V Novi generaciji MO SLS Ljubljana in v mestnem odboru SLS Ljubljana obžalujejo slabo voljo predstavnikov Islamske skupnosti v Sloveniji
SLS Slovenska ljudska stranka

Torek, 3. Februar 2009 ob 23:00

Ljubljana, 4. februar 2008 - Odziv na zapis Mufti dr. Nedžad Grabus pri mestnem odboru Nove generacije SLS Ljubljana in mestnem odboru SLS Ljubljana, objavljen na internetni strani Islamske skupnosti v Sloveniji. V sredo, 28. januarja 2009, je mestno odbor Nove generacije SLS v Ljubljani v sodelovanju s skupino za medkulturni dialog pri Mestnem odboru SLS Ljubljana organiziral srečanje z Nedžadom Grabusom, muftijem Islamske skupnosti v Sloveniji. Srečanje je bilo organizirano z namenom, da MO NG SLS Ljubljana in MO SLS Ljubljana bolje spoznata Islamsko skupnost v Sloveniji, njen spoštljiv odnos do slovenske kulture in tradicije. Prav tako so si v konstruktivnem pogovoru, ki je temeljil na spoštovanju do vseh verskih skupnosti, želeli izmenjati različne poglede na delovanje verskih skupnosti v Sloveniji. MO SLS Ljubljana meni, da sta medsebojno spoštovanje in spoštovanje razlik dva pomembna temelja za dobro medkulturno sobivanje vseh verskih skupnosti v naši deželi.   Tako si tudi v prihodnje želijo uspešnega in konstruktivnega sodelovanja z vsemi pripadniki Islamske verske skupnosti v Sloveniji in se vam iskreno opravičujejo ter obžalujejo njihovo slabo voljo, ki je verjetno posledica malce nejasne komunikacije v zvezi s tem srečanjem. V želji, da bomo bolj jasno predstavili srečanje NG MO SLS Ljubljana in MO SLS Ljubljana z muftijem g. Grabusom podajamo spodnje obvestilo.



Na srečanju NG MO SLS Ljubljana in skupine za medkulturni dialog pri MO SLS Ljubljana sta g. Nedžada Grabusa spremljala Nevzet Porić in Midhat Alagić. Srečanje je potekalo v spoštljivem in kulturnem ozračju. Mufti g. Grabus je predstavil Islamsko skupnost v Sloveniji, njen odnos do slovenske kulture in tradicije, njene načrte in tudi nekatere probleme, s katerimi se srečuje. V razpravi so člani MO SLS Ljubljana muftiju predstavili nekatere svoje poglede na položaj islamske skupnosti v Sloveniji ter gostu postavili tudi precej vprašanj.



Pogovor je trajal več kot dve uri, zato je jasno, da v kratki informaciji za javnost niso mogla biti predstavljena tako vsa muftijeva stališča kot vsa stališča in vprašanja članov MO SLS Ljubljana. Dejstvo je, da je srečanje izzvenelo po eni strani v predstavitvi Islamske skupnosti v Sloveniji kot konstitutivnega in lojalnega subjekta slovenske civilne družbe s strani muftija ter izraženih pomislekov s strani članov MO SLS Ljubljana, predvsem glede vprašanja skrajnih islamskih gibanj in njihovega morebitnega delovanja v Sloveniji.



V razpravi so tako mufti kot člani MO SLS Ljubljana izrazili željo, da bi vse verske skupnosti ter Slovenci in pripadniki različnih narodov, ki živijo v Sloveniji, mirno sobivali. Člani MO SLS Ljubljana so muftiju g. Grabusu na podlagi njihovega vedenja o islamu ter predvsem izhajajoč iz vsakodnevnih poročil o grozotah, ki jih žal velikokrat povzročajo prav pripadniki skrajnih islamskih gibanj, predstavili nekatere svoje predloge in pobude. Vendar ne z namenom, da bi „implicirali in podtikali“, kot lahko razberemo iz sporočila Islamske skupnosti v Sloveniji, temveč zato, da bi Islamski skupnosti ob njenih dobrih namenih pomagali vzpostaviti zaupanje med Slovenci. Predlogi in pričakovanja so šli predvsem v tej smeri, da naj Islamska skupnost pri svojem delovanju in financiranju zagotovi največjo možno mero transparentnosti, da naj se javno distancira od nekaterih skrajnih islamskih gibanj in njihovih doktrinarnih dokumentov ter da naj ne vzpostavlja pogojev, ki bi pripeljali do getoizacije Islamske skupnosti v Sloveniji (npr. izgradnja „halal“ klavnice, športnih objektov itd. zgolj za potrebe muslimanov). Mufti g. Grabus je povedal, da Islamska skupnost v okviru Islamskega centra ne namerava graditi klavnice in športnih objektov ter da v Ljubljani tudi ne bo islamske verske šole (medrese). Predstavljena je bila tudi pobuda, naj Islamska skupnost v Sloveniji kljub temu, da ji ljubljanski mestni svet dovoli postaviti minaret v višini 40 metrov, zgradi manjšega in s tem pokaže gesto dobre volje v odnosu do mnogih Ljubljančanov in prebivalcev Slovenije, ki se s tako visokim minaretom sredi Ljubljane ne strinjajo.



Žal nam je, da so predstavniki Islamske skupnosti dobronamerne predloge in vprašanja članov NG MO SLS Ljubljana in MO SLS Ljubljana napačno razumeli. Upamo, da bo to pojasnilo odpravilo nesporazum ter da bodo najvišji predstavniki Islamske skupnosti v Sloveniji konstruktivno sprejeli pobude članov MO SLS Ljubljana, saj je njihovo upoštevanje po našem trdnem prepričanju prava pot za dobro medkulturno sobivanje. V Slovenski ljudski stranki si želimo odprtega medkulturnega dialoga, za katerega je spoštovanje medsebojnih razlik in zaupanje v dobre namene drugih udeležencev temeljni predpogoj.

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1326 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2263 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1705 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1608 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2562 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2054 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
arhiv

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

V Novi generaciji MO SLS Ljubljana in v mestnem odboru SLS Ljubljana obžalujejo slabo voljo predstavnikov Islamske skupnosti v Sloveniji