Janez Podobnik na parlamentarni seji o azbestu – dokazano zdravju škodljivemu materialu
SLS Slovenska ljudska stranka

Četrtek, 24. April 2003 ob 22:00

“V današnji razpravi bi po našem mnenju tudi morali ločiti v okviru, seveda tudi strokovnih dognanj, kakšna je njegova škodljivost zdravju, če vstopa v telo preko dihal ali pa če vstopa v telo preko vode, preko gastrointestinalnega trakta.


Ko smo se v poslanski skupini odločali, kako naj ravnamo, smo se posvetovali s številnimi strokovnjaki, z nekaterimi, ki so najvišje akademske naslove dobili tudi v tujini prav na področju varovanja zdravja. Proučili smo skoraj vso zakonodajo, ki v Sloveniji velja. Po dolgem času smo prebrali nekatere določbe nacionalnega programa varstva okolja. In seveda, pogledali smo, kako so to vprašanje reševali v drugih državah. Naš ključni prigovor, predlagatelji zakona, je v naslednjem_ Splošna doktrina v razvitem svetu je, da se cementno azbestni proizvodi, če je le mogoče ne odstranjujejo, v kolikor to ni nujno potrebno, pač pa je bistveno vzdrževanje, da ne pride do kontaminacije, če pa je cevi potrebno zamenjati, naj stare ostanejo nedotaknjene v zemlji. To se nam je zdelo ključno stališče in predlagatelj je tej usmeritvi v zakonu dal premalo teže. Glede samih epideoloških študij je potrebno povedati, da so le te nedvoumno dokazale povezavo med poklicno izpostavljenostjo azbestu in nastankom mezotelijuma ter pljučnega raka, vzročne povezave, pa so šibkejše z rakom na ustni sluznici in žrelu. Pojavljanje raka na gastrointestinalnem traktu v povezavi z izpostavljanjem azbestu, pa še ni z gotovostjo dokazano. Čeprav so se raziskave po letu 1970 močno okrepile. Pri tem bi radi opozorili na prvi stavek v mnenju vlade, ki je sicer zapisano, je bilo že sprejeto leta 1999. Na kratko ga je ponovil tudi danes minister in govori o naslednjem_ Dosedanje študije, ki so raziskovale povezanost splošnega onesnaženja okolja z azbestom in izdelki, ki vsebujejo azbest niso nedvoumno dokazale, da obstaja neposredna vzorčna povezava s pojavom alignomov rakavih tvorb med prebivalstvom ne glede na medi preko katerega bi azbest prišel v človekovo teklo. Dokazano pa je, da je lahko človekovo zdravje ogroženo predvsem pri vdihovanju prostih azbestnih vlaken in to zaenkrat le pri poklicni izpostavljenosti prostemu azbestu. Poudarjamo to besedico zaenkrat, to mnenje je bilo zapisano leta 1999, ker je to mnenje vlade je potrebno povedati, da se na nas poslance obračajo svojci prizadetih ljudi, ki so živeli izven tovarniških zidov na primer Salonita Anhovo, niso bili poklicno zaposleni v tej tovarni, pa so zboleli za azbestozo, dobili so mezotelijum pljučnega raka in umrli. Teh je več deset in njihov število se povečuje. Torej, ti ljudje niso bili poklicno izpostavljeni pač pa so žal živeli v neposredni bližini, kjer je bilo v preteklih desetletjih v zraku velika koncentracija azbestnih vlaken. Do spoštovanja do teh ljudi je potrebno prav na tem mestu omeniti, če zakonodajalec ugotovi, imamo sprejet zakon, ki pokriva socialne in nekatere druge okoliščine težke situacije v katerih so se znašli tisti, ki so bili poklicno izpostavljeni temu materialu. Če pa se ugotovi, da so bili temu izpostavljeni tudi ljudje, ki so živeli v neposredni bližini, bo potrebno ta zakon dopolniti.


Nekaj o azbestu v pitni vodi in pijačah. To je tema, ki se neposredno dotika zakona, ki ga predlaga kolega Kelemina. Od leta 1946 do prepovedi azbest cementne proizvodnje je bilo v Sloveniji proizvedenih več kot 1,5 milijona ton azbestnih cevi. V Sloveniji smo prodali pol milijona ton cevi, ostale smo izvozili. Življenjska doba naših cement azbestnih cevi, v katere se je vgrajevalo do 20% azbesta obeh tipov, kot je že kolega omenil, krizotila in antibolov, ki so veliko nevarnejši, je 45 let. To se pravi, življenjska doba je 45 let. Kar pomeni, da so prve položene cevi že dotrajane in da jih bo potrebno zamenjevati vse do srede tega stoletja. Tukaj imajo predlagatelji zakona prav. Potrebno jih bo postopno zamenjevati. Posebna pozornost pa je potrebna pri ceveh, ki so vgrajene več ko 40 let in pri tistih, ki so vgrajene na področjih kjer pričakujemo večjo agresivnost vode. Prej sem že omenil, da je splošna doktrina v razvitem svetu, da se cementno azbestni proizvodi, če je le mogoče ne odstranjujejo, v kolikor to ni nujno potrebno, pač pa je bistveno vzdrževanje, da ne pride do kontaminacije, če pa je cevi potrebno zamenjati pa naj stare ostanejo nedotaknjene v zemlji. Prezamenjavo azbestno cementnih cevi pa je potrebno konzultirati ustrezne službe o ustreznosti cevi iz drugega materiala, ki se ga vgrajuje. Ena od strokovni podprtih smeri so tako imenovane poliitelenske cevi, so pa še nekatere druge.


Tu bi se lahko tudi spomnili na stare dobre čase, nekaterih zelo uspešnih civilizacij v zgodovini, ko so imele veliko večino cevi iz lesa, pa so živele zdravo.


V Sloveniji imamo še zelo veliko vgrajenih cementnih azbestnih cevi, kot rečeno po podatkih jih je največ v Tolminu, več kot 40 kilometrov.


Koncentracija azbesnih vlaken v vodi, ki teče skozi cement azbestno cev močno varira. V glavnem pa je manjša kot en milijon vlaken na liter, to je enota MFL. Za primerjavo so vrednosti koncentracije azbesta v vodi, ki teče skozi erodirane naravne azbestne plasti zemlje. Te pa so samo okoli 100 MFL. Koliko prostih azbestnih vlaken bo v vodi je odvisno od agresivnosti vodja. Le-to se definira z Ph in trdoto vode. Agresivna voda lahko cev karodira in azbestna vlakna se sproščajo v vodo. V takih primernih so vrednostni koncentraciji od 1 do 10 MFL. Večinoma se v vodo sproščajo krizotilna vlakna. V Sloveniji je povprečno voda precej trda, kar pomeni, da se na notranji strani cevi običajno kalcijeva obloga, ki seveda preprečuje sproščanje azbestnih vlaken. Azbest je v Združenih državah Amerike merjen tudi v vinu, pivu in v gaziranih pijačah. Najpogosteje so bili viri teh vlaken azbestni filtri, ki so jih rabili za bistrenje vin in ostalih pijač. Tudi v Sloveniji smo imeli tovarno filtrov za bistrenje vin. Iz dnevne koncentracije azbesta v teh pijačah so bile od 1.1 do 6.6 MFL. Podatkov za Slovenijo za bela vina, pivo in gazirane pijače žal nimamo.


Kljub dejstvu, da se azbest v svetu vedno bolj prikazuje kot splošni karcinogen, to se pravi rakotvoren, pa je po dosedanjih študijah jasno, da so koncentracija azbesta, ki jih povezujemo z rakom na gastroindestinalnem traktu, torej na prebavnem traktu, veliko večje kot koncentracija azbesta, ki povzročajo pljučne bolezni. Doslej v strokovni literaturi tudi ni opisano povečano tveganje za razvoj raka na gastroindestinalnem traktu za tiste prebivalce, ki bi bili izpostavljeni le azbestu iz pitne vode, poudarjam, le azbestu iz pitne vode. Zato so standardi o koncentraciji azbestnih vlaken v pitni vodi, ki jih sprejemajo različne države, zelo različni in so odvisni od tveganja, ki je še sprejemljivo za določeno državo, tudi od tako imenovanega "cost benefit" stroška, ki bi ga imela država od, ob zamenjavanju cevi in pa tudi od modela, ki je bil pri izračunavanju tega tveganja uporabljen. Ta ameriški standard je bistveno drugačen kot je nemški standard. Kaj se torej naj stori ob predlagani problematiki.


Pred odločitvijo o odstranjevanju azbest cementnih cevi bi bilo potrebno ugotoviti ali voda zares vsebuje azbestna vlakna in če jih vsebuje, koliko jih vsebuje. Potrebno bi bilo vzeti večje število vzorcev, najbolje iz pip, in vodo ponovno dajati v analizo ustreznih institucij, in tudi izkoriščati najnovejše metode na primer elektronske analize azbestnih vlaken. V Sloveniji je bilo doslej narejenih samo nekaj takih analiz. Ena zadnjih, ki je dala slovenske vzorce v preverbo tudi v Nemčijo, je pokazala na primer, da gorenjska voda skoraj povsem odgovarja ameriškim standardom, nikakor pa ne nemškim. Ameriški standardi imajo višje vrednosti. V Slovenijo neposredno standarda za pitno vodo o tem vprašanju še nimamo. V okviru strokovnih institucij bo potrebno najprej sprejeti odločitev, katere vrednosti bomo jemali kot standard oziroma to je vedno strokovna odločitev. Tukaj stroka predlaga, potem pa praviloma vladni organi sprejmejo, koliko smo pripravljeni tvegati.


V poslanski skupini smo razmišljali, kaj lahko danes državni zbor stori. Ima dve možnosti. Ena možnost je, da podpre predlagani zakon in predlagani zakon v postopku dogradi. V poslanski skupini Slovenske ljudske stranke menimo, da v državnem zboru taka večina ne bo dosežena. Zato predlagamo drugo pot. Ko smo šli pogledati v nam dostopni literaturi in študijah, katere zakone, pravilnike in druge akte imamo v Sloveniji, ki določajo ravnanje z azbestom, smo ugotovili, da jih je veliko. To so pravilniki, nenazadnje tudi, ki so prav neposredno povezani prav z azbestom, tudi na primer v odpadnih vodah. Istočasno smo šli pogledati nacionalni program varstva okolja, ki določa, da je ena od zavez vladi do leta, mislim da 2008, da se uveljavljajo pogoji za zamenjavo ekološko nesprejemljivih surovin. In ko smo šli pogledati, katere so to na podlagi tega programa ekološko nesprejemljive surovine, smo v evidenci na točki 53. in 54. videli zapisano, da piše tudi azbest. Torej tudi za azbest ima vlada nalogo, da uveljavlja pogoje za zamenjavo ekološko nesprejemljivih surovin. In potem smo šli pogledati v poslovnik, kakšna bi bila poslovniška možnost, da bi na podlagi današnje razprave zavezali vlado, da bi nam poročala in bi nam dala informacije o teh vprašanjih, smo se naslonili na člen 237. Državni zbor lahko sprejme sklep s katerim se od vlade ali od posameznega ministra zahteva, da poroča državnemu zboru o izvrševanju zakonov, drugih predpisov, ki jih je sprejel državni zbor, tudi nacionalni program je lahko tak predpis, ter o drugih ukrepih iz svojih pristojnosti in njihovih učinkih. Zato bomo v poslanski skupini vložili v proceduro naslednji sklep v skladu z 237. členom poslovnika predlagamo naslednji sklep_ "Od pristojnih ministrov se zahteva, da v treh mesecih poročajo državnemu zboru o izvrševanju in učinkih nacionalnega programa varstva okolja objavljen v uradnem listu 83/99, ki ga je na svoji seji 16. septembra 1999 sprejel državni zbor, ter posebej o uveljavljanju pogojev z zamenjavo ekološko nesprejemljivih surovin." In kratka obrazložitev: "Inštitut za varovanje zdravja Republike Slovenije je na podlagi razpisa pristojnih ministrstev že leta 1998 z namenov zbrati, ter obdelati relavantne podatke o azbestu za cel projekt z naslovom Nacionalne smernice za azbest. Nacionalni program varstva okolja omenja azbest kot ekološko ne sprejemljivo surovino." Glede na perečo problematiko uporabe azbesta in njegovih posledic za zdravje menimo, da je zahteva po poročilu o izvrševanju nacionalnega programa varstva okolja utemeljena. Podlaga za tak sklep pa je v 237. členu poslovnika državnega zbora,“ je svojo z dejstvi podkrepljeno razpravo zaključil Janez Podobnik.

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1320 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2257 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1701 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1600 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2557 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2049 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
arhiv

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

Janez Podobnik na parlamentarni seji o azbestu – dokazano zdravju škodljivemu materialu