SLS za enakovredno zastopanost naravoslovnih predmetov v gimnazijah
SLS Slovenska ljudska stranka

Ponedeljek, 27. Marec 2006 ob 22:00

V SLS zagovarjamo, da morata biti družboslovje in naravoslovje v gimnazijskem predmetniku uravnotežena. Naravoslovje je nenazadnje povezano s tehniko in tehnologijo, na področju katerih smo, kar se tiče izobraževanja v srednjih šolah, na repu Evropske unije. V srednje šole po Evropi namreč po besedah Miahela Prevca zaradi povečanja konkurenčnosti gospodarstva v zadnjem času veliko vključujejo ravno tehniške premete. V SLS tudi podpiramo uvedbo državljanske vzgoje v gimnazijski program kot samostojni predmet. Ne strinjajo pa se s predlogom, da bi njegove vsebine priključili zgodovini. Vzgoja za aktivno državljanstvo je eden od pomembnih lizbonskih ciljev EU do leta 2010, je dodal predsednik stranke Janez Podobnik.

Spremembe na področju osnovnega šolanja gredo sicer v smeri razbremenitve učencev. V tem smislu bodo v naslednjih letih na nekaterih šolah poskusno uvedli fleksibilni predmetnik, ki bo nenazadnje razbremenil tudi učitelje, ki so še vedno preveč obremenjeni z administrativnim delom. V SLS ocenjujemo, da smo veliko stvari iz našega programa s področja vzgoje in izobraževanja uspeli vnesti v koalicijsko pogodbo. Država je tista, ki mora na področju osnovne šole postavljati cilje in standarde ter nadzirati kakovost znanja. Mihael Prevc je prepričan, da naj se vse ostalo prepusti stroki.

Poleg tega ocenjujemo, da so verbalni in tudi drugačni napadi na učitelja posledica sistematičnega razvrednotenja ugleda učiteljskega poklica, ki se po Podobnikovi oceni dogaja od leta 1996 prek pravilnikov o pravicah in dolžnostih učencev in dijakov. Zato v SLS menimo, da je treba na področju discipline zlasti v srednji šoli nekaj spremeniti. Prevc je kot eno od možnosti omenil individualno tripartitno pogodbo med dijakom, staršem in učiteljem, v kateri bi bile jasno opredeljene dijakove pravice in dolžnosti, pa tudi sankcije.

PRILOGA_

Gradivo Odbora SLS za šolstvo, znanost,mlade in šport pri SLS_

1. MNENJE SLS K PREDLOGU DOKUMENTA PRENOVA GIMNAZIJSKEGA PROGRAMA

Odbor za šolstvo, znanost,mlade in šport pri SLS je razpravljal o Predlogu prenove gimnazijskega programa. Glede na programske smernice za obdobje 2004 do 2008 je zavzel naslednja splošna stališča:

• Program sledi novejšim evropskim trendom na področju splošnega izobraževanja, je kompetenčno naravnan, povečuje avtonomijo šol in je skladen s programskimi smernicami SLS in s koalicijsko pogodbo..
• Neskladnost s programom SLS in tudi z vizijo razvoja Slovenije pa je neuravnoteženost med družboslovnim in naravoslovnim delom programa v jedrnem kurikulu. Ker je to predlog še v odprti javni razpravi smo prepričani, da je to neskladnost v predmetniku možno odpraviti

Bolj podrobna stališča Odbora so_

1. Zagovarjamo enakovredno zastopanje vseh predmetov gimnazijskem programu(zgodovina, geografija, fizika, biologija, kemija)
obrazložitev: sedanji osnutek predvideva neuravnoteženo sestavo v korist družboslovja (zgodovine). Gimnazijski predmetnik mora ponujati enakovredne možnosti spoznavanja različnih disciplin tako zaradi splošne izobrazbe kot tudi zaradi nadaljnje poklicne izbire. Naravoslovni predmeti so podlaga tudi za nadaljnje izobraževanje v tehniki in tehnologiji. Med evropskimi državami smo glede tega zadnji. EU si je zastavila cilj povečati vpis v naravoslovne in tehniške študije do l. 2010 zaradi povečanja konkurenčnosti svojega gospodarstva. Iz navedenih vzrokov je predlog neuravnoteženega razmerja med družboslovjem in naravoslovjem neutemeljen.

2. Temeljni predmeti morajo biti podani nivojsko.

Obrazložitev: V gimnazijski program se vpisuje skoraj 40% delež populacije, ki v celoti dosedanjega obsega in zahtevnosti gimnazijskega izobraževanje ne zmore, kar je stresno za
določen del dijakov, njihove starše in za delo učiteljev, ki so prisiljeni zniževati doseženi standard znanj. Nivojsko zasnovani učni programi in posledično tudi učni izidi bodo sedanjo, nesprejemljivo situacijo izboljšali, saj bodo bolj individualno naravnani. Seveda mora temu slediti tudi koncept zaključevanja gimnazijskega programa (matura)


3. Podpiramo državljansko vzgojo v gimnazijskem programu kot samostojen predmet ( predvideva se opcija, kjer bi bile te vsebine priključene k zgodovini).

Obrazložitev: SLS se že ves čas zavzema za vzgojo in izobraževanje o državljanski kulturi, česar naši dijaki skorajda niso deležni. V času kurikularne prenove smo dosegli spremembo zakona o OŠ, s katero je bila v predmetnik uvedena državljanska vzgoja. Vzgoja za aktivno državljanstvo je tudi eden od pomembnih lizbonskih ciljev EU do 2010.

4. Podpiramo večjo izbirnost predmetov in bolj individualne prilagoditve programov.
Obrazložitev: na tak način se približamo interesom in sposobnostim posameznika ter večamo motivacijo za izobraževanje, kar ponuja bolj sproščeno delo tako za dijake kot tudi za njihove učitelje.

IZ VOLILNEGA PROGRAMA SLS_


Programsko odpiranje šolskega prostora potrebam lokalne skupnosti in željam staršev ter mladine (programsko pestrost) bomo dosegli s povečanjem avtonomije javnih šol
Prenova gimnazijskih programov ni dosegla svojih ciljev, zlasti medpredmetno povezovanje in uvedba novih didaktično-metodičnih konceptov nista izpeljana. Zato bo ena od ključnih nalog politike izobraževanja modernizacija učnih načrtov v smeri pridobivanja ustreznih ključnih kompetenc in priprava pilotskih projektov novih gimnazijskih programov in programov srednjega poklicnega in strokovnega ter višjega šolstva. V gimnazijskih programih bomo še zlasti podprli tiste, ki bodo v odprtem kurikulu ponujali projekte z naravoslovno-tehniškimi vsebinami, da bomo vzpodbudili nadaljnji študij na teh deficitarnih področjih.

2. POUDAREK VELJAVI UČITELJEVEGA DELA ZA PRIHODNOST IN SEDANJOST SLOVENIJE


Od leta 1996 se je predvsem preko pravilnikov o pravicah in dolžnostih učencev in dijakov dogajalo sistematično razvrednotenje ugleda učiteljskega poklica. Posledično prihaja danes do individualnih ali tudi že skupinskih verbalnih in drugačnih napadov na učitelje, tako na osnovnošolskem kot tudi srednješolskem področju.

IZ VOLILNEGA PROGRAMA SLS_

Podprli bomo ustanovitev prosvetne zbornice in s tem povečali strokovno avtonomijo učiteljev in njihov vpliv na pripravo vzgojnih in izobraževalnih programov ter oblikovanje etičnega kodeksa ravnanja. Trenutno se na MŠŠ izvaja vmesna organizacijska stopnja preko Svetov praktikov.



VZGOJNI NAČRT ŠOLE

IZ VOLILNEGA PROGRAMA SLS_

Kot vodilo za ukrepe na tem področju SLS upošteva dve smernici_

• Ne more biti dobre države s slabimi državljani, zato je potrebno poskrbeti za njihovo dobro vzgojo.
• Za trajnostni razvoj, ki je postal za preživetje človeštva nujnost, potrebujemo trajnostno vzgojenega človeka.

Realizacijo teh smernic bomo dosegli s pomembno vlogo vzgoje in ustreznega vzgojnega koncepta. Učence je potrebno vzgajati za občečloveške norme in vrednote naše kulture. V našem programskem konceptu bo šola sistematično razvijala osebno kakovost mladih s pomočjo vzgojnega načrta šole, ki bo obvezni sestavni del letnega delovnega načrta šole za vse stopnje pred visokošolskim izobraževanjem.
V sodelovanje pri vzgojnih vsebinah je treba vključiti tudi starše in občine kot ustanoviteljice osnovnih šol. Realizacijo vzgojnega načrta bodo prevzeli učitelji na šoli in to bo del njihove sistemizacije in ne dodatno delo. Za izvajanje vzgojnega načrta bo omogočeno posebno izobraževanje, s katerim bodo učitelji za delo na tem področju pridobili certifikat. V program vzgoje na področju zdravstvene preventive (promocija zdravega načina življenja, zdrave spolnosti, vključno s preprečevanjem odvisnosti) pa bomo vključili že obstoječe kadrovske in druge kapacitete javnih zdravstvenih zavodov in socialne službe.

• Vzgajati za vrednostni sistem, ki je bil v slovenskem okolju tradicionalen in ga je liberalni pristop načrtno rušil, šolski red približati redu, ki velja v delovnem okolju,
• Močno zrahljati vlogo države in jo prepustiti šoli in lokalni skupnosti,
• Izvajanje programov metodično in didaktično prilagoditi tej populaciji za bolj motivirano učenje,
• Priprava dijakov na opravljanje praktičnega dela in za trajnostni razvoj ter aktivno državljanstvo,

KOALICIJSKA POGODBA_

Posebno pozornost bomo namenili vprašanjem vzgoje. Zato bomo podprli pripravo integralnega nacionalnega vzgojnega načrta, ki bo sestavni del širše zastavljene strategije za vzgojo in izobraževanje za trajnostni razvoj, ki bo med drugim opredeljevala vprašanje kulturne in narodne identitete, splošno uveljavljenih vrednot in etičnih načel v sodobni družbi medsebojno spoštovanje mora postati vrednota slovenske šole.

Predlogi za pospešeno ukrepanje

Zasnova vzgoje in izobraževanja za trajnostni razvoj že nastaja. Ker je za izvedbeni koncept vzgojnega načrta potrebno še nekaj časa, predlagamo za hitrejše preseganje, ponekod pereče problematike, da se v srednješolskem izobraževanju, na ravni šole, začne s sklepanjem tripartitnih individualnih pogodb med dijakom, šolo in starši, kjer bodo opredeljene splošne in posebne individualne pravice in dolžnosti.
Neupoštevanje pogodbe predvideva tako začasne kot trajne ukrepe. MŠŠ lahko sprejme spremembe pravilnika šolskem redu z bolj poudarjeno avtonomno vlogo šole.Na osnovnih in srednjih šolah se začne projektno, a načrtno izvajati primere dobre prakse, ki so se že uveljavili preko programa MŠŠ Skriti zaklad, Inovacijskih projektov ZRSŠ in EU projektov, ki jih vodi javni zavod CMEPIUS.


Metka Zevnik, Vodja Odbora za šolstvo, znanost, mlade in šport pri SLS

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1510 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2453 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1878 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1785 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2729 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2248 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
arhiv

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

SLS za enakovredno zastopanost naravoslovnih predmetov v gimnazijah