Od 6. do 9. decembra 2007 je v Sloveniji potekal seminar YEPP (Youth of the European People's Party – Mladi Evropske ljudske stranke), ki smo ga posvetili enemu izmed najbolj perečih problemov Evropske unije – negativnim demografskim trendom. Mladi iz 29 evropskih držav smo skupaj z gosti in strokovnjaki iz Slovenije problematiko obravnavali iz različnih zornih kotov. Na samem začetku so vse zbrane nagovorili predsedniki vseh treh podmladkov, ki gostijo srečanje. Robert Ilc, predsednik Mlade Slovenije, je opozoril na slovenske naravne lepote in se zahvalil ekipi, ki je pripravila seminar, Niko Oblak, predsednik Slovenske demokratske mladine, je izpostavil slovensko predsedovanje EU, Rok Ravnikar, predsednik Nove Generacije – podmladka SLS, pa je poudaril nujnost izboljšanja demografskih kazalcev.
Kot uvodničarka je nastopila profesorica dr. Jana Bezenšek, sicer predstojnica za predklinične predmete na mariborski medicinski fakulteti, ki je kot poznavalka sociologije družine, mladih in izobraževanja predstavila demografske kazalce v Sloveniji. Izpostavila je nizko rodnost v Sloveniji in poudarila, da je za izboljšanje rodnosti ključno ustvarjanje pogojev, ki bodo mlade spodbujali k ustvarjanju družin. Po besedah dr. Bezenškove mladi v Sloveniji še vedno v veliki meri kolebajo med kariero in družino. Mladi zatrjujejo, da je največja ovira pri oblikovanju družine to, da nimajo zagotovljene ekonomsko-socialne varnosti, vendar je dr. Jana Bezenšek k temu takoj dodala, da je odločilnega pomena pri ustvarjanju družine tudi želja po oblikovanje le-te. Kot nujni pogoj je izpostavila dobro sodelovanje med partnerjema, predvsem pa medsebojna pomoč pri vzgoji otrok. V nadaljevanju se je razvila izredno pestra razprava, v kateri so se udeleženci predvsem razpravljali o vzrokih za razlike v demografskih kazalcih v Evropi in kakšne rešitve oz. odgovore na te izzive so različne države in vlade do sedaj že našle.
Razprava se je nadaljevala predvsem v smeri načina zagotavljanja socialne varnosti, na podlagi povečanje katere bi se mladi lahko lažje odločali za družine. Ena izmed pomembnejših stvari pri zagotavljanju ekonomsko-socialne varnosti je zagotovo dosegljivo stanovanje, ki je ključno pri osamosvajanju mladih in s tem tudi pri oblikovanju družine. Minister za okolje in prostor in podpredsednik SLS Janez Podobnik je zbranim predstavil ukrepe ministrstva, s katerimi poskušajo mladim pomagati pri reševanju stanovanjske problematike ter izpostavil subvencije, ki so jih deležne mlade družine. Razpravo je nadaljeval direktor Stanovanjskega sklada RS Primož Pirc, ki je izpostavil gradnjo socialnih stanovanj, kjer država v sodelovanju z občinami poskuša zagotoviti najem stanovanja po dosegljivih cenah. Cilj vladne stanovanjske politike je zagotoviti socialno varnost čim širšemu krogu državljank in državljanov.
O socialnih vidikih demografskih vprašanj sta govorila ministrica za delo, družino in socialne zadeve Marjeta Cotman in generalni direktor Direktorata za socialne zadeve Davor Dominkuš. Ministrica Cotmanova je povedala, da se danes soočamo s težavami pri zaposlovanju mladih, vendar je vlada kljub temu uspela zmanjšati delež brezposelnih mladih, kar je še eden izmed ukrepov pri zagotavljanju socialne varnosti mladih.
Ob zaključku razprav so udeleženci seminarja na svetu YEPP-a sprejeli dokument o demografiji, ki so ga pripravile slovenske članice YEPPa (Nova Generacija SLS – podmladek SLS, Mlada Slovenija – podmladek NSi, , Slovenska demokratska mladina – podmladek SDS). Ključno sporočilo je, da si mora družba prizadevati za ustvarjanje okolja, ki bo mlade spodbujalo k oblikovanju družin in odločanju za otroke. To pa lahko dosežemo samo_
- z zaposlovanjem mladih za primerno in pošteno plačilo,
- s cenovno dosegljivimi stanovanji,
- z medsebojno pomočjo obeh partnerjev pri usklajevanju družinskih obveznosti in kariere,
- z dosegljivim otroškim varstvom,
- in z medgeneracijskim sodelovanjem (omogočiti varno starost).
Svet YEPPa je sicer sprejel še naslednje resolucije_
- zahtevo za svobodne in poštene volitve v Gruziji,
- zahtevo po takojšnjem ukrepanju pristojnih oblasti ob nesreči tankerja v Črnem morju,
- podporo širitvi schengenskega območja,
- opozorilo Beogradu in Prištini, da so odgovorni za ohranjanje miru in stabilnosti na Balkanu,
- poziv NATO k še aktivnejši vlogi pri ohranjanju svetovnega miru.
V okviru seminarja je mag. Anže Logar, v.d. direktor vladnega urada za komuniciranje, predstavil slovensko predsedovanje Evropski uniji. Izpostavil je, da bo Slovenija prva med novimi članicami Evropske unije, ki bo predsedovala Uniji, in nadaljeval, da je predsedovanje po osamosvojitvi Slovenije eden izmed ključnih projektov Slovenije, ki ima izredno pomembno vlogo pri pozicioniranju Slovenije v mednarodnem prostoru. Predstavljene so bile tudi prioritete slovenskega predsedovanja EU_ 1. prihodnost EU in institucionalni razvoj (ratifikacija Lizbonske pogodbe), 2. širitev EU in Zahodni Balkan (vprašanje Kosova), 3. nova sosedska politika, energetika, medkulturni dialog in Lizbonska strategija (prenos znanja in inovacij v gospodarstvo).
Poleg uradnega dela seminarja, pa smo organizatorji pripravili tudi neuradni del, v katerem mladim iz vse Evrope pokazali slovenske naravne lepote. Veliko navdušenje sta požela Postojnska jama ter slikoviti Štanjel, majhen del nočne Gorenjske pa smo užili na Šmarjetni gori nad Kranjem, kjer se nam je ob predstavitvi slovenskih ljudskih plesov na večerji pridružil tudi podpredsednik Evropske ljudske stranke Lojze Peterle.
V soboto se je v poznih popoldanskih urah odvila še prijateljska košarkarska tekma med ekipama »Združena Evropa« (mladi iz različnih evropskih držav) in »Slovenija«, v kateri so barve Nove generacije zastopali Rok Ravnikar, Drejc Slatenšek, Slavko Vesenjak in Tim Neubauer. Zmagala je seveda Slovenija.