Ljubljana, 13. julij 2009 - Zakon o vodah določa, da vlada lahko določi vodovarstveno območje in s tem zavaruje pred onesnaževanjem vodno telo, ki je namenjeno za javno oskrbo s pitno vodo. Na takšnem vodovarstvenem območju se med drugim lahko prepove ali omeji opravljanje dejavnosti.
79. člen istega zakona določa, da se mora nosilcu kmetijskega gospodarstva, ki ima zaradi prilagoditve ukrepom vodovarstvenega režima zmanjšan dohodek iz kmetijske dejavnosti, zagotoviti nadomestno zemljišče, če pa to ni mogoče, je oseba upravičena do nadomestila za zmanjšanje dohodka iz kmetijske dejavnosti.
Problem v praksi nastaja predvsem zaradi omejitev in prepovedi kmetijske dejavnosti na določenih zemljiščih, kar za seboj potegne marsikatere gospodarske in ekonomske posledice. Dogaja se celo, da v tako območje pade večina kmetijskih zemljišč kmetijskega gospodarstva in se zaradi tega dejansko onemogoči gospodarjenje na teh kmetijah. Kmet bi torej v takšnih primerih moral dobiti nadomestilo oz. nadomestno zemljišče, po podatkih, ki jih imam, pa se to ne izvaja, saj se upravljavci vodovodnih sistemov izgovarjajo, da sploh nimajo nobene možnosti povrnitve izpada dohodka takšnim gospodarstvom oz. da nimajo ustrezne podlage za kaj takega.
Zaradi tega, ker se vodovarstvena območja nahajajo pretežno na kmetijskih zemljiščih, naslavljam poslansko vprašanje na oba ministra, tako na ministra za okolje kot na ministra za kmetijstvo. Sprašujem vaju_
Kakšno je stališče vašega ministrstva do omenjene problematike?
Zakaj se določbe zakona v praksi ne izvajajo? Oziroma če slučajno se kje izvajajo, zakaj se drugod ne? Kaj je po vašem mnenju glavni problem?
Ali je vlada sprejela vse podzakonske akte, potrebne za izvajanje teh določil?