Govor predsednika SLS mag. Franca Buta ob počastitvi Dneva državnosti in kresovanja
SLS Slovenska ljudska stranka

Ponedeljek, 23. Junij 2003 ob 22:00

Slovenke in Slovenci smo si svojo državo priborili po stoletjih življenja pod drugim tujim jarmom. Naši fantje so skozi stoletja umirali na svetovnih bojiščih za tujo stvar. Soška fronta, daljna Rusija, pa slovenski hribi, so polni krvi tudi naših, slovenskih fantov in mož. Prepričan sem, da niso umrli zaman; tudi ti so soustvarjali samostojno Slovenijo. Rudolf Maister in borci za severno mejo so prav tako postavljali temelje naše državnosti, ki bi bila brez štajerske nemogoča. Druga svetovna vojna z bojem prosti okupatorju je bila, žal, obremenjena tudi s krvjo državljanske vojne in desettisočev, brez sodbe, po vojni pobitih. Vsi ti, eni in drugi, so tudi umrli za domovino.


Odločitev večine na referendumu decembra 1990 za samostojno Slovenijo je bila več, kot le prepričljiva. Zato je junija 1991 ni zmogla uničiti niti sila jugoslovanske vojske, niti takratna neodločenost mednarodne skupnosti.


12 let pisanja zgodovine je v mnogih državah po svetu zelo malo ali skoraj nič, v pisanju naše, slovenske zgodovine pa pomeni pravo zakladnico truda in upanja. 12 let od samostojnosti do članstva v EU in NATO. Očitno je, da se naša družba še ne zaveda prav dobro, kaj smo dosegli, kakšen prestop je to. Odločili smo se, da bomo skupaj z drugimi narodi Evrope gradili Evropo miru, ne Evropo vojn, pač pa Evropo prijateljstva, kulturnega sožitja in gospodarskega blagostanja. Slovenija kot članica EU, bo lahko hitreje gradila svoje gospodarstvo, kot članica zveze NATO, pa bo imela posebno odgovornost do stabilizacije razmer v prostoru nemirnega oziroma umirjajočega Balkana.


V rekordnem času smo dosegli izjemne dosežke, katere ni dosegla nobena druga država in jih radi poudarjamo_ državno samostojnost, demokratično ureditev, dober gospodarski položaj in članstvo v najbolj uglednih mednarodnih organizacijah. Ponosni smo na to.


Slovenska država je zapuščina vseh velikih žena in mož slovenskega naroda, ki so s svojim prizadevanjem na verskem, gospodarskem, kulturnem, političnem, narodnobuditeljskem in drugih področjih prispevali k ohranitvi malega naroda na križpotju interesov velikih. V milostnem trenutku zgodovine nam je bila usoda pravičen sodnik in se nam je odkupila za krivice preteklosti. Slovenska država je tudi dragocena dediščina, ki jo polagamo v zibel prihodnjim rodovom. Kot trenutnim upravljalcem te, več kot tisočletje stare in v stoletjih oplemenitene edinstvene dediščine, nam je zaupano odgovorno poslanstvo_ bodimo in ostanimo Slovenci, tudi kot državljani združene Evrope, v katero ponosni prinašamo svojo doto.


Današnji praznični dan, pa je med drugim priložnost, da tudi nekoliko kritično spregovorimo o odprtih in nerešenih vprašanjih naše družbe. Osamosvojitveni kapital je bil vse preveč pretopljen v zlata teleta in vse premalo v duhovno rast narodnega občestva. Zato je »zgodba o uspehu« žal tudi zgodba o uspešnem ohranjanju privilegijev, obvladovanju kapitala in medijskega prostora z načini, ki jih demokratična družba ne bi smela dopuščati. V zadnjem času smo priča odkrivanju številnih afer, a je njihovo reševanje polovičarsko in bolj kot razkrivanju ozadij služi političnemu boju. V nebo vpijoč primer SIB banke, kateri naj bi kar utonil v pozabo brez posledic tistih, ki nosijo težo odgovornosti za to krminialno dejanje.


Država namenja velika sredstva na socialnem področju, pa vendar bi težko trdili, da polno uresničuje ustavno načelo socialne države. V socialnih prejemkih so namreč skriti tudi privilegiji iz preteklosti. Slovenija je med državami, kjer je dobiček iz kapitala najmanj obdavčen, posledica je nepravična davčna obremenitev različnih slojev prebivalstva. Obotavljivi so koraki, ki naj bi ublažili grozeče dejstvo, da Slovenija postaja starajoča se družba. Namesto ustvarjanja danosti odločitvam mladih za ustvarjanje družine in rojevanje otrok ter spodbujanju pozitivnega vrednotenja te temeljne celice vsake družbe, se problematizirajo problemi marginalnih skupin. Polovičarska je tudi rešitev, ki jo je prinesel zakon o vojnih grobiščih, s katerim je država žrtvam povojnih pobojev sicer dala pravico do groba, ne pa tudi do častnega imena. Reševanje denacionalizacije je preveč podvrženo preveliki birokraciji, namesto, da bi bilo usmerjeno v vsebino. Breme preteklosti tako povsem po nepotrebnem kali našo sedanjost in hromi narodove potenciale.


Slovenska ljudska stranka je v teh mesecih tudi zelo kritično razpoložena do vedno večje liberalizacije Republike Slovenije. Kot koalicijska stranka smo dali velik prispevek k stabilnosti v družbi, v času, ko smo to najbolj potrebovali; govorim namreč o času napornih in uspešnih pogajanj z EU. Zagotovo bi bil rezultat pogajanj z EU pomembno drugačen, slabši,brez našega sodelovanja. V zgodnjih mesecih so se stvari v koaliciji bolj zaostrile. Težko najdemo skupna stališča, če je tema vsaj malo ideološko obarvano. Stranka ne more pristati na marginalizacijo svojega dela v koaliciji. Želimo skupni projekt pripeljati korektno do konca, kot enakopravni partnerji, v nasprotnem primeru pa nas v tem projektu več ne bo.


Morda se malo bolj kritične besede ne prilegajo najbolje svečanosti obhajanja rojstnega dne države, ki nam je dana za domovino. A če »gorimo za njeno čast in slavo« jih bomo vzeli za premislek, saj državo sooblikujemo njeni državljani.


Kar je dobrega, in tega je veliko, ohranimo, kar je slabega, poskušajmo popraviti. Predvsem pa poskušajmo delovati po lepem slovenskem pregovoru, ki pravi, da je v slogi moč. Potrditev resničnosti tega reka je najpomembnejše sporočilo slovenski državi.


Spoštovani, pomembno se je zavedati, da imamo svojo državo, se zavedati, da je edina, ki jo imamo in da imamo svoje, bogate korenine. Zato naj nam Bog živi našo drago domovino, našo ljubo Slovenijo in vse nas, ki v njej prebivamo, ustvarjamo in smo, vse nas dobre ljudi, ki še vedno upamo in sanjamo in predvsem trdno delamo za naše sanje, za lepo in svetlo prihodnost Slovenije.


Vsem tukaj zbranim, vsem državljankam in državljanom, vsem slovenkam in slovencem voščim ob prazniku, Dnevu samostojnosti.

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1321 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2259 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1701 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1601 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2557 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2050 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
arhiv

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

Govor predsednika SLS mag. Franca Buta ob počastitvi Dneva državnosti in kresovanja