STALIŠČA MESTNEGA ODBORA SLS LJUBLJANA IN SVETNIŠKEGA KLUBA SLS V MS MOL
SLS Slovenska ljudska stranka

Petek, 7. Oktober 2005 ob 22:00

,


Ker pa vemo, da je osnova za kakršen koli poseg ustrezen zazidalni načrt, nanj podajamo sledeče pripombe_

- dokument se popolnoma izogne pogojem glede železniških tirov, nasploh železnice skoraj ne omenja;
Stališče: Predvideti tudi možnost poglobitve tirov, ne še bolj v daljno prihodnost zabetonirati te možnosti.

- omogočiti tudi prometno navezavo Resljeve na Vilharjevo in naprej na Linhartovo;

- Parkovna ureditev med Vilharjevo in Linhartovo lahko kvalitetno dopolni bližnje Navje. Slovenska ljudska stranka je že pred najmanj osmimi leti predlagala ureditev tega parka kot Park državnosti. To pobudo smo z leti še ponovili, pa ni bilo pravega odziva, razen priznanja g. Bežana, takratnega načelnika, da je tu park nujno potrebno urediti (Zupančičeva jama). Sedaj je priložnost, da glavno mesto dobi park protokolarnega značaja z vsemi pripadajočimi pomniki;

- rok za umik tovornega prometa vezano na obvozno progo - rezervat prostora je mestni svet že potrjeval (dogovor z vlado in železnico). Ljubljana mora kot prestolnica zavzeti bolj ofenzivno držo, tudi potom aktov. Problemi prestolnice so absolutno tudi problemi države.

Ob zgrajeni tovorni obvoznici poglobitev ne bi bila tako problematična. Za potrebe potniškega prometa bi niveleto tirov lahko spuščali že od nadvoza na vzhodni avtocesti do Kajuhove, ali pa z ranžirne postaje v Mostah do Njegošove. Ljubljana ne bi bila prerezana z železnico vsaj v premeru ožjega središča. Glede na gabarite Ljubljane je PCL v samem centru. Nič neobičajnega ne bi bilo, če je tu tudi največja gostota tehničnih rešitev. Tiri delujejo na mesto kot zanka zategnjena čez trebuh. Sicer živimo ampak težko dihamo.
Sproščene površine bi lahko tudi finančno pokrile velik del tega enkratnega posega.
Nad peroni in dalje proti sedanjemu podvozu nad Njegoševo se sprosti najmanj za en moderni stadion prostora, ki bi bil na tej lokaciji izredno zanimiv za investitorje.



2. STALIŠČE O STADIONU

Svetniki SLS smo že pred časom podprli ureditev Bežigrajskega stadiona iz dveh razlogov_

• Po takratnih pojasnilih je kazalo, da je to najhitrejša možnost, da Ljubljana čimprej pride do nujnega objekta, ki bo skladen z nogometnimi standardi, da se agonija ljubljanskega nogometa kar se tiče stadiona čimprej konča.

• Možnost, da se obnovi in ohrani Plečnikov Stadion, da ga ne bi pustili pozabi, obenem pa smo podpirali idejo, da se na dolgi rok še dela na popolnoma novi lokaciji proti Črnučam, kjer se predvidevajo vodni športi.

S posegom države je sedaj nastopila nova situacija, ki narekuje seveda nove pristope. Ta zaščita stadiona s strani države je mogoče politično neugodna za trenutno pozicijo, bo pa omogočila obnovo z državnim denarjem, kar pa pozdravljamo. Res je, da je mestna politika dolgo nihala med Bežigradom in Stožicami.
Za takojšnjo rešitev problema v Ljubljani v SLS ne nasprotujemo preureditvi Šišenskega atletskega stadiona, če to ne bi ogrozilo atletskih dejavnosti ali katerega drugega, če so pogoji.
Vsekakor pa mislimo v SLS, da je lokacijo Stadiona, z možnostjo pokritja in sposobnega za organizacijo tudi drugih športov in aktivnosti, še vedno načrtovati. Možnosti poleg Stožic je kar nekaj. Bodisi v Črnučah, ali navsezadnje ob PCL, če bi v mestu zbrali dovolj poguma za resne premike.



3. STALIŠČE O IZGUBI TRGA PRED PARLAMENTOM

Situacija, ki je nastopila je absurdna. Dvomimo v resno delo odvetnikov, ki so zastopali MOL, zgodba pa ima iste akterje kot SIB banka. Ti so bili svoj čas v času županovanja prejšnje županje in iste koalicije dvorni svetovalci in prisotni v samem jedru upravljanja mesta ...
Močan signal, da je nekaj narobe pri lastninjenju trga, je dal že g. Malenšek z nakupom Kardeljevega spomenika, pa nihče ni reagiral, ne država ne občina. Sicer se je problematiziralo njegovo ravnanje - politična škoda za revolucijo, nič pa prodaje celotnega trga.
Sedanja mestna oblast je tu preveč stoična in sprijaznjena z dejstvi. Sprašujemo se le zakaj je tako. Državna in mestna lastnina postajata plen belih ovratnikov.
Revizija postopka je vsekakor potrebna. Kakšno nalogo je dobil IZTR ob ustanovitvi? Verjetno je potek postopkov zanimiv za računsko sodišče, ali pa še bolj, kriminalistov, ker RS ne posega v privatizirana podjetja.
Razlogi, da pride v Ljubljani do drugačne oblasti so več kot očitni.




4. POGODBA MOL - DARS

V SLS Ljubljana smo zgroženi nad omahljivostjo mestne oblasti pri uresničevanju pogodbe MOL – DARS iz leta 1996. Mestna uprava zaradi slabega vodenja projekta zamuja s predajo zemljišč v izgradnjo. MOL mora plačevati vse obveznosti do DARSA, le ta pa nam ni zgradil razen na Brdu še nobene ceste. Glede na namige iz poročila Mestne uprave zgleda, da je sedanja mestna oblast na tiho odstopila od projekta, ko je sama že skoraj vse plačala (izgubljena tožba).

Šibka točka na strani mesta je bila počasen oz. še ne realiziran odkup nekaj privatnih hiš in nesledenje letnih planov Holdinga in VO-KA(e) pogodbenim prioritetam mesta. Litijska cesta mora imeti sočasno z rekonstrukcijo ceste zgrajeno tudi kanalizacijo. Ne vemo ali sploh še deluje SIB, ki bi morala prometno spremljati projekt.



5. SPREMEMBA MEJA ČETRTNIH SKUPNOSTI - 38. IZREDNA SEJA MS MOL

Na izredno sejo smo dobili gradivo za zavrnitev dveh lokalnih pobud za spremembe meja ČS.

Takega zavrnitvenega stališča v MO SLS ne podpiramo.
Če želi biti naselje Sneberje v sklopu ČS Polje, ne glede na avtocesto, naj se jim zaradi zgodovinskih vezi (fara, šola, gasilci, bivša KS Polje) ugodi.

Tudi pobuda Zaloga ne bi smela biti tako odklonjena, saj je vredna razmisleka. Je pa vprašanje, če so prebivalci, sedaj ko je zgrajena čistilna naprava, še tako nezadovoljni s ČS Polje. Najmanj kar bi Mestna uprava lahko ponudila je ime ČS Polje-Zalog.

Mestna uprava bi lahko priložnost izkoristila tudi za popravilo kartografskih napak na območju med ČS Sostro in ČS Polje. Npr. naselje Besnica je razdeljeno med dve četrtni skupnosti. Določeni objekti, ki gravitirajo k določeni ČS se zaradi risarskih napak nahajajo v drugi ČS.



6. DARILA NOVOROJENCEM – USPEH SLS V LJUBLJANI (začetek družinske
politike MOL?)

Ponedeljek 3. oktobra je pomenil trgatev sedemletnih prizadevanj SLS za družinsko politiko v Ljubljani. Na 23. seji MS MOL je bil 3. 10. 2005 - po sedmih letih naših predlogov sklepov, proračunskih amandmajev, posebej pripravljenih točk mestnega sveta, svetniških vprašanj in pobud, razprav - s 34_0 sprejet »Odlok o spremembah in dopolnitvah odloka o denarni pomoči«.

S tem je MOL uresničila sklep, ki ga je na predlog dr. Draga Čeparja, mestnega svetnika SLS, sprejel MS 18. aprila 2005, in se glasi_
»V prihodnjem proračunu predlagatelj opredeli postavko »Darilo novorojencem«. Višino postavke in posamičnih daril opredeli v skladu s finančnimi možnostmi. Postopek podeljevanja opredeli in da v razpravo mestnemu svetu do 1. oktobra 2005.«

Predlagatelj je dal finančnemu transferu ime »Pomoč ob rojstvu otroka«. Znesek pomoči je 61.920 sit, upravičenci so tisti, ki presegajo minimalni dohodek za do 20%. S tem se je Ljubljana pridružila več kot 50 slovenskim občinam, ki izvajajo take ukrepe.

SLS je predlog kljub pomanjkljivostim z veseljem podprla, saj je prvič v zgodovini MOL kaj takega prišlo iz mestne uprave in so za to predvidena proračunska sredstva. Treba je podpreti tisto opcijo v upravi MOL, ki razmišlja pozitivno in se ne brani vsakega ukrepa družinske politike. Za dobro Ljubljane je treba paziti, da se »tlečega stenja ne ugasne« in »nalomljenega trsa ne zlomi«.

SLS bo poskrbela, da bodo temu prvemu koraku sledili naslednji koraki občinske družinske politike. Ime »pomoč«, ki ima socialno konotacijo pomoči v stiski, je treba spremeniti v »darilo«, kar bo znak, da se zavedamo, da v resnici starši s svojo skrbjo za otroke pomagajo družbi, zato jim družba (občina) izkaže pozornost, hvaležnost in da vzpodbudo s primernim darilom. Veseli smo, da bodo darilo prejeli tisti z najnižjimi dohodki, vendar je to samo en del občanov. Od občine zahtevamo ukrepe družinske politike, ki bodo namenjeni tudi drugim občanom. Ljubljanska občina je zmožna v družinske ukrepe vložiti več pozornosti in sredstev.

Da bi družinska politika v Ljubljani zaživela, mora zanjo poklicno skrbeti delavec uprave, zato naj županja določi vsaj enega človeka v upravi, ki bo zadolžen za družinsko politiko.

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1313 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2255 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1698 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1597 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2557 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2049 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
arhiv

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

STALIŠČA MESTNEGA ODBORA SLS LJUBLJANA IN SVETNIŠKEGA KLUBA SLS V MS MOL