PREDLOG ZAKONA O SPREMEBAH IN DOPOLNITVAH ZAKONA O ZAVAROVALNIŠTVU
S to novelo zakona se v slovenski pravni red prenaša direktiva EU s katero se želi doseči vseevropsko uskladitev postopkov odobritve pridobitve kvalificiranega deleža v kreditnih institucijah, zavarovalnicah,… Novela omogoča zavarovalnicam uvedbo enotirnega sistema, prav tako pa ureja register zavarovalnih aktuarjev. Bolj jasno določa in utemeljuje vprašanje zavarovalniškega posredništva in zastopanja. Novela tudi zvišuje znesek zavarovalne vsote zavarovanja poklicne odgovornosti zavarovalnih posrednikov ter omogoča ustanavljanje podružnic tretjih držav tudi brez vzajemnosti za vse članice OECD.
Stališče poslanske skupine SLS na temo Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zavarovalništvu je predstavil poslanec SLS mag. Radovan Žerjav. SLS je prepričana, da je za državljanke in državljane pomembno, da Vzajemna ostane in se razvija še naprej in tako ljudem nudi kakovostne in poceni storitve. V kolikor bi Vzajemno začeli na takšen ali drugačen način omejevati v tem hudem konkurenčnem boju, ko se na našem trgu pojavljajo podobne storitve ponudnikov iz vse Evrope ne bi prišlo do razvoja Vzajemne in bi le-ta ostala brez prihodnosti. SLS torej razume razvoj Vzajemne kot preprečitev propada ali pa celo izginotja te edine Vzajemne zavarovalnice v državi.
PS SLS je za nadaljnjo obravnavo Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zavarovalništvu.
PREDLOG ZAKONA O SPREMEMBI ZAKONA O DAVKU NA DODANO VREDNOST
Novela Zakona o davku na dodano vrednost uvaja skrajšanje roka za vračilo davka na dodano vrednost iz 60 dni na 21 dni.
Stališče Poslanske skupine SLS je na temo Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o davku na dodano vrednost predstavil poslanec SLS Janez Ribič. V SLS opozarjamo, da je skrajni čas da se na težave v gospodarstvu dnevno odziva tudi Vlada RS z vsemi svojimi službami in organi. Iskati je treba premišljene in hitre odločitve. Te ne smejo biti podrejene zgolj argumentom zagotavljanja kratkoročne likvidnosti državnih financ. Vsi ukrepi bi morali temeljiti na likvidnosti gospodarstva. Le likvidno gospodarstvo je na dolgi rok porok za likvidne javne finance. Iz likvidnega gospodarstva dobimo, da lahko pokrivamo socialo. V SLS bomo predlagan zakon podprli kot primeren za nadaljnjo obravnavo glede na to, da je Vlada RS ugotovila, da je najkrajši možni rok za vračilo davka na dodano vrednost 21 dni. To je hkrati tudi rok, ki ne bo preveč vplival na poslabšanje likvidnosti proračuna in enotnega zakladniškega račune meni Vlada RS.
PS SLS je za nadaljnjo obravnavo Predloga zakona o spremembi Zakona o davku na dodano vrednost.
PREDLOG ZAKONA O SPREMEBAH IN DOPOLNITVI ZAKONA O DAVKU OD DOHODKOV PRAVNIH OSEB
Novela zakona predlaga zvišanje davčnih olajšav ter postopno znižanje splošne davčen stopnje do 18 odstotkov v letu 2010.
Stališče Poslanske skupine SLS na temo Predloga zakona o spremembah in dopolnitvi Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb je predstavil poslanec SLS Franc Bogovič. Ko razpravljamo o davkih in davčni politiki razpravljamo o eni najpomembnejših stvari, ki je v domeni parlamenta in v domeni vlade ter tako krojimo našo prihodnost. V SLS menimo, da so ukrepi, ki so bili sprejeti do sedaj namenjeni reševanju težki socialnih stisk manj pa razvojni plati. V
Ukrep, ki je obravnavan v tem zakonu govori o zmanjšanju davka na dobiček, pa tudi o subvencijah, olajšavah za vlagatelje. To so podjetja, ki bodo oživela naše gospodarstvo, našo državo, naš proračun in nam omogočila boljše delo za naprej. V SLS menimo, da bi morali imeti nekaj več hrabrosti in prisluhniti ter dati možnost tistim podjetjem, ki dobro poslujejo in nas bodo reševala tudi v prihodnje več priložnosti.
PS SLS je za nadaljnjo obravnavo Predloga zakona o spremembah in dopolnitvi Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb.
PREDLOG ODLOKA O SPRMEMAH IN DOPOLNITVAH ODLOKA O PREOBLIKOVANJU UNIVERZE V LJUBLJANI
Odlok predvideva statusno preoblikovanje Visoke šole za zdravstvo v Zdravstveno fakulteto.
Stališče Poslanske skupine SLS na temo Predloga Odloka o spremembah in dopolnitvah Odloka o preoblikovanju Univerze v Ljubljani je predstavil poslanec SLS mag. Radovan Žerjav. V SLS menimo, da si je Visoka šola za zdravstvo uspešno prizadevala za uveljavitev stroke in šole doma in v tujini. Verjamemo, da si bo tudi kot zdravstvena fakulteta prizadevala dosegati odličnost in visoko kakovost razvojnega raziskovalnega dela na področju zdravja. Pričakujemo tudi, da bo zapolnila vrzel pri povezovanju in prinašanju znanstveno-raziskovalnega dela v zdravstveno prakso in gospodarstvo, ter da bo z uvedbo magistrskega in doktorskega študija izobraževala nosilce in vodilne strokovnjake, usposobljene za razvoj zdravstvenih disciplin. Tako smo v SLS prepričani, da je čas, da Visoka šola za zdravstvo preraste v Zdravstveno fakulteto Univerze v Ljubljani.
Novela Odloka o spremembah in dopolnitvah Odloka o preoblikovanju univerze v Ljubljani je bila na seji Državnega zbora RS, 5. marca 2009 sprejeta. Poslanci SLS so glasovali za.
POROČILO ODELU KOMISIJE ZA PREPREČEVANJE KORUPCIJE V LETU 2007
Stališče Poslanske skupine SLS na temo Poročila o delu komisije za preprečevanje korupcije v letu 2007 je predstavil poslanec SLS Gvido Kres. Nadzor in preprečevanje korupcije sta v težkih časih krize še posebej pomembna elementa demokracije in tržnega sistema gospodarstva. Korupcija je škodljiva tako gospodarstvu, kot družbi nasploh. Zato smo v SLS vedno med svoje cilje uvrščali boj proti korupciji in preprečevanju korupcije v naši družbi. Iz tega razloga smo vedno podpirali tudi neodvisno organizirano komisijo za preprečevanje korupcije. Poročilo Komisije za preprečevanje korupcije za leto 2007 ocenjujemo kot dobro in natančno izdelano. Iz poročila je mogoče razbrati, da se komisija odziva na pobude in skrbno prouči posamezne sume, razvidno je tudi, da večjih nepravilnosti komisija ni ugotovila. V Poslanski skupini SLS smo že ob sprejemanju zakona opozorili, da je neprimerljivo z ostalimi funkcionarji določati obveznosti prijave tudi za občinske svetnike in svetnice in bi tukaj apelirali naj se sledi k posodobitvi oziroma spremenitvi tega sistema.
Poročilo o delu Komisije za preprečevanje korupcije v letu 2007 in predlagani sklepi Državnega zbora RS so bili na seji Državnega zbora RS, 5. marca 2009 sprejeti. Poslanci SLS so glasovali za.
ČRPANJE EVROPSKIH SREDSTEV V SLOVENIJI
Stališča o črpanju evropskih sredstev v Sloveniji je v imenu Poslanske skupine SLS predstavil poslanec SLS Franc Bogovič. Evropska kohezijska politika je ena najpomembnejših politik Evropske unije. Predstavlja okrog tretjino proračuna Evropske unije in kot vemo je namenjena zmanjševanju razlik med najbolj in najmanj razvitimi v tej skupini. V SLS menimo, da je evropska kohezijska politika za Slovenijo zelo pomembna, saj če malo pogledamo okrog sebe vidimo, da ni občine ali večjega kraja kjer se ne bi izvajal vsaj eden izmed projektov sofinanciran iz sredstev Evropske unije. V SLS menimo, da je Računsko sodišče izvzelo le en ozek izsek iz celotnega dogajanja. Ko govorimo o kohezijski politiki, namreč govorimo o večletnem načrtovanju in je smiselno stvari spremljati skozi daljše časovno obdobje. V SLS menimo, da ni prav, da se vseskozi razno razne interpretacije v javnosti pojavlja mnenje, da je s črpanjem evropskih sredstev v Republiki Sloveniji nekaj narobe. To ne drži, vsaj kar se tiče stare finančne perspektive, ki pravzaprav še ni v celoti končana. Smo pa po našem vedenju v obdobju ko je bil za to področje odgovoren minister dr. Žagar, počrpali praktično vsa sredstva. Po mnenju SLS Sloveniji ob tekočem izvajanju nove finančne perspektive ne grozi nikakršna izguba sredstev najmanj ne do leta 2010. Glede na vse navedeno nikakor ne moremo govoriti, da je Slovenija pri črpanju sredstev EU neuspešna in neučinkovita. V SLS smo mnenja, da so razprave o slabem črpanju evropskih sredstev zavajajoče in neresnične. Takšne neodgovorne interpretacije v javnosti ustvarjajo veliko škodo tako v domačem okolju, ki neugodno deluje na potencialne porabnike kot v širšem evropskem prostoru. Seveda se tudi mi strinjamo, da je pravilo še naprej budno spremljati sistem črpanja evropskih sredstev, odpravo teh pomanjkljivosti, izboljševati sistem ter poenostaviti administrativne postopke, saj so se v tem obdobju zagotovo pokazale šibkosti sistema in morebitne težave.V SLS smo prepričani, da je eden izmed največjih problemov v Sloveniji to, da nimamo pokrajin in posledično pokrajinske miselnosti. Pokrajine bi v marsičem lahko odigrale pomembno vlogo integratorja projektov, kar bi imelo za posledico manj projektov, ampak bi bili takšni, ki bi na dolgi rok najbrž dali tudi večji doprinos k razvoju Slovenije.
Na seji Državnega zbora RS, 5. marca 2009 je bil sprejet sklep, ki ga je predlagal Odbor za lokalno samoupravo in regionalno razvoj. Poslanci SLS so glasovali proti sprejetju sklepa. Poslanci SLS pa so glasovali za sprejetje amandmaja, ki ga je predlagala SDS in na seji ni bil sprejet.
PREDLOG ZAKONA O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ZAKONA O SLOVENSKI IZVOZNI IN RAZVOJNI BANKI
Novela bo omogočila okrepitev kapitala banke, s tem pa njene vloge pri pomoči podjetjem v času finančno gospodarske krize.
Stališče Poslanske skupine SLS je predstavil poslanec SLS mag. Radovan Žerjav. Zato podpiramo spremembe in dopolnitve zakona, ki SID banki zagotavljajo ustrezni lastni kapital, potreben za opravljanje njenih dejavnosti in odpravlja dvome, glede obsega in vsebine odgovornosti države za obveznosti te banke. Ob sprejemanju tega zakona lahko ugotovimo, da SID postaja eden najpomembnejših inštrumentov oziroma vzvodov v tem trenutku, s katerimi se aktualna vlada lahko bori zoper posledice negativnih globalnih gospodarskih gibanj v Republiki Sloveniji. V dobro slovenskih državljanov in državljank, pa upamo in pričakujemo, da bo banka resnično neodvisno in popolnoma objektivno izvajala naloge, ki so ji zaupane.
Poslanska skupina SLS je k temu predlagala tudi amandma, ki se glasi_ V prvem odstavku se v prvi alinei črta besedilo_ "najmanj petnajstletne delovne izkušnje, od tega".
Obrazložitev: Menimo, da je pogoj sedemletnih delovnih izkušenj zadosten.
Državni zbor RS je na seji 5. marca 2009 sprejel Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o Slovenski izvozni in razvojni banki. Poslanci SLS so glasovali za. Amandma Poslanske skupine SLS pa ni bil sprejet.
NOVELA ZAKONA O DOHODNINI
Novela predlaga znižanje davčne osnove za nakup tovornjakov in avtobusov z okolju prijaznejšimi motorji tudi za tiste prevoznike, ki so samostojni podjetniki.
Stališče Poslanske skupine SLS o noveli Zakona o dohodnini je predstavil poslanec SLS mag. Radovan Žerjav. V SLS podpiramo rešitve zakona, ki je pred nami, saj se strinjamo z utemeljitvijo predlagatelja, ki kot osnovno načelo predloga zakona opredeljuje enako davčno obravnavo fizičnih oseb, ki opravljajo dejavnost s pravnimi osebami. Mnogo podjetij, ki se ukvarjajo s prevozniško dejavnostjo je namreč organiziranih v statusni obliki s.p. in prav je, da le-ti lahko uveljavljajo enake olajšave kot gospodarske družbe.
Državni zbor RS je na seji 5. marca 2009 novelo sprejel. Poslanci SLS so glasovali za.
ZAKON O ZAČASNEM ZNIŽANJU PLAČ FUNKCIONARJEM
S tem zakonom se bodo funkcionarjem izvršne, zakonodajne in sodne veje oblasti plače znižale za štiri odstotke.
Zakon je bil na seji Državnega zbora RS, 5. marca 2009 sprejet. Poslanci SLS so glasovali za.