Ljubljana, 22. junij 2009 - Sodna oblast je eden izmed temeljev demokracije, in slovenske državljanke in državljani po prepričanju SLS potrebujejo kakovosten in učinkovit, predvsem pa neodvisen, sodni sistem, ki bo imel visok ugled in ki bi mu zaupali v največji možni meri. To pomeni, da bo sodstvo zaposlovalo najboljše kadre s področja prava in da bo tudi med mladimi pravniki bil sodniški poklic zaželen.
V SLS se absolutno strinjamo s tem, da je treba odločbe Ustavnega sodišča spoštovati in izvrševati. In glede na to, da je Ustavno sodišče odločilo, da je veljavna ureditev ZSPJS za sodnike protiustavna, je seveda prav, da se ta protiustavnost odpravi. Ustavno sodišče zatrjuje, da se mora ustavnopravna enakovrednost vseh treh vej oblasti odražati tudi pri urejanju materialnega položaja nosilcev posameznih vej oblasti, kar zahteva tudi določitev ustreznejših razmerij med plačami sodnikov in plačami funkcionarjev zakonodajne in izvršilne oblasti. V zvezi s to trditvijo pa v SLS opozarjamo, da je med funkcionarji izvršilne in zakonodajne oblasti in med sodniki vsaj ena bistvena razlika in to je trajni mandat sodnikov. Mandat funkcionarjev zakonodajne in izvršilne oblasti je namreč vezan na volitve.
Strinjamo se tudi s tako imenovanim načelom večje fiksnosti plače sodnikov, vendar menimo, da mora ostati nek variabilni oziroma stimulativni del plače, denimo na ravni posameznega sodišča.
Ministrico za javno upravo seveda držimo za besedo, da se bo neusklajenost sodniških plač zaradi finančne krize dejansko odpravila šele čez leto in pol. Čeprav se napoveduje, da se bo prvi del izvršil 1. julija letos, se seveda zanašamo na besede ministrice, da ostaja obseg sredstev za plače do 1. decembra 2010 nespremenjen.
SLS želi, da bi v Sloveniji bilo čim več sposobnih, strokovnih, neodvisnih in marljivih sodnikov, ki bodo skrbeli, da bo sodstvo neodvisno in tudi, da se bodo sodni zaostanki zmanjševali.