Ljubljana, 5. januar 2009 – Danes sta na Ljubnem ob Savinji potekali 17. redna seja Izvršilnega odbora SLS in 6. redna seja Sveta SLS. Članice in člani so pričeli postopek evidentiranja kandidatov za volitve v Evropski parlament 2009. Odločili so se, da bo na evropskih volitvah SLS nastopila samostojno s svojo listo sedmih kandidatov, ki jo bodo potrjevali organi stranke sredi februarja. Stranka bo za evropske volitve pripravila tudi programski manifest.
SLS bo pri oblikovanju kandidatne liste za volitve v Evropski parlament 2009 izbirala med kandidati, ki so na državnozborskih volitvah dosegli nadpovprečne rezultate in so prepoznavni v širšem okolju, prav tako pa bo kandidatna lista poskušala pokriti območje celotne Slovenije.
Po zaključku obeh sej je predsednik SLS Bojan Šrot v izjavi za medije dejal_ »Želimo doseči uspeh na volitvah in imeti vsaj enega poslanca v evropskem parlamentu ter vnesti v stranko malo več evropske dimenzije.«
Po Šrotovih besedah navedba predsednika vlade Boruta Pahorja, da sta se predsednik vlade Borut Pahor in nekdanji predsednik vlade Janez Janša zavedala pomembnosti in občutljivost urejanja odnosov s Hrvaško, ki jo je podal v pogovoru za časnik Večer ne drži. SLS že deset let opozarja na nujnost reševanja mejnega vprašanja s sosednjo Hrvaško, prav tako je oktobra lani že tretjič vložila v obravnavo v Državnem zboru RS predlog resolucije o meji med Slovenijo in Hrvaško.
Predsednik SLS Bojan Šroti je o izjavi predstojnika katedre za mednarodne odnose Milana Brgleza, ki se sprašuje ali bo Sloveniji uspelo obdržati celovitost Piranskega zaliva glede na to, da na južnem delu zaliva Slovenija nima kopenskega ozemlja povedal, da so te izjave v nasprotju z ugotovitvami skupine zgodovinarjev za rešitev mejnih vprašanja s Hrvaško. Šrot je še dodal_ »Odpreti bo treba vprašanje določitve meje po kopnem pri katastrskih občinah Kaštel in Savudrija, ki si jih je v nasprotju z londonskim memurandumom prisvojila Hrvaška. V SLS se bomo ves čas zavzemali, da bo meja potekala tako kot je potekala 25. junija 1991 in takrat je Slovenija imela nesporno suverenost nad Piranskim zalivom.«