Nagovor predsednika SLS Janeza Podobnika na 16. Taboru SLS
SLS Slovenska ljudska stranka

Nedelja, 9. September 2007 ob 22:00

Zahvala ekipi v Postojni , ki jo je odlično vodil Josip Bajc, zahvala ekipi iz tajništva stranke ;Vam še posebej tudi zahvala za pripravo in izpeljavo 14 predtaborskih javnih tribun po vsej Sloveniji.

V Slovenski ljudski stranki verjamemo v človeka, njegovo svobodo, pravičnost in solidarnost. Odprti smo za vse Slovenke in Slovence in vse slovenske državljane, ki želijo delati v dobro slovenske države in slovenskega naroda. Zavzemamo se za eko-socialno tržno gospodarstvo, za spoštovanje privatne lastnine in pobude posameznika. V Slovenski ljudski stranki resnično spoštujemo načelo dobrega gospodarja. Kaj to pomeni ! To preprosto pomeni, da na primer moder kmet nikoli ne proda najboljše njive. In kaj to pomeni za aktualni trenutek , v katerem se nahajamo. Predvsem to, da mora biti načelo dobrega gospodarja eden osnovnih principov, po katerih se ravna tudi država. V Slovenski ljudski stranki si prizadevamo , da večinski deleži v strateško najpomembnejših podjetjih, bankah in zavarovalnicah ostanejo v slovenskih rokah. Naj posebej omenim izjemen strateški pomen edine slovenske luke, Luke Koper, ki mora skupaj s svojo infrastrukturo ostati slovenska.Če bomo prodali najkvalitetnejša podjetja,kje bodo delali naši izobraženci,naša mladina.V razvojnih oddelkih prodanih podjetij gotovo ne.

Slovenska ljudska stranka je konzervativna v evropskem pomenu te besede_ naše delovanje temelji na tradiciji, na zgodovinskih izkušnjah in na državnikih naše predhodnice, zgodovinske Slovenske ljudske stranke. Krščanske vrednote, družina, zemlja in jezik predstavljajo tradicijo, na podlagi katere iščemo moderne rešitve za prihodnost Slovenije in slovenstva. S ciljem ohranitve slovenstva si prizadevamo za družini naklonjeno ekonomsko in socialno okolje. Pozitiven odnos do zemlje in do slovenskega ozemlja ter ohranitev slovenskega jezika so pomembni za ohranitev naše kulture in našega naroda.Kot je z upravičeno zaskrbljenostjo opozoril tržaški pisatelj gospod Boris Pahor ob 80-letnici prve protifašistične organizacije TIGR,mora Slovenija več narediti za Slovence v Italiji in Avstriji.Pa tudi za Slovence na Madžarskem in Hrvaškem ter v zdomstvu ,dodajam sam.Še danes celo mnogi slovenski učbeniki učijo našo mladino,da Slovenci kot manjšina živijo samo v Italiji,Avstriji in na Madžarskem,ne pa tudi na Hrvaškem.
Zgodovinska SLS si je prizadevala za demokratizacijo in za enotnost vseh Slovencev znotraj ene politične tvorbe. Taborsko gibanje predstavlja prve temelje, s katerimi so naši predhodniki izražali svoje mnenje in preko katerih se je formiralo slovensko narodno telo. Naši predhodnici, Slovenska kmečka zveza in Slovenski krščanski demokrati, sta bili nosilki demokratizacije Slovenije. Ponosni smo, da sta omogočili nastanek DEMOSA in s tem odločilno prispevali k slovenski državnosti. In ponosni smo,da so slovenski kmetje,kmečka inteligenca in somišljeniki 12.maja 1988 v Unionski dvorani v Ljubljani ustanovili Slovensko kmečko zvezo kot prvo demokratično politično stranko po 2.svetovni vojni v Sloveniji.Nekateri se zelo trudijo,da bi tako, kot nekoč tigrovcem niso priznali oranja ledine protifašizma,danes slovenskim kmetom odvzeli priznanje,da so orali ledino demokratizacije Slovenije.Toda ne bo jim uspelo.Dragi kmetje,profesorji,študentje;hvala vam za vaš pogum in vizionarstvo.Vaše pogumne odločitve pred 20 –imi leti so dodatna obveza Slovenski ljudski stranki,da ostaja vztrajna in odločna v prizadevanjih za dobrobit slovenskega kmeta ,kar je tudi prizadevanje,za ohranitev obdelanega in poseljenega slovenskega podeželja.

V letošnjem letu je 90. obletnica smrti dr. Janeza Evangelista Kreka, velikega Slovenca, organizatorja zadružništva in delavstva, pobudnika izobraževanja med Slovenci, utemeljitelja sodobne slovenske demokratične in civilne družbe. In predvsem, kar je za nas velika čast in odgovornost_ bil je ideolog in glavni ljudski tribun Slovenske ljudske stranke. Kljub temu, da ni bil nikoli predsednik stranke, je dal stranki največji pečat med vsemi. Ali smo vredni nasledniki in dediči dr. Kreka? Čeprav so danes drugi časi, drugačna politična razmerja, moramo tudi mi danes stremeti, da bo naša stranka kot v časih dr. Kreka spet prva, najmočnejša stranka in s tem najbolj odgovorna za razvoj naše države. To mora biti naš cilj! Za ta cilj si moramo mi vsi prizadevati! Kako ta cilj doseči? Najprej moramo, tako kot dr. Krek in njegovi sodelavci imeti jasno vizijo_ kakšno Slovenijo hočemo. Hočemo Slovenijo, v kateri bomo Slovenci sposobni zagotoviti preživetje našega naroda. Tako, kot sedaj kaže, ni dobro; še več, kaže nam slabo, bolj črnogledi celo govorijo in nam napovedujejo izumrtje. Tukaj se moramo najprej obrniti na naše družine. Te so v preteklosti bile temelj slovenskega preživetja in narodne identitete. Tudi danes ni nič drugače. Slovenstvo bo preživelo iz in zaradi slovenskih družin ali pa ga ne bo. Družina, družinska vzgoja, posebej pa številčne družine morajo spet postati temeljna vrednota in vzor,spoštovanje človeškega življenja od spočetja do naravne smrti pa civilizacijska ,ne le krščanska vrednota. Za družine je v Sloveniji glede na druge evropske države v materialnem smislu solidno poskrbljeno, vendar je tudi na tem področju še potrebno veliko izboljšati. Ključno pa je, da družina postane spet tudi javno in deklarativno temeljna vrednota.Če želimo dobro slovenskim družinam,ne smemo podpirati razvoja dejavnosti,za katere se ve ,da uničujejo mnoge družine. Tak primer je nedvomno igralništvo. Igralništvo uničuje posameznike in družine, zato širitve igralništva v Sloveniji Slovenska ljudska stranka ne bo podprla in bo naredila vse, da do tega ne pride! Slovenska ljudska stranka ne bo podprla napovedanih davčnih in drugih sprememb, ki naj bi jih Slovenija sprejela s ciljem, da pridobi ameriškega partnerja kot soinvestitorja za gradnjo enega največjih igralniško-zabaviščnih centrov v Evropi.Tudi zniževanje davkov od iger na srečo celo pod nivo obdavčenja npr. izobraževanja in stanovanjske gradnje je za SLS nesprejemljivo.

Druga pomembna stvar kot odgovor na vprašanje: kakšno Slovenijo hočemo je_ Slovenijo blagostanja, v kateri bo imel vsak enake možnosti, da razvije svoje talente. Naj si bo reven ali bogat, doma iz Ljubljane ali iz podeželja. Slovenija rabi vsakega! Premajhni smo, da bi lahko izgubljali talente naših ljudi. Nikogar ne smemo pustiti zadaj. Hočemo Slovenijo, ki bo čimbolj enakomerno poseljena in enakomerno razvita. Enakomerna poselitev ima mnogostranske pozitivne učinke, vendar pa od ljudi ne moremo pričakovati, da bodo živeli tam, kjer so se rodili, če ne bodo imeli tam solidnih možnosti za oseben in poklicni razvoj. Na tem je Slovenska ljudska stranka v preteklosti že veliko naredila, dela in bo tudi v prihodnosti delala. Hočemo Slovenijo, ki bo gradila na spoštovanju vseh,ki so se borili proti fašizmu,nacizmu in komunizmu,ki bo sposobna priznati tudi napake in popraviti krivice,ki bo izražala pieteto do vseh mrtvih.Hočemo Slovenijo,ki bo na zgledih domoljubov iz naše preteklosti krepila narodno zavest in samozavest sedanje in prihodnjih generacij. Gospodar, ki mu ni mar za njegovo zemljo, je slab gospodar. Država, ki ji ni mar za njeno ozemlje, je slaba država. Slovenska ljudska stranka si je prizadevala, si prizadeva in si bo prizadevala, da bo slovenska država dober gospodar. Skoraj devetdeset let je odkar smo Slovenci doživeli eno največjih razočaranj v svoji dotedanji zgodovini. Zgubili smo ogromno ozemlja_ na zahodu Trst, Istro in Goriško, tudi velik del Kranjske. Vse to, v korist Kraljevine Italije odtrgano ozemlje, je kmalu bilo poimenovano kot Primorska. Na severu smo izgubili večino Koroške. Ne smemo dovoliti, da bi po manj kot stotih letih zaradi kakršnih koli razlogov spet izgubljali ozemlje in morje.SLS bo vztrajala na celovitosti Piranskega zaliva,neomejenem dostopu Slovenije na odprto morje in na pravični ureditvi drugih mejnih vprašanj z Republiko Hrvaško od Istre do Prekmurja.To je eno temeljnih političnih stališč Slovenske ljudske stranke, od katerih ne moremo in ne bomo odstopili!

V Slovenski ljudski stranki si prizadevamo za ohranitev naše kulturne krajine in njeno poseljenost ter razvoj naših mest. Sočasen in enakomeren razvoj podeželja in mesta ter sodelovanje med njima je temelj za doseganje sinergije in garancija za kvalitetno in zdravo življenje naših prebivalcev. Sožitje odpira nešteto možnosti za sodelovanje, razvoj gospodarstva, turizma.kmetijstva in mnogih drugih dejavnosti. Vedno smo na prelomnicah, tako posamezniki, stranka in tudi država. Prelomnica so tudi letošnje volitve za predsednika slovenske države. Trdno verjamem, prepričan pa sem, da tudi vi, tukaj zbrani, da bo Lojze Peterle na letošnjih volitvah izvoljen za novega predsednika republike Slovenije. Naši tabori nas bogatijo tudi navznoter. Politična stranka je zapleten in občutljiv organizem. To je hiša, v kateri je »mnogo bivališč«. Danes vas kot predsednik stranke četrtič nagovarjam; spomnimo se nepozabnega tabora v Sevnici; in nato Mozirje ob čudoviti vibraciji cvetja in vode; in lanske sproščenosti na Ptuju. In danes Postojna, s pridihom Krasa in morja. Smem skupaj z vami ugotoviti, da smo ta leta kot stranka rasli, se notranje povezali, gradili na kolegialnosti in neposrednosti; in predvsem, upravičeno postajamo ambicioznejši, še posebej po odličnem rezultatu županov in kroga SLS na lanskih lokalnih volitvah. Da, za kvaliteto, za ambicijo, za motivacijo gre. Za prihodnost nas ne sme skrbeti.Tudi zato ne, ker med nami v okviru Nove generacije SLS raste nova generacija mladih politikov. So izobraženi, sposobni in ambiciozni.
Na eni od letošnji predtaborski javni tribuni je bilo postavljeno tudi vprašanje:ali SLS potrebuje nov program ali voditelje ali oboje? Najprej, bodimo ponosni na to, da se tudi o takih vprašanjih znotraj stranke znamo in želimo pogovarjati; in to javno. Tudi vsebina te okrogle mize je bila taka_ odkrita, drzna in spoštljiva. In odgovor; seveda je prav, da dinamična stranka, kar SLS zagotovo je, na svojih programskih temeljih osveži svoj politični program.To delo je v veliki meri opravljeno. In kako je z voditelji v stranki? Izbrani bodo na kongresu. Tu nastopi naša ljudskost, naša demokratičnost in predvsem naša zrelost, kajti vedno smo bili stranka, kjer se je lahko uveljavilo in sobivalo več ambicioznih ljudi. Pojdimo na redni kongres odkrito. Prepričan sem, da smo na pravi poti. Kot aktualen predsednik pa bom storil vse, da bo kongres dobro pripravljen, tako programsko kot kadrovsko.

Zaključujem s prepričanjem, da prihodnost namenja Slovenski ljudski stranki pomembno vlogo. Ta pričakovanja našega naroda in nacije pa moramo biti pripravljeni uresničiti. To pa bo zahtevalo od vseh nas, od vsakega člana, do vseh odgovornih v vodstvu in na izpostavljenih funkcijah, da bodo od sebe dali tisto najboljše kar zmorejo. Vabim vas, da se na to prihodnost dobro pripravimo, In da ob tem ohranimo sproščenost, tisto našo ljudskost, prijateljstvo in veliko pozitivne energije. Gradimo, da bo trajalo! Naj živi Slovenija, naj živi Slovenska ljudska stranka!

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1315 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2256 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1699 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1598 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2557 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2049 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
arhiv

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

Nagovor predsednika SLS Janeza Podobnika na 16. Taboru SLS