Nagovor škofa dr. Antona Stresa na shodu kmetov na Ponikvi
SLS Slovenska ljudska stranka

Torek, 9. November 2004 ob 23:00

Kakor vemo, je blaženi Anton Martin Slomšek slovenskim kmetom posvetil izredno veliko pozornosti. Že zaradi tega, ker je bil v njegovem času slovenski narod pretežno kmečki narod in nosilec slovenske narodne zavesti, slovenskega jezika in slovenske katoliške vernosti. To je bil čas, v katerem pa biti kmet že takrat ni bilo vedno dovolj spoštovano in dovolj priznano. Toda Slomšek, tudi pozneje kot škof, ni nikoli zatajil ali prikrival svojega kmečkega porekla; kakor ni nikoli tajil in prikrival, temveč nasprotno, poudarjal in pospeševal pripadnost slovenskemu narodu. Zato je tudi sam zapisal_ "Tudi mene je kmetska mati povila in na slamo položila. Do trinajstega leta sem bil ubog hlapčič. Prešibek za pluženje sem oraču gonil, sem mlatil in kosil ter sem si, kakor vi, zmesnega kruha užil. Pa vam povem, da sem bil bolj zdrav in vesel, kakor sem zdaj na škofovskem sedežu."


Kakor je Slomšek želel, da bi se slovenski narod, slovensko ljudstvo, ki je bilo prezirano in tlačeno, zavedalo svojega dostojanstva in začelo samo sebe spoštovati, zato, da bi uživalo spoštovanje drugih, tako si je Slomšek še posebej prizadeval, da bi tudi slovenski kmet postal takšen, da bi spoštoval sebe in bil deležen spoštovanja drugih. Zato si je prizadeval, da bi slovenski kmetje svoje otroke pošiljali v šolo. Splošno izobrazbo, h kateri je Slomšek tako spodbujal svoje rojake, je seveda najprej priporočal mladim, kmečki mladini. Takole je zapisal_ "So otroci v pravi starosti okoli sedmega leta? Dajte jih v šolo ali vsaj h krščanskemu nauku skrbno pošiljajte jih. Ne le ob nedeljah in praznikih, ampak tudi ob delavnikih. Od 7. do 14. leta otroci niso za delo, ampak za nauk. Ne bodi vam šola predraga ne predaleč. Brez šolo v sedanjih časih človek slabo shaja. Starejši, ki otroke namesto v šolo le na pašo pustijo, za živino več ko za otroke skrbijo, niso vredni, da živijo. Kaj pomaga, kadar se živinica lepo redi, otroci pa poživinijo!"


Tako veliko pričakovanje je naš blaženi Anton Martin Slomšek imel do vzgoje in izobraževanja kmečke mladine, zato, da bi ta kmečka mladina postala enakovredna drugim slojem v narodu in bi na ta način dosegla višjo stopnjo duhovnega in človeškega razvoja in življenja.


Danes, po dobrih 150-tih letih, odkar je Slomšek pisal te vrstice, je v naši domovini marsikaj drugače. Šolska obveznost obstaja in ni več treba staršev spodbujati, naj otroke dajo v šolo. Toda še vedno se mora slovenski kmet prizadevati za to, da bo dobil tudi v sodobni družbi tisto mesto, ki mu gre, in bo užival tisto spoštovanje, ki ga zasluži.


Slovenski kmetje so bili v preteklosti nosilci slovenske narodne zavesti in katoliške vernosti. Ko smo danes - na zahvalno nedeljo - prisluhnili nekaterim svetopisemskim odlomkom, ki smo jih še posebej izbrali za današnji trenutek, smo lahko opazili, kako tudi Sveto Pismo poudarja nekatere lastnosti ali pa nekatere kreposti, nekatere človeške drže, ki jih ravno kmečko delo najbolj spodbuja in najbolj krepi. Biti kmet je vrednota in zasluži spoštovanje in pravilno vrednotenje. Kmečki stan so že od nekdaj označevale nekatere značilnosti in kreposti, ki so postale naravnost pregovorne in jih tudi naša ljudska modrost pozna in spoštuje.


Najprej lahko omenimo kmečko pamet_ lahko bi rekli razsodnost. Kmet živi v naravi in v stiku z naravo in ta stik človeka postavlja na zemljo, mu ohranja čut za resničnost in za stvarnost, za stvari takšne, kot so. Kmet je najbolj na neposreden način soočen vsak dan s tistim, kar je temeljna značilnost našega življenja: z rojstvom in smrtjo. Njegovo delo in njegov poklic ga spodbuja k neodvisnosti v mišljenju, brez česar ni zrele človeške osebnosti.


Druga značilnost, ki jo tudi današnje drugo berilo še posebej poudarja, je potrpežljivost: znati čakati in vztrajati in gledati, kako iz malega raste veliko, da vsaka stvar zahteva svoj čas in da mora človek vztrajati in nikoli odnehati. Kot smo slišali apostola Jakoba_ Bratje, potrpite do Gospodovega prihoda. Glejte, poljedelec pričakuje dragocen sad zemlje in potrpežljivo, vztrajno čaka, dokler ne prejme zgodnjega in poznega dežja. Živimo v času, ko bi ljudje radi toliko stvari na hitro dosegli. A nekatere stvari, da so in da ostanejo zdrave, potrebujejo čas, potrebujejo pa našo vztrajnost, naš pogum, naše zaupanje in našo zvestobo.


Tretja tipično kmečka značilnost je ponižnost in skromnost. Kmet ve, da ni bog, da ni dovolj, da sam dela, temveč da mora k njegovemu delu dati svoj blagoslov tudi Bog. Zato obhajamo danes zahvalno nedeljo. Seveda se zavedamo, da smo morali sami zavihati rokave, da smo morali velikokrat z žulji delati in si prizadevati, da smo morali uporabljati svojo pamet in svoj razum - toda vse to ni dovolj; na koncu daje svoj blagoslov Bog. In Bog je tudi tisti, ki nam je dal sposobnosti in razsodnosti, odgovornosti za naše delo.


Ljubezen do narave in solidarnost z njo in odgovornost zanjo je prav tako značilnost, ki jo še posebej ima kmet in ki je tako potrebna v današnjem času za preživetje celotnega človeškega rodu. V današnjem prvem berilu smo slišali, kako je Bog zaupal ljudem odgovornost za naravno okolje, v katero nas je postavil. Kaj danes ljudje delamo z naravo, kako si danes velikokrat - po domače rečeno: žagamo vejo, na kateri sedimo, vidimo in vemo sami. In če koga, potem predvsem kmečkega človeka boli srce, ko vidi, kako narava postaja onesnažena pred njegovimi očmi. In ravno kmet, ki živi z naravo, ki jo občuduje in spoštuje, se tudi zanjo čuti in mora čutiti najbolj odgovornega.


In končno - in ne nazadnje - ravno na kmetiji še najbolj cveti in najbolj uspeva družinsko življenje. Smisel za družino, za rodbino, povezanost med generacijami, medsebojna pomoč, solidarnost z drugimi, s sosedi, je tisto okolje, kjer se ravno na kmetiji mladi človek najbolj uči živeti v sožitju z drugimi in z njimi sodelovati.


V evangeliju, ki smo mu prisluhnili, Jezus prav tako uporablja podobo sejalca, da bi nas spodbudil ravno k temu, kako je pri tistem tako pomembnem področju, kateremu je tudi blaženi Anton Martin Slomšek posvetil toliko pozornosti_ namreč pri vzgoji mladega rodu, potrebna vztrajnost, zvestoba in velikodušnost. Tisti sejalec, ki nam ga slika Jezus v današnjem evangeliju, je prispodoba vseh sejalcev v zgodovini, vseh vzgojiteljev, vseh staršev in drugih, ki vzgajajo mladi rod in ki potrebujejo ravno za to, da bi njihovo prizadevanje obrodilo trideseteren, šestdeseteren, stoteren sad predvsem veliko potrpežljivosti in velikodušnosti.


Drage sestre, dragi bratje! Tisto, k čemur nas kmečki stan nekdaj in danes še posebej spodbuja in na kar nas opozarja, so vrednote, ki so potrebne ne samo za kmete, temveč za vse ljudi, za celotno družbeno in narodno družino, za nas vse v današnjem času. Spričo manipulacij, ko javna glasila lahko oblikujejo javno mnenje, potrebujemo sposobnost za zdravo pamet in neodvisno mišljenje. Spričo želje po naglem bogatenju potrebujemo zavest, da je treba pošteno delati in si to, kar imamo, pošteno zaslužiti. Spričo človeškega napuha potrebujemo smisel za ponižnost in skromnost pred Bogom in drug pred drugim. Spričo krize vzgoje mladih potrebujemo poglobljeni smisel za družinsko življenje, za trdnost in zvestobo v zakonu, za solidarnost med generacijami, med rodovi, med ljudmi na vseh ravneh našega življenja. In ne nazadnje_ spričo velike ogroženosti našega naravnega okolja potrebujemo nov in odgovoren odnos do narave, da bomo lahko živeli mi vsi in rodovi, ki bodo prišli za nami, ter uživali to našo lepo naravno okolje in našo slovensko deželo.


Drage sestre in dragi bratje! To so temeljne vrednote, ki jih je nenehno gojil in nanje opozarjal blaženi Anton Martin Slomšek. In ko ste se odločili, da si boste ravno njega izbrali za svojega nebeškega zavetnika, vzornika in zgled, tega prav gotovo niste storili samo zaradi tega, ker je bil tudi sam kmečki sin in je bil ponosen na to svoje poreklo; ne samo zaradi tega, ker je tudi sam z vsem svojim življenjskim vzgojnim in drugim izobraževalnim delom ravno skrbel, da bi tako, kot vsi drugi ljudje, tudi kmetje postali vedno bolj izobraženi, vedno bolj strokovno usposobljeni, da bi lahko bolje in bolj umno živeli in delali - temveč ste si ga izbrali zato, ker se zavedate, da tiste temeljne vrednote, ki so bile značilne za kmečko življenje in h katerim so bili kmetje z načinom svojega življenja in dela še posebej poklicani, nikakor niso stvar preteklosti, temveč stvar prihodnosti. Samo tedaj, če bomo te moralne vrednote ohranili in gojili naprej, bomo kot narod, kot Slovenci v Združeni Evropi obstali in v teh novih možnostih, ki nam jih združitev z drugimi evropskimi narodi daje, doživeli svoj razcvet in svoj razvoj. K temu naj nam pomaga in k temu naj nas spodbuja zgled in priprošnja blaženega Antona Martina Slomška.

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1311 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2254 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1697 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1597 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2557 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2047 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
arhiv

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

Nagovor škofa dr. Antona Stresa na shodu kmetov na Ponikvi