PS SLS_ Dokumentacija Hrvaške za vstop v zvezo Nato je sporna in prejudicira slovensko-hrvaško mejo
Ljubljana, 26. januar 2009 – PS SLS je po pregledu pristopne dokumentacije, ki jo je kandidatka za članico v zvezo NATO predložila v postopku vstopanja v omenjeno zvezo ugotovila, da dokumentacija vsebuje nekatere elemente, ki so sporni. Po besedah poslanca SLS mag. Radovana Žerjava dokumentacija vsebuje vsaj štiri sporne elemente, ki se tičejo slovenskega ozemlja oz. očitnega prejudiciranja meje med državama, kljub temu da niso predloženi konkretni zemljevidi. Po mnenju SLS zaradi nepopolnosti dokumentacije, tako ostaja še vedno odprto ključno vprašanje: »S katerim ozemljem Hrvaška vstopa v NATO?«.
Poslanec SLS mag. Radovan Žerjav je zato danes na seji Odboru DZ za zunanjo politiko predlagal, da sprejme naslednje stališče oz. sklep_ »Ob ratifikaciji Predloga zakona o ratifikaciji Protokola o pristopu Republike Hrvaške k Severnoatlantski pogodbi, Republika Slovenija izjavlja, da ne priznava predpisov Republike Hrvaške, s katerim se krši teritorialna celovitost Republike Slovenije in spreminja stanje na kopnem in na morju na dan 25. 6. 1991. Na ta dan je Slovenija imela neomejen dostop na odprto morje (Teritorialni izhod na odprto morje z epikontinentalnim pasom, določenim po Osimskem sporazumu kot morska meja med Republiko Slovenijo in z Republiko Italijo do točke T 5 na zahodni strani in črto med Savudrijskim rtom in točko T6 na vzhodni strani) in med drugim nadzirala celoten Piranski zaliv, zaselke na levem bregu Dragonje in ozemlje na levem bregu Mure pri Hotizi. Delovanje hrvaške kopenske vojske in vojne mornarice na teh področjih Republika Slovenija ne dovoljuje in ga bo štela za sovražno dejanje.«
S predlaganim sklepom je SLS želela zaščiti državo Slovenijo pred nevarnostjo, da bi zaradi sporne in necelovite dokumentacije ratifikacija protokola za vstop Hrvaške v zvezo NATO pomenila prejudiciranje meje. Ker predloga sklepa Odbor DZ za zunanjo politiko ni podprl, Slovenska ljudska stranka izraža veliko zaskrbljenost. Poslanska skupina SLS se sprašuje, ali zavrnitev tega sklepa pomeni, da stranke vladajoče koalicije in največje opozicijske stranke postavljajo pod vprašaj dele ozemlja in morja, nad katerim je Slovenija imela suverenost ob osamosvojitvi na dan 25. 6. 1991.
SLS obžaluje, da se pred ratifikacijo pridružitvenega sporazuma Hrvaške k zvezi NATO niso razjasnila vsa vprašanja, ki lahko pomenijo prejudic meje in pričakuje, da bodo stranke, ki so zavrnile predlagani sklep SLS Odboru DZ za zunanjo politiko - javno povedale, kaj pa so po njihovem tista stališča, od katerih naj po njihovo Slovenija nikakor ne bo odstopala pri reševanju vprašanj slovensko-hrvaške meje.