Družina je temelj družbe. Logično bi bilo, da bi si torej prizadevali za stanovitne temelje, saj je prav stanje v družinah pokazatelj stanja celotne družbe. Družina je tim - ekipa družinskih članov, ki med seboj živijo. Najpomembnejša sta zakonca. Ta dva sta opora oziroma dajeta zgled in modrost novemu rodu. Istočasno vzpostavljata vez s starejšo generacijo, ki naj bi tudi izgorevala za svoje otroke in vnuke. Oboji, stari starši in starši, so osnovni model za otroke, ki jih postopoma nadomeščajo v družinskih vlogah.
Primerjam družino s športno ekipo, kulturnim društvom ali delovno organizacijo. V vseh treh oblikah je vsem jasen pomen vloga in naloga vsake članice in vsakega člana organizacije oziroma ekipe. Vsi tudi vemo, kako se kaznuje ekipo ali posameznika ob nespoštovanju dogovorjenih zakonitosti. V vseh organizacijah torej veljajo pravila igre in se stremi k polnoštevilni zasedenosti in uigranosti članic in članov. Vse to spominja tudi na spoštovanje prometnih predpisov.
Le v družini kot temelju družbe je javno mnenje še vedno ravno obratno. Tu oblast, mediji in javno mnenje vztraja v vožnji po levi, v nadomeščanju pristnih vrednot, npr. ljubezni, z nadomeščanjem pozornosti, prijetno preživetih dni in izkazovanju ljubezni povsod drugod le doma ne. Družina in vsaka druga organizacija (športna ekipa, kulturno društvo, delovna organizacija) je kot živ organizem. Vsaka članica in vsak član je kot ud. Vsaka organizacija pa je učinkovitejša takrat, ko ima vse ude in ko ti delujejo med seboj usklajeno, uigrano in motivirano.
Družba, ki se ne zaveda zgoraj napisanih dejstev, je neodgovorna in zapisana izumiranju. Dokazi za to so vsepovsod okoli nas v Evropi in še kje. Zato vabim vse k razmisleku in primernem ukrepanju, dokler je še čas.
Drago Stanovnik, župan Občine Brezovica