Na seji zbora ponovno o vojnih grobiščih
SLS Slovenska ljudska stranka

Torek, 17. Junij 2003 ob 22:00

Vlada je z navedenim gradivom nadomestila predlog zakona o vojnih grobiščih, z dne 12.11.2001, in tudi svoje amandmaje, z dne 4.2.2002. Pri delu odbora so sodelovali predstavniki predlagateljev z državnim sekretarjem ministrstva za delo, družino, socialne zadeve mag. Francem Žnidaršičem, predstavnika komisije vlade Republike Slovenije za označevanje povojnih množičnih grobišč ter predstavnik zakonodajno-pravne službe državnega zbora. Odbor je bil seznanjen z mnenjem zakonodajno-pravne službe, ki je navedeni predlog zakona proučila z vidika skladnosti z ustavo in pravnim sistemom ter z zakonodajno-tehničnega vidika in med drugim dala pripombe k posameznim členom predloga zakona in sicer k 15., 27., 28., 39., 40. in 44. členu. Odbor državnega zbora Republike Slovenije za zdravstvo, delo, družino, socialno politiko in invalide je v skladu s 126. in 131. členom poslovnika opravil razpravo in glasovanje o posameznih členih predloga zakona in vloženih amandmajev. Amandmaje so vložili poslanski skupini Socialdemokratske stranke, Nove Slovenije k 1., 2., 4., 7., 13., 16., 18. členu in predlog amandmaja za nov 19.a, 19.b člen ter k 26., 27., 28. in 29. členu in pa štiri poslanske skupine LDS, Združene liste socialnih demokratov, Slovenske ljudske stranke in DeSUS-a k 27., 28. in 29. členu. Člani odbora so bili seznanjeni z uvodno obrazložitvijo tudi na plenumu. V razpravi o 1. členu predloga zakona vloženem amandmaju je bilo izpostavljeno stališče, da vladni predlog ne zajema grobišč žrtev revolucije, saj pri povojnih dogodkih ne gre za kakršnekoli dogodke, ampak za revolucionarno nasilje. Nekateri razpravljavci so menili, da političnega konsenza še vedno ni in da s takim zakonom ne bomo mirno pokopali vseh, ki niso bili pokopani. Drugi pa so bili mnenja, da splošne določbe predloga zakona celovito ureja, katera grobišča se štejejo za vojna grobišča. In sicer, da so to vojaška grobišča, grobišča žrtev vojnega nasilja in grobišča po vojni ubitih oseb.


K 1. členu je bil predlagan tudi predlog za amandma odbora, ki ga je predlagal član odbora, poslanec SLS, Franci Rokavec, vendar ni bil sprejet. V razpravi o 2. členu predloga zakona in vloženem amandmaju je bilo izraženo mnenje, da je potrebno status vojaškega grobišča priznati tudi za grobišče vojaških oseb. Tudi vsem vojakom, domačim in tujim, ne glede na to, ali so padli v boju ali pa so bili pobiti kot vojni ujetniki. Predloge amandmajev odbor ni sprejel. Zato sta poslanski skupini Nove Slovenije in Socialdemokratske stranke Slovenije napovedali obstrukcijo in zapustili sejo odbora pri nadaljnji obravnavi.


V nadaljevanju razprave so člani odbora med drugim sprejeli tudi amandmaje poslanskih skupin Socialdemokratske stranke Slovenije in Nove Slovenije k 13. in 26. členu, ki so celoviteje zajeli vsebino omenjenih členov. Vlada pa jim tudi ni nasprotovala. V okviru razprave posameznih členov predlogov zakona o vloženih amandmajih, je odbor sprejel amandmaje štirih poslanskih skupin k 27., 28. in 29. členu, sprejel amandmaje poslanskih skupin Socialdemokratske stranke Nove Slovenije k 13. in 26. členu. Ni pa sprejel amandmaja poslanskih skupin Socialdemokratske stranke, Nove Slovenije k 1., 2., 4., 7., 16., 18. In ne amandma za nov 19a. in 19b. člen in ne amandmaja k 28. členu. Ostali amandmaji so ostali brezpredmetni. Odbor je tudi sprejel svoje amandmaje k 7., 15., 27., 39., 40. in 44. členu. Odbor je v skladu s 124(?). členom poslovnika tudi glasoval o vseh posameznih členih in vse sprejel.


V razpravi je Brenčič nato poudaril_


»V poslanski skupini Slovenske ljudske stranke sprejemamo predlog zakona o vojnih grobiščih kot nujno potreben in glede na vzroke za njegovo nastajanje, njegov namen prihaja po našem trdnem prepričanju v obravnavo in sprejem v državnem zboru veliko prepozno. Ob tem pa ne moremo mimo dejstva, da eden od temeljnih vzrokov za njegovo nastajanje izhaja iz posledic dolga desetletja opevane revolucije na temelju katere si je ena sama partija na Slovenskem vzela absolutno pravico biti oblast. V tem primeru je seveda to lahko nastala le diktatura. Ta namen pa je zlorabila domovinsko čustvo, ki je ljudi združevalo v narodno osvobodilno borbo proti okupatorju ter za seboj puščala skozi čas od samega začetka II. svetovne vojne pa vsa dolga leta po njej tako posamezne grobove kot številna, številna množična grobišča nasilno usmrčenih in pobitih sonarodnjakov in drugih ljudi. Pustila pa je tudi skupaj z nasiljem povzročeno protinasilje, v narodu velikanske travme in še do danes na tem temelju razdvojeno družbo, kar nam ni ob vstopanju kaj dobra popotnica, namreč vstopanje v Evropsko unijo. Žal pa tudi tokratni sklic državnega zbora, ki je tisto politično telo naše države, ki mora presegati družbena in ideološka razdvajanja ko gre za skupno dobro naše družbe ne zmore toliko moralnega poslanstva, da bi ob tokratni priložnosti, ki jo ponuja sprejemanja tega zakona, tega koncepta zakona in s katerim se sedanja družba spravlja z mrtvimi na temelju peiteta do mrtvih, vsaj za besedico omenil in na ustrezno mesto v zakon zapisal revolucionarno nasilje in s tem napravil velik doprinos za narodovo notranjo pomiritev in medsebojno spravo.


Dopolnjen predlog zakona pa kljub temu po našem razumevanju njegove vsebine in namena vzpostavlja civiliziran odnos do vseh žrtev in vsaj v temeljem namenu zagotavlja vsaj kolikor toliko nediskriminatoren odnos države Slovenije do vseh žrtev. Zagotavlja civilizirano ureditev grobišč in še posebno zamolčanih in prikritih grobišč ter njihovo vzdrževanje, ne glede na vse okoliščine njihovega nastanka. S tem dejanjem država Slovenija opravlja velik del zgodovinskega dolga do vprašanj naše bližnje preteklosti. Iz tega namena in poslanstva, bo poslanska skupina Slovenske ljudske stranke v veliki meri, ali bolje rečeno večinsko, zakon podprla, » je razpravo zaključil Stanislav Brenčič.


Prilagamo še nastop Janeza Podobnika_


»Hvala za besedo, gospa podpredsednica. Kolegice in kolegi! 7. člen in amandma k 7. členu govorita o vrsti vojnih grobišč. Danes je bilo že rečeno, da je ta zakon zaradi nam vsem znanih razlogov, da je bilo temu zakonu zaradi nam vsem znanih razlogov nekaj več, je poseben zakon. To ni klasičen zakonski tekst, ki bi govoril na kakšen način bodo v Sloveniji urejena področje vojnih grobišč.


Danes je bilo tudi rečeno, da je Slovenska ljudska stranka v okviru vladne koalicije nastopala kot advokat desne opcije. Danes je bilo tudi v nastopih spoštovanih poslanskih kolegov razvidno, da so prav vsi po vrsti, vsi ki so nastopali, razumeli, da predlog zakona ni očiščen vseh ideoloških in vrednostnih sodb. Kot je na odboru, ki ga vodi spoštovani kolega Brenčič, svojo ambicijo predstavil predstavnik vlade. Vsi poslanski kolegi vedo, da je v tem zakonu ogromno ideoloških in vrednostnih sodb. Ne more biti drugače. Kadar državni zbor rešuje ta vprašanja, se takih tem ne more rešiti, ker so tukaj in sedaj, ker so del nas, ker so naše breme. In na nek način je to tudi iskreno priznanje. Državni zbor kadar sprejema zakone o vojnih grobiščih, ne sprejema tehničnega zakona, ampak sprejema zelo težko zakonsko materijo, ki govori o slovenskih delitvah, o slovenskih travmah, govori o te, da slovenska družba po 13.-ih letih samostojne države v celoti še ni zmogla toliko notranje enotnosti, da bi danes tukaj vsi poslanski kolegi rekli, podpiramo ta zakon. Nenazadnje, kot član vladne koalicije, sem bil ponosen na prvi mandat, prvo polovico, prvi polčas, ko je vlada dr. Janeza Drnovška ob tem zakonu sprejela posebno izjavo. Žal vlada magistra Antona Ropa ni več imela te moči, da bi nadaljevala in bi sprejela zakon, ki bi bil v luči te izjave. Izjava vlade izpred dveh let je veliko dejanje prvega polčasa te koalicije in tu je bila vloga Ljudske stranke pomembna. Danes, ko smo pred sprejemom tega zakona, smo v težki situaciji. Mi ne bomo zakonu nasprotovali. Podprli ga bomo, mislim da večina poslanskih kolegov. Ampak z grenkobo v srcu. Politična koalicija, ki je dobila mandat, je imela odlično priložnost, da bi znotraj sebe zmogla potrebni politični pogum da bi šla nekoliko čez, in da bi danes predlagala tak zakon, da bi poslanski kolegi iz Nove Slovenije in socialdemokratov preprosto morali reči tudi mi ga podpiramo. Ta koalicija je imela to priložnost. Ampak kadar damo na tehtnico dve rešitvi, pravico do pokopa, do groba, do priznanja človeka kot osebe in na drugi strani, kaj na tem grobu piše, kakšen napis spremlja tak grob ali grobišče, kakšen napis oznanja, da tam leži človeška oseba, mi pravimo, naredimo najprej prvi korak. Pokopljimo jih. In jih prikličimo v slovensko bivanje. V slovensko občestvo. In to smo storili. In prišel bo čas, kolegice in kolegi, ko bomo morda tudi pri napisu imeli več političnega poguma, morda še več plemenitosti in tudi tam storili človeško in politično dolžnost. Z današnjim zakonom tudi sam nekako zaključujem skoraj desetletno prizadevanje, da bi na tem področju tudi kot politik, kot mlad neobremenjen slovenski politik, izpolnil svojo človeško dolžnost. Kot nekdo ki prihaja iz partizanskega Cerknega bo to naredil in bom glasoval za ta zakon. Če bom pa še poslanec, slovenski ali morda evropski, pa si bom prizadeval, da bodo nekatere pomanjkljivosti v naslednjih letih dopolnjene. Hvala lepa.«

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1321 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2259 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1701 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1601 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2557 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2050 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
arhiv

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

Na seji zbora ponovno o vojnih grobiščih