Poslanec SLS mag. Radovan Žerjav:
Že najmanj dva meseca dan za dnem beremo o finančni krizi, krizi bančnega sistema, krizi realnega sektorja, odpuščanj delavcev in črnogledih napovedih. Vzporedno s tem, beremo tudi napovedi vlade, kako bo s celovitimi ukrepi posegla v to dogajanje in rešila iz dneva v dan težjo situacijo.
Včeraj so prvaki vladnih strank zopet pompozno napovedali 22 ukrepov za zmanjšanje stroškov države in razbremenitev gospodarstva. Kaj konkretnega za slovensko realno gospodarstvo pa smo do sedaj naredili, se vprašam? Bore malo. Noben vladni ukrep v tem trenutku še ne učinkuje. Predsednik Vlade se norčuje iz slovenskih državljank in državljanov in tudi že inštitucije predsednika Vlade z varčevalnimi ukrepi, imenovanimi "kosilo in kavico si plačam sam". Predsednik države pa brez problema za eno potovanje v tujino zapravi toliko denarja, kot ga ne bo predsednik vlade s svojo reprezentanco prihranil v celem mandatu vladanja. S takšnim varčevanjem ne bomo naredili ničesar. Žal do sedaj še nismo slišali za noben konkreten varčevalni ukrep, s katerim bi prihranili nekaj milijonov evrov, ne pa nekaj deset evrov. Žal med drugim tudi beremo o obljubah ministra za pravosodje o povišanju plač sodnikom na nivo poslanskih plač in tudi o zahtevah drugih sindikatov v javnem sektorju o dvigovanju plač. Kot, da nismo vsi na isti Vladi.
V težki situaciji, kakršni se nahaja slovensko gospodarstvo pa je največji absurd naslednja argumentacija vlade, s katero vladna koalicija zavrača predlog zakona, ki je sedaj pred nami. Citiram_ "Skrajšanje roka za vračilo pa bo posledično vplivalo tudi na likvidnostni izpad javnofinančnih prihodkov med letom in povečanjem proračunskega primanjkljaja za leto v višini dvomesečnega vračila DDV, kar je glede na povprečni mesečni znesek vračil v letu 2008 338 milijonov evrov oziroma 3,8 BDP. V času, ko bi morala država pomagati gospodarstvu in podjetjem z ukrepi, ki bi razbremenila likvidnostne probleme njihovega poslovanja, morajo ta ista podjetja reševati likvidnostni položaj očitno javnih financ.
Vlada torej noče ali ne želi hitreje ali pa če hočete kar se da hitro vrniti denarja, ki je last gospodarskih družb in ne last države. To je skregano z vso logiko in z vsem razumom. Po eni strani vehementno govorimo o pomoči podjetjem, po drugi strani pa jim ne želimo vrniti njihovega denarja in to kar se da hitro. Poslanska skupina Slovenske ljudske stranke se s predlogom sklepa, da predlagani zakon ni primeren za nadaljnjo obravnavo, ne strinja in bo glasovala proti takšnemu predlogu sklepa. Če je problem prekratek rok za vračilo preveč izplačanega DDV, predlagamo, da skupaj popravimo zakon v neke izvedljive okvire in tako najdemo nek kompromis. Upamo in pričakujemo, da boste našemu predlogu sledili tudi v strankah koalicije, še posebej v luči obljube predsednika vlade, da se bo prisluhnilo dobrim predlogom opozicije.