Ljubljana, 4. februar 2008 - Odziv na zapis Mufti dr. Nedžad Grabus pri mestnem odboru Nove generacije SLS Ljubljana in mestnem odboru SLS Ljubljana, objavljen na internetni strani Islamske skupnosti v Sloveniji. V sredo, 28. januarja 2009, je mestno odbor Nove generacije SLS v Ljubljani v sodelovanju s skupino za medkulturni dialog pri Mestnem odboru SLS Ljubljana organiziral srečanje z Nedžadom Grabusom, muftijem Islamske skupnosti v Sloveniji. Srečanje je bilo organizirano z namenom, da MO NG SLS Ljubljana in MO SLS Ljubljana bolje spoznata Islamsko skupnost v Sloveniji, njen spoštljiv odnos do slovenske kulture in tradicije. Prav tako so si v konstruktivnem pogovoru, ki je temeljil na spoštovanju do vseh verskih skupnosti, želeli izmenjati različne poglede na delovanje verskih skupnosti v Sloveniji. MO SLS Ljubljana meni, da sta medsebojno spoštovanje in spoštovanje razlik dva pomembna temelja za dobro medkulturno sobivanje vseh verskih skupnosti v naši deželi. Tako si tudi v prihodnje želijo uspešnega in konstruktivnega sodelovanja z vsemi pripadniki Islamske verske skupnosti v Sloveniji in se vam iskreno opravičujejo ter obžalujejo njihovo slabo voljo, ki je verjetno posledica malce nejasne komunikacije v zvezi s tem srečanjem. V želji, da bomo bolj jasno predstavili srečanje NG MO SLS Ljubljana in MO SLS Ljubljana z muftijem g. Grabusom podajamo spodnje obvestilo.
Na srečanju NG MO SLS Ljubljana in skupine za medkulturni dialog pri MO SLS Ljubljana sta g. Nedžada Grabusa spremljala Nevzet Porić in Midhat Alagić. Srečanje je potekalo v spoštljivem in kulturnem ozračju. Mufti g. Grabus je predstavil Islamsko skupnost v Sloveniji, njen odnos do slovenske kulture in tradicije, njene načrte in tudi nekatere probleme, s katerimi se srečuje. V razpravi so člani MO SLS Ljubljana muftiju predstavili nekatere svoje poglede na položaj islamske skupnosti v Sloveniji ter gostu postavili tudi precej vprašanj.
Pogovor je trajal več kot dve uri, zato je jasno, da v kratki informaciji za javnost niso mogla biti predstavljena tako vsa muftijeva stališča kot vsa stališča in vprašanja članov MO SLS Ljubljana. Dejstvo je, da je srečanje izzvenelo po eni strani v predstavitvi Islamske skupnosti v Sloveniji kot konstitutivnega in lojalnega subjekta slovenske civilne družbe s strani muftija ter izraženih pomislekov s strani članov MO SLS Ljubljana, predvsem glede vprašanja skrajnih islamskih gibanj in njihovega morebitnega delovanja v Sloveniji.
V razpravi so tako mufti kot člani MO SLS Ljubljana izrazili željo, da bi vse verske skupnosti ter Slovenci in pripadniki različnih narodov, ki živijo v Sloveniji, mirno sobivali. Člani MO SLS Ljubljana so muftiju g. Grabusu na podlagi njihovega vedenja o islamu ter predvsem izhajajoč iz vsakodnevnih poročil o grozotah, ki jih žal velikokrat povzročajo prav pripadniki skrajnih islamskih gibanj, predstavili nekatere svoje predloge in pobude. Vendar ne z namenom, da bi „implicirali in podtikali“, kot lahko razberemo iz sporočila Islamske skupnosti v Sloveniji, temveč zato, da bi Islamski skupnosti ob njenih dobrih namenih pomagali vzpostaviti zaupanje med Slovenci. Predlogi in pričakovanja so šli predvsem v tej smeri, da naj Islamska skupnost pri svojem delovanju in financiranju zagotovi največjo možno mero transparentnosti, da naj se javno distancira od nekaterih skrajnih islamskih gibanj in njihovih doktrinarnih dokumentov ter da naj ne vzpostavlja pogojev, ki bi pripeljali do getoizacije Islamske skupnosti v Sloveniji (npr. izgradnja „halal“ klavnice, športnih objektov itd. zgolj za potrebe muslimanov). Mufti g. Grabus je povedal, da Islamska skupnost v okviru Islamskega centra ne namerava graditi klavnice in športnih objektov ter da v Ljubljani tudi ne bo islamske verske šole (medrese). Predstavljena je bila tudi pobuda, naj Islamska skupnost v Sloveniji kljub temu, da ji ljubljanski mestni svet dovoli postaviti minaret v višini 40 metrov, zgradi manjšega in s tem pokaže gesto dobre volje v odnosu do mnogih Ljubljančanov in prebivalcev Slovenije, ki se s tako visokim minaretom sredi Ljubljane ne strinjajo.
Žal nam je, da so predstavniki Islamske skupnosti dobronamerne predloge in vprašanja članov NG MO SLS Ljubljana in MO SLS Ljubljana napačno razumeli. Upamo, da bo to pojasnilo odpravilo nesporazum ter da bodo najvišji predstavniki Islamske skupnosti v Sloveniji konstruktivno sprejeli pobude članov MO SLS Ljubljana, saj je njihovo upoštevanje po našem trdnem prepričanju prava pot za dobro medkulturno sobivanje. V Slovenski ljudski stranki si želimo odprtega medkulturnega dialoga, za katerega je spoštovanje medsebojnih razlik in zaupanje v dobre namene drugih udeležencev temeljni predpogoj.