Pri širitvi EU najbolj skrbi Avstrijo vprašanje varnosti (tudi atomska elektrarna Temelin).
Po presenetljivem uspehu ljudske stranke in komunistov in porazu socialdemokratov in svobodnjakov v Gradcu sedaj iščejo najprimernejšo koalicijo v mestu, ki naj bi omogočila izvolitev kandidata ljudske stranke Siegfrida Nagla za župana. Ni izključena koalicija niti s komunisti, saj je njihov vodja zelo priljubljen.
Generalni sekretar organizacijskega odbora za pripravo Zimskih olimpijskih iger 2010 v Salzburgu dr. Robert Kaspar je predstavil program promocije, ki že teče. Na promociji profesionalno deluje 20 strokovnjakov in 150 ekspertov. Velik del sredstev za promocijo je že zagotovljen.
V svojem referatu je Jeraj približno 50 udeležencem predstavil Slovenijo pred vstopom v EU v nemškem jeziku. Gradiva za predstavitev je pridobil večji del iz Urada za evropske zadeve, pa tudi drugih virov. V dobre pol ure je orisal politični in gospodarski položaj Slovenije, dileme odnosov z Avstrijo, rezultate pogajanj z EU, naše načrte za vstop itd.
Sledila je celourna razprava o naših pripravah za EU. Zanimalo jih je katere zakone moramo še spremeniti, kateri ukrepi so najtežji, izvedba privatizacije in denacionalizacije.
Na delovnem kosilu so izrazili pripravljenost sodelovanja na Slovensko-avstrijskem simpoziju, posvečenem našem vstopu v EU (g. Purr, dr. Lopatka, dr. Lichtenstein, poslanci in župani iz obmejnega področja). Zanima jih naše stališče do Euroregije, ki jo Gradec močno podpira in želi pritegniti tudi Slovenijo.
Dan prej, 27. januarja, je Jožef Jeraj na povabilo slovenskega častnega konzula Bertla Embergerja sodeloval na posvetu kmetijskih strokovnjakov iz Štajerske in Solnograške. Slednji so obravnavali reformo skupne evropske agrarne politike in njene posledice za avstrijsko kmetijstvo. Ne strinjajo se v celoti z reformami, ki jih je predstavil evropski komisar dr. Franz Fischler. Večji kmetje (z več kot 15.000 evrov) bodo v prihodnje dobili manj subvencij in dolžni bodo voditi knjigovodstvo. Najmanj bodo prizadete male kmetije (do 5000 evrov). V primerjavi s kandidatkami bodo dobivali njihovi kmetje še naprej 25 % več sredstev iz skupnih skladov. Da jih širitev ne bi preveč prizadela želijo reforme uveljaviti pred pristopom novih članic. Kvote za mleko se bodo v 5 letih zmanjševale po 5 %, za žita - 5 % enkratno.