Predsednik SLS Janez Podobnik je povedal, da SLS samozavestno in dobro pripravljena vstopa v zadnjo fazo priprav na prihajajoče lokalne volitve. V to kampanjo vstopa SLS samozavestno, kot najmočnejša vladna stranka na lokalni ravni, kar pa postavlja pred stranko tudi obvezo, da z dobrim programom in kondicijo ter s pravilnimi temami ponovno uspešno nagovori volivce na lokalni ravni. Ob tem je poudaril, da lokalne volitve ne smejo vplivati na življenje koalicije na državni ravni. Glede navedb, da naj bi si SDS želela, da vladne stranke skupaj nastopijo že v prvem krogu lokalnih volitev, še posebej volitev županov, je Podobnik zatrdil, da je načelno stališče SLS, da gre na volitve v prvem krogu s svojimi kandidati v tako rekoč vseh slovenskih občinah. Glede na rezultate prvega kroga pa se bo nato odpirala možnost za dogovore o političnih koalicijah v drugem krogu. Ob tem je Podobnik poudaril, da je SLS v tem smislu zelo demokratična stranka in bo odločitev glede oblikovanja programskih koalicij prepustila svojim občinskim odborom.
Glede razlogov za pripravo programsko-politične konference o razvoju podeželja in kmetijstva je predsednik stranke najprej pojasnil, da SLS v sedanji vladi sicer nima kmetijskega resorja, kljub temu pa ima močan kadrovski potencial, pa tudi ljudje v Sloveniji od SLS na tem področju veliko pričakujejo. Zato namerava SLS s programsko-problemsko konferenco konec aprila odpreti nekatera vprašanja, ki so pomembna za razvoj podeželja in kmetijstva, pa tudi živilske industrije in turizma. »Konferenco bomo pripravili v obliki simpozija, istočasno bomo dobro organizirali samo konferenco in zadevo tudi objavili, ob tem pa sprejeli politična stališča. Samo srečanje bomo zaključili z občnim zborom Slovenske kmečke zveze kot najpomembnejše stanovsko-politične asociacije v obliki zvez znotraj SLS," je še povedal Podobnik.
SLS se glede pobude o partnerstvu za razvoj počutimo kot sopredlagatelji, zato ji po vsebinski plati nismo namenjali posebne pozornosti. Svet stranke je tako le ponovil že sprejeto stališče, da kot stranka projekt podpiramo, na področju davčne politike pa potrdil odločitev, da je treba pri davku na dodano vrednost ohraniti dve stopnji. "Obstajajo finančni, socialno-materialni pa tudi drugi razlogi, da Slovenija na področju DDV ohrani nižjo stopnjo za nujne življenjske potrebščine," je poudaril Podobnik.
Nedavni predlog predsednika Socialnih demokratov, da bi moralo pri omenjeni pobudi iti predvsem za nekakšen proceduralni sporazum o vplivu posameznih strank na oblikovanje in sprejemanje za Slovenijo potrebnih reform, je predsednik SLS ocenil kot "klasično dilemo opozicije, ki pa ni nikoli dilema vladne stranke". "Če se bomo veliko pogovarjali o proceduri, se bomo malo pogovarjali o vsebini," je nadaljeval in poudaril, da si SLS "želi čim prej začeti s projekti in se ne le pogovarjati o načinu, kako se pogovarjati." Ob tem pa je Podobnik ocenil, da je že sama pobuda za iskanje nacionalnega političnega konsenza dobrodošla in jo zato v naši stranki podpiramo.