Prireja mleka je v Sloveniji ena najpomembnejših kmetijskih dejavnosti, zato je ohranitev te dejavnosti ključnega pomena za ohranitev podeželja. V sektorju reje krav molznic je zaznati trend upadanja števila rejcev zaradi nižjih cen mleka.
Cene se mesečno znižujejo, mlekarne niso v stanju predelati vso mleko in ga prodati na trgu. To povzroča izjemen pritisk na znižanje odkupnih cen mleka in s tem bistveno poslabšanje položaja rejcev mlečnih krav. Na prostem trgu se pojavljajo velike količine mleka po zelo nizkih cenah, saj je mleka tudi po Evropi več, kot ga lahko trg absorbira.
To predstavlja velike težave tako za rejce kot tudi za organizacije proizvajalcev. So v takšnem položaju, da že razmišljajo o ukinitvi proizvodnje, saj ne morejo poslovati z negativnim rezultatom. To pa pomeni zmanjševanje proizvodnega in genetskega potenciala panoge, ki so ga dolga leta postavljali.
Tudi na področju živilsko predelovalne industrije je potrebno racionalizirati proizvodnjo, kar pa sektor zaradi večletne podhranjenosti težko zmore sam. Za takšno prestrukturiranje potrebuje dodatna sredstva, ki pa jih iz rednega poslovanja ne morejo zagotoviti. Zato bo potrebna dodatna pomoč države.
Spoštovani gospod minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano dr. Milan Pogačnik, sprašujem vas kakšne ukrepe predvidevate za stabilizacijo sektorja prireje in predelave mleka v Sloveniji ob močnem znižanju odkupnih cen mleka?
Radovan Žerjav