V razvitih tržnih gospodarstvih je kar dve tretjini delovnih mest v malih in srednje velikih podjetjih. To pomeni, da tako rekoč vsa nova delovna mesta nastajajo v takšnih podjetjih. Zaradi sposobnosti neprestanega prilagajanja in dinamičnosti so pomembni dejavnik zdravja narodnega gospodarstva. Zato bomo V SLS spodbujali njihov nastanek, njihovo rast in možnosti za njihovo financiranje. Tako kot drugje, tudi na tem področju SLS vidi v središču dogajanja posameznika, podjetnika, ki prevzema odgovornost ustanovitve in udejanjanja ter izvedbe podjetniških idej. Tudi v Sloveniji je veliko takih posameznikov, zato jih bomo v SLS spodbujali še posebej s tem, da se bomo še bolj dosledno kot do sedaj v parlamentu, na lokalnih ravneh in kjerkoli (tudi v šolah) spodbujali rast podjetniške kulture, ki mora izvirati iz slovenske in evropske podjetniške tradicije.
Predstavil bom nekatere poudarke SLS_
Nastanek: podjetniški duh ne nastane z dekretom. Spodbudi ga lahko podjetniška klima, ki temelji na spodbujanju podjetniških pobud, spodbujanju sprejemanja odgovornosti ter družbeno okolje, ki jih napravi socialno in finančno privlačne. Mnogi predpisi, ki jih sprejme država z najboljšimi nameni, dejansko odvračajo posameznike in podjetnike od svojih poslovnih načrtov (na primer Zakon o podpornem okolju za podjetništvo). V SLS se bomo zavzemali za minimalni obseg regulative pri uveljavljanju slovenske in kot evroposlanci tudi evropskih politik. Slišali smo za ambiciozno napoved novega ministra za gospodarstvo dr. Lahovnika, da bo z spremembo zakonodaje in podzakonskih predpisov omogočil ustanovitev novega podjetja v 14. dneh. Vsaka čast, oziroma, ali gre le za predvolilno cvetko. Če bo potrebno spremeniti kakšen zakon, ga bomo za ta namen v SLS z veseljem podprli, tudi če bo sprejet na izredni seji.
Rast: pomembno je, da se managerji malih in srednjih podjetij lahko posvetijo predvsem svojemu primarnemu poslanstvu in ne potrošijo večino svojega časa reševanju birokratskih vprašanj, ki se pojavljajo zaradi vedno hujše regulacije. Evropske ustanove morajo upoštevati to vodilo, ko sprejemajo nove predpise.
Financiranje: investitorji in financerji v mala in srednja podjetja se soočajo z višjo stopnjo tveganja kot pri investicijah in financiranju močnih družb. Oblast mora zato spodbujati tudi različne nove oblike financiranja podjetij še posebno ker v Sloveniji finančni sektor ni dovolj razvit, da bi lahko prevzemal tovrstne rizike ter omogočiti nastanek primarnega kapitalskega trga.
Podjetniška kultura_ v Sloveniji je potrebno dokončati prestrukturiranje podjetij. V SLS bomo kreirali takšno gospodarsko politiko, ki bo omogočala preživetje dobrim poslovnim programom, ki ne bodo pešali zaradi umetnega ohranjanja povsem preživelih podjetniških projektov, ki se morajo po naravni in pravno čisti poti umakniti in s tem dati prostor boljšim.
Infrastruktura: mala in srednja podjetja in gospodarstvo na splošno so pri svojem poslovanju v celoti odvisni od infrastrukture in še posebno od logistike, zato na tem področju pričakujejo pomoč javnega sektorja. Številne gospodarske dejavnosti so še vedno pod državno regulativo, na področju storitev pa je še vedno dosti monopolnih dejavnosti.
Mala in srednja podjetja in lokalne skupnosti_ lokalne skupnosti in lokalna predstavništva Gospodarske zbornice in Obrtne zbornice bi morali ustvariti ustvarjalno poslovno ozračje, ki bi omogočalo malim in srednjim podjetjem dostop izvajanja javnih storitev, ki jih sedaj opravljajo gospodarske javne službe v državni ali lokalni ravni in jih podpira država z reguliranimi cenami na račun davkoplačevalcev. SLS bo podpirala odpiranje storitev na področju gospodarskih javnih služb malim in srednjim podjetjem na vseh področjih, kjer bo to možno. Slovenija pa se mora odločiti kako bo v bodoče oblikovala cene komunalnim gospodarskim javnim službam.
Mala in srednja podjetja in ustanove EU_ V SLS bomo prizadevanja Evropske ljudske stranke, da bi za izpolnitev naštetih politik, da bi bil v naslednjem mandatu Evropske komisije eden izmed komisarjev zadolžen izrecno za področje malih in srednjih podjetij in za ustanovitev posebne pododbora v Evropskem parlamentu.
Gospodarsko - politični koncept vladanja, tudi na gospodarskem področju, ki ga je v Sloveniji v zadnjih 12. letih skoraj neprekinjeno uresničevala LDS, se je izčrpal. Nujno so potrebne spremembe, nova gospodarska paradigma. Današnji programski nastopi predsednikov treh strank, članic Evropske ljudske stranke so lahko konkreten izraz oblikovanja take nove paradigme. Ki bo seveda dobil svoj konkretni obraz v kompetentnih, izkušenih in zaupanja vrednih nosilcih te nove gospodarsko- politične smeri. Dobro je, da se kot ena prvih skupnih rešitev treh strank, članic SME- Union Slovenija in Evropa pokaže prav gospodarski program."