Anhovo, 25.5.2022
ZGODOVINA PIHALNEGA ORKESTRA SALONIT ANHOVO
Pihalni orkester Salonit Anhovo je bil ustanovljen leta 1952 kot sekcija DPD “Svoboda” Anhovo. Pod vodstvom dirigenta Franca Žižmonda je orkester hitro premostil začetne ovire in v dobrem letu dni izpopolnil dovolj skladb za izvedbo prvega samostojnega koncerta 17. septembra 1953. Po izgradnji Delavskega doma v Desklah leta 1959, v katerem je tudi glasbena učilnica, je orkester pridobil odlične pogoje za delo.
Pod taktirko dirigenta Franca Žižmonda je orkester rasel, zorel in v nekaj letih dosegel zavidljivo kvaliteto. Postal je pomemben sestavni del kulturnega dogajanja, pravzaprav del življenja domačega kraja in širše okolice doma ter med rojaki v zamejstvu. Kulturnega utripa, ki so ga godbeniki ustvarjali v domačem kraju ter bližnji in širši okolici s prvomajsko budnico, prirejanjem samostojnih koncertov, z nastopi na proslavah, kulturnih srečanjih gradbenih delavcev ter revijah pihalnih orkestrov, ne gre prezreti. Po upokojitvi dirigenta Franca Žižmonda leta 1977, so vodenje orkestra prevzeli še Silvo Brosche, nato Oton Konjedic in Radovan Kokošar (1991–2018). Orkester sta nato za kratko obdobje pod svoje okrilje vzela najprej Peter Pauli, nato Nejc Kovačič, trenutno pa člani pozorno spremljajo dirigentsko paličico Armanda Mariuttija.
Najpomembnejša gostovanja pihalnega orkestra v več kot 70-letnem obdobju so bila v Vidmu, Manzanu, Madriziu, Orzanu, Nabrežinah, po Jugoslaviji v cementarni Beočin, v Titovi Mitrovici, na mednarodnih festivalih v Calelli v Španiji, Kastavu na Hrvaškem in drugod. V letu 2000 je pihalni orkester prejel priznanje Občine Kanal ob Soči, naslednje leto pa je nastopil na tekmovanju, ki ga prireja Zveza slovenskih godb in prejel zlato plaketo za nastop v četrti težavnostni stopnji. Leta 2002 je orkester praznoval 50. obletnico neprekinjenega delovanja ter ob tej priložnosti v samozaložbi izdal brošuro ter zgoščenko. Istega leta je na tekmovanju Zveze slovenskih godb v tretji težavnostni stopnji prejel srebrno plaketo. Letos Pihalni orkester Salonit Anhovo praznuje 70. obletnico svojega neprekinjenega delovanja, kar je obeležil z izdajo zgoščenke in koncertom na prostem v kamnolomu Lastivnica.
ZGOŠČENKA OB 70. OBLETNICI DELOVANJA ORKESTRA IN 100. OBLETNICI PODJETJA SALONIT ANHOVO
Pihalni orkester Salonit Anhovo je v sezoni 2020/2021 izdal zgoščenko v čast 100. obletnici delovanja podjetja Salonit Anhovo in ob 70. obletnici neprekinjenega delovanja Pihalnega orkestra Salonit Anhovo. Zgoščenka obsega 12 skladb, pri katerih se z instrumentalno spremljavo orkestra združijo vokali Anike Horvat, Giannija Rijavca, Nuše Derenda, Rudija Bučarja, Slavka Ivančiča ter Vladimirja Čadeža, ki so v preteklosti z orkestrom že sodelovali.
Skladba Pusti času čas je posvečena dirigentu Radovanu Kokošarju, ki je orkester na njegovi poti spremljal največ časa, kar 27 let, verjel vanj in skupaj s člani delil svojo ljubezen do glasbe in ustvarjanja.
KONCERT OB 70. OBLETNICI PIHALNEGA ORKESTRA SALONIT ANHOVO
Pihalni orkester Salonit Anhovo je 70. obletnico neprekinjenega delovanja obeležil 14. maja 2022 s koncertom v kamnolomu Lastivnica. Zbralo se je okoli 400 ljudi in se pridružilo praznovanju. Kot posebna gostja je poleg orkestra nastopila Nuša Derenda, pevka, ki je glas posodila tudi za zgoščenko, ki je omenjena v prejšnjem delu. Poleg skladb Nuše Derenda so poslušalci lahko uživali v zvokih filmske in zimzelene glasbe ter koračnicah, ki so vzbudile navdušenje pri vseh generacijah. Člani orkestra so na odru ostali dlje, kot so sprva pričakovali, saj so gledalci navdušeni vzklikali, naj igrajo še naprej. Na oder se je vrnila tudi Nuša Derenda in publiko spodbudila, naj vstane in z njo zapleše ob njeni uspešnici Ne ni res.
Ta prekrasen večer, ki se je začel ob sončnem zahodu in zaključil pod sojem lune in zvezd, je otvoril orkester pod vodstvom Armanda Mariuttija v družbi posebne gostje, sledila je pogostitev in nadaljnjo druženje ob glasbeni skupini, ki jo sestavljata domačina Peter Srebrnič in Deni Kuk.
Ob tem jubileju je Zveza slovenskih godb članom Pihalnega orkestra Salonit Anhovo podelila bronaste, srebrne in zlate medalje Bojana Adamiča ter CISM medalje in križe za zasluge. Orkester je prejel tudi nagrado Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti ter poklon Občine Kanal ob Soči in nekaterih orkestrov, s katerimi sodeluje. Orkester je hvaležen, da so mu pri izvedbi koncerta na pomoč priskočili podjetje Salonit Anhovo, s katerim sodeluje že mnoga leta, Občina Kanal ob Soči, Krajevne skupnosti Anhovo-Deskle, Lig in Ročinj ter Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti.
Pihalni orkester Salonit Anhovo je v letošnji sezoni začel ustvarjati pod vodstvom dirigenta Armanda Mariuttija, ki je orkester pripravil in vodil tudi na jubilejnem koncertu. Kot Zoisov štipendist in nagrajenec sklada mesta Trst za najboljšega študenta je g. Mariutti leta 1992 diplomiral z odliko pri prof. Monici Finco na konservatoriju v Trstu (Conservatorio di musica Giuseppe Tartini). Po diplomi se je dve leti izpopolnjeval pri prof. Robertu Fabianiju v Mantovi (Nuova scuola di musica), leta 2007 pa je magistriral z najvišjo oceno pri prof. Giorgiju Marcossiju v Vidmu (Conservatorio statale di Musica Jacopo Tomadini). Sedaj pa poučuje na glasbeni šoli v Novi Gorici. Kot učitelj se od vsega začetka intenzivno ukvarja s poučevanjem flavte in komorne igre. Njegovi učenci snemajo za radio in televizijo ter posegajo po najvišjih nagradah na domačih in tujih tekmovanjih tako solistično kot komorno.
MLADINSKI PIHALNI ORKESTER DESKLE
Mladinski pihalni orkester Deskle deluje od leta 1993 v okviru godbeniške šole pod okriljem Pihalnega orkestra Salonit Anhovo. Delovanje orkestra je pogojeno s številom vpisa v godbeniško šolo, ki se iz leta v leto spreminja. V zadnjih treh letih se je število mladih glasbenikov povečalo. Najmlajši godbeniki so posebej veseli, kadar se jim na odru pridružijo starejši mladinci, ki so godbeniško šolo že zaključili. Skupaj se spoprimejo z marsikatero skladbo, ki jim kmalu prirase k srcu. Orkester sodeluje na raznih kulturnih in zabavnih prireditvah ne samo v domačem kraju, ampak tudi na širšem območju Občine Kanal ob Soči in raznih gostovanjih, tudi v tujini. Najodmevnejše je bilo sodelovanje na mednarodni reviji mladinskih pihalnih orkestrov v kraju Turriaco v Italiji. Sodelovali so tudi ob jubilejnem koncertu ob 65. obletnici Pihalnega orkestra Salonit Anhovo. Zelo so se razveselili tudi povabila na mednarodni festival pihalnih orkestrov in godb Muzikafest v domačem kraju, ki ga letos že 17. leto prireja Pihalni orkester Salonit Anhovo, saj se je najlepše predstaviti pred domačim občinstvom. Njihov vodja in dirigent Robert Hvalica vodi orkester vse od ustanovitve.
tekst: Kaja Jerončič Skrt
fotografije: Veronika Kravos
May 25, 2022