Ljubljana, 13. februar 2009 – Po besedah predsednika SLS Bojana Šrota pot, ki jo je na včerajšnji seji začrtala Vlada RS na področju začasnega znižanja plač funkcionarjev izvršilne in sodne oblasti, ni prava. »Prava pot bi bila med drugim takojšnja in celovita prenova Zakona o javnih uslužbencih ter drugih zakonov, ki urejajo področje dela javnih uslužbencev, ter ukinitev nekaterih nepotrebnih birokratskih postopkov. Z odpravo odvečnih birokratskih postopkov, ki so velikokrat sami sebi namen in tako prispevajo h kopičenju dela javnih uslužbencev, bi zaposleni v javni upravi lahko bili bolj učinkoviti pri drugih bolj pomembnih nalogah ter projektih,« poudarja predsednik SLS Bojan Šrot.
Po njegovem mnenju je prav tako treba odpraviti plačna nesorazmerja v sistemu plač v javnem sektorju in šele zatem sprejeti varčevalne ukrepe pri plačah v javnem sektorju. S predlogom zakona o začasnem znižanju plač funkcionarjev izvršne in sodne oblasti, ki ga predlaga Vlada RS, bodo ponovno oškodovani tudi župani slovenskih občin, ki že tako ali tako imajo slabe plače glede na odgovorno delo, ki jim je bilo zaupano s strani volivk in volivcev.«
Z zmanjšanjem nekaterih birokratskih postopkov v javni upravi bi država zmanjšala obremenjenost in število javnih uslužbencev. Kot je še dejal Šrot, bi plačni sistem v javni upravi moral biti vselej varčen, a še vedno dovolj stimulativno naravnan, da bi se zaustavil beg najboljših kadrov iz državne in javne uprave. S pridobitvijo dobrih kadrov pa bi tudi državna in javna uprava povečala svojo učinkovitost.
Cilj države bi moral biti, da dolgoročno vzpostavi plačni sistem, s katerim bi sposobni in učinkoviti delavci ostali oz. se želeli zaposlovati v javni upravi. Po besedah predsednika SLS Bojana Šrota bi bilo nujno, da se v javno upravo zaposlijo tudi ljudje, ki imajo izkušnje v gospodarstvu, ki imajo menedžerska znanja in izkušnje, kako biti učinkovit v konkurenčnem okolju.
Sicer pa bi po prepričanju SLS že samo z odločitvijo Vlade RS, da le-ta odpove oz. razveže pogodbo o nakupu oklepnikov Patria, država privarčevala veliko pomembnejši delež sredstev, kot pa le z varčevanjem pri plačah javnih uslužbencev.