Dr. Franc Zagožen pušča neizbrisno sled v procesu slovenskega osamosvajanja in graditvi nove države. Je politik največjega kova, pa vendar bi težko govorili o njegovi politični karieri. Tuje mu je bilo namreč nastavljati se soju žarometov, politični marketing mu je bil neznanka. Prav zato je šele v zadnjem trenutku popustil številnim prigovarjanjem in pristal na kandidaturo za predsednika združene stranke, zavedajoč se, da to ni vloga, ki mu bi bila pisana na kožo. Iz možganov stranke ga je namreč spremenila v njen motor. Svet tišine, v katerem je skrbno in premišljeno koval svoje zamisli, je moral zamenjati za oder, na katerem je oblika največkrat važnejša od vsebine. Za tiste, ki smo imeli čast in možnost sodelovati z njim ostaja nesporna moralna in politična avtoriteta.
Rodil se je 3.decembra 1942 v Vologu v Zadrečki dolini, v kmečkem okolju, ki mu je zaznamovalo življenjsko pot in kamor se je vedno vračal po navdih in nove moči. Po diplomi na Biotehniški fakulteti v Ljubljani, ga je pot peljala v Nemčijo, na Univerzo v Goettingenu, kjer je leta 1969 doktoriral iz genetike. Sledilo je intenzivno znanstveno in raziskovalno delo na področju genetike, kjer si je z vpeljavo nekaterih novih metod pridobil ugled tudi izven meja države. Sprva kot asistent, nato pa kot docent ter izredni in redni profesor za populacijsko genetiko in selekcijo živali je svoje bogato znanje prenašal na študente Biotehniške fakultete, vse bolj pa se je vključeval tudi v razprave o temeljnih problemih agrarne politike. Da lahko teorija in praksa hodita z roko v roki, je dokazal z vzorno skrbjo za domačo kmetijo.
Kmečko poreklo in okolje mu še danes oblikujeta krog pristnih vrednot, ki jih je vedno spoštoval in zagovarjal, poklicna pot pa mu je omogočila, da je spoznal in okusil vse stranpoti sistema, ki je človekovo svobodo deklarativno razglašal, a jo z različnimi ukrepi na vseh družbenih nivojih omejeval. Ko je v nekem članku v Mladini predlagal ustanovitev Slovenske kmečke zveze, je postavil temelje zvezi, ki je ob ustanovitvi pod svoje okrilje zbrala večino takratnih disidentov in postavila temelje za prelom z enopartijskim sistemom. »Verjetno nihče od nas ni predvideval, da bodo spremembe tako odločilne. Vsekakor pa nas je bilo veliko, ki smo vedeli, da je ta čas treba izkoristiti,« se spominja. Postal je eden idejnih tvorcev aktivnosti, ki so v odločilnem in za Slovence vsekakor milostnem trenutku zgodovine pripeljale do oblikovanja neodvisne in mednarodno priznane države.
Dr. Franc Zagožen je v svojem političnem delovanju vedno na prvo mesto postavljal demokratičen dialog, čeprav je bil vtis površnega opazovalca mnogokrat drugačen. Njegova široka razgledanost, dober spomin, logičnost razmišljanja in moč argumentov so namreč oblikovali njegove razprave, ki jim je bilo težko ugovarjati, skorajda nemogoče pa na enak način. Lažje seveda z manipulacijo, ki pa je bila njemu tuja in jo je zavračal ter prav nepolitično podcenjeval. V stroki, ki jo obvlada, je ekzaktnost dokaza končna in ne potrebuje dodatnih pojasnjevanj, v politiki je to valuta z drsečim tečajem. Morda prav zato v trenutkih, ko mu je bilo najtežje, ni iskal osebnega zadoščenja in se je raje umaknil s prepričanjem, da bo čas njegovemu prispevku dal pravo veljavo in pomen.
»Vse kar delamo, je zaradi ljudi, ne zaradi strojev, ne zaradi informatike, ampak zaradi ljudi, njihove osebnosti, njihovih pravic, njihove svobode,« je dejal v govoru na enem od strankinih taborov. Da, dr. Franc Zagožen tako čuti…
Vse najboljše ob 60 – letnici !
Janez Podobnik