Na današnji novinarski konferenci sta mag. Janez Kramberger, poslanec SLS v Državnem zboru RS, in Igor Hrovatič, predsednik Slovenske kmečke zveze pri SLS, izrazila nezadovoljstvo nad Zakonom o dohodnini (Zdoh - 2) ter nad problematiko letošnjih odločb in obvestil Davčnega urada RS glede višine kmetijske dejavnosti in osnovne gozdarske dejavnosti v letu 2007.
Poslanska skupina SLS je v fazi sprejemanja zakona o dohodnini vložila 16 amandmajev, pri čemer je izhajala iz stališča, da se s sprejetjem Zakona o dohodnini ne sme poslabšati dohodkovni položaj v kmetijstvu.
Slovenska ljudska stranka in Slovenska kmečka zveza pri SLS se zavzemata za sistemski pristop in celovito rešitev davčne zakonodaje na področju kmetijstva.
SLS zato vztraja na naslednjih stališčih:
- da mora biti izhodišče vsake davčne reforme razbremenjevanje aktivnih dohodkov oz. da se ekonomski položaj zavezancev ne sme poslabšati;
- da se obvestila o višini dohodka iz osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti za leto 2007 razglasijo za nična;
- da so nujne spremembe predmetne zakonodaje in da bodo zakonodajne rešitve na področju obdavčenja kmetijstva primerljive z drugimi državami v regiji (Italija, Avstrija);
- da interesna skupina kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev v Državnem svetu RS vloži ustavno presojo zakona o dohodnini;
- da se vzpostavi sistem z jasnim konceptom_ ali se nekaj obdavči pavšalno ali pa dejansko.
V SLS in SKZ pri SLS izražamo tudi zadovoljstvo in podpiramo pobudo Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije za presojo ustavnosti Zakona o dohodnini in presojo ustavnosti ter zakonitosti predpisa »Povprečni znesek subvencij na hektar kmetijskih in gozdnih zemljišč ter na panj za leto 2007 ter znesek katastrskega dohodka za oljčne nasade za leto 2007«.
Slovenska ljudska stranka in Slovenska kmečka zveza pri SLS sta že v fazi sprejemanja zakona o dohodnini nasprotovali rešitvi, ki jo je predlagalo Ministrstvo za finance, ki je s prevaro izpeljalo omenjeni postopek. Zakon je šel v sprejemanje z jasno zavezo Ministrstva za finance, da v enem letu po njegovem sprejetju sprejme tudi noveliran Zakon o katastrskem dohodku, ki bi reševal to problematiko. Ta zaveza s strani Ministrstva za finance ni bila izpolnjena.
V zadnjih dneh lastniki kmetijskih zemljišč dobivajo obvestila o višini dohodka iz osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti v letu 2007. V SLS in SKZ pri SLS se ne strinjamo, da je vsem lastnikom h katastrskemu dohodku prištet tudi povprečni znesek subvencij na zemljišča v uporabi, ne glede na to, ali so lastniki zemljišč vlagali zahtevke za ukrepe kmetijske politike ali ne.
SLS in SKZ pri SLS odločna opozarjata, da je sistem nepravičen, neustaven in krivičen do vseh tistih lastnikov kmetijskih zemljišč, ki se s kmetijstvom ne ukvarjajo ter ne vlagajo zahtevkov za ukrepe kmetijske politike. Zato ocenjujemo, da je nesprejemljivo, da lastnik plača davek od nečesa, kar sploh ni prejel. Zagovarjamo tudi stališče, da mora biti davčna zakonodaja naravnana stimulativno.
Omenjeni predlog zakona izboljšuje ekonomski položaj večine zavezancev, ne bo ga pa izboljšal v kmetijstvu, ravno nasprotno, ekonomski položaj se bo s takšnim ukrepom v kmetijstvu še poslabšal. Želimo, da se davčni postopki poenostavijo in so preglednejši, poseben davčni položaj je treba omogočiti področjem, ki so manj razvita – kmetijstvu in razvoju podeželja. SLS zagovarja davčno politiko z jasnim ciljem - pospešiti razvoj manj razvitih, ki bo omogočala poštene razvojne usmeritve za vse državljanke in državljane Republike Slovenije in ki med ljudmi ne bo povzročala razdora.