Ljubljana, 21. januar 2009 – Na sedežu SLS potekala novinarka konferenca o tem zakaj je nujno, da poslanci Državnega zbora RS še pred odločanjem o ratifikaciji pristopnega protokola Republike Hrvaške k Severnoatlantski pogodbi dobijo celovit vpogled v dokumentacijo, ki jo je Hrvaška predložila v postopku pogajanja za vstop v zvezo NATO, in zakaj bi bilo neodgovorno ter nevarno o tem odločati brez seznanitve z omenjeno dokumentacijo. Na novinarski konferenci so sodelovali predsednik SLS Bojan Šrot, vodja PS SLS Jakob Presečnik, poslanec SLS mag. Radovan Žerjav, člana podskupine zgodovinarjev in drugih strokovnjakov na ministrstvu za zunanje zadeve dr. Peter Pavel Klasinc in dr. Duša Karnel – Umek.
Predsednik SLS Bojan Šrot je dejal_ »SLS podpira vstop Hrvaške v EU in Nato, vendar smo prepričani, da morajo poslanke in poslanci Državnega zbora RS preden bodo na naslednji seji odločali o ratifikaciji sporazumov o vstopu Hrvaške v Nato, upoštevati interese in koristi Slovenije.« Po Šrotovih besedah SLS zaupa navedbam ministrstva za zunanje zadeve, da Hrvaška v pogajanjih o vstopu v Nato ni predložila spornih zemljevidov, ki prejudicirajo mejo med Slovenijo in Hrvaško, vendar pa bi bilo bolje, da se o tem prepričajo še poslanci sami.
Vodja PS SLS Jakob Presečnik je dejal, da SLS predlaga umaknitev ratifikacije z dnevnega reda četrtkove seje odbora za zunanjo politiko. Prav tako pa SLS odboru za zunanjo politiko predlaga, da od vlade in ministrstva za zunanje zadeve zahteva, da poslankam in poslancem Državnega zbora RS predloži v obravnavo vse ustrezne dokumente, na osnovi katerih bi DZ RS ocenil ali Hrvaška spoštuje in sprejema vrednote in pogoje za sprejem v Nato. SLS je vsem poslancem poslala pismo v katerem jih poziva, naj premislijo o predlogu SLS, saj imajo kot je dejal vodja PS SLS Jakob Presečnik: »odgovornost zaščite temeljnih slovenskih interesov.«
Poslanec SLS mag. Radovan Žerjav je opozoril na območje Prekmurja, kjer se pojavljajo tri odprta vprašanja s Hrvaško. Prvo odprto vprašanje je območje Hotize do Pinc, drugo je Štrigova. »Tretje odprto vprašanje med Hrvaško in Slovenijo v Prekmurju je nerealiziran geodetski sporazum iz leta 1965, katerega je realizirala le Slovenija.« je še dodal Žerjav.
Zgodovinarka dr. Duša Krnel – Umek je razložila, da se pri pogajanjih za ozemlje upoštevajo zgodovinska dejstva. Tako se mora Hrvaška umakniti iz slovenskega ozemlja preden se ratificira pogodba za vstop Hrvaške v zvezo Nato.
»Tisi, ki se bodo odločalo o ratificiranju pogodbe za vstop Hrvaške v Nato se morajo prepričati, da med dokumenti, ki jih je Hrvaška predložila v Bruselj ni dokumentov, ki prejudicirajo mejo.« je povedal zgodovinar dr. Peter Pavel Klasinc. Poudaril je še, da se mora meja določiti v soglasju s sosedo in ne samovoljno kot to počne Hrvaška