Ljubljana, 13. julij 2009 - Spoštovani predsednik vlade Republike Slovenije!
Vlada RS je sprejela in v zakonodajno proceduro vložila Rebalans proračuna RS za leto 2009.
Predvideni prihodki se zmanjšujejo za 860 mio EUR, predvideni odhodki le za 157 mio, primanjkljaj se posledično povišuje za 700 mio EUR. Seveda vi temu pravite razvojna naravnanost proračuna, saj naj bi investicije, ki se financirajo iz javnih sredstev, pomembno spodbujale oz. ohranjale posamezne dele gospodarstva. Jaz pa bi se na tem mestu vprašal, ali nismo že prestopili nevarnega praga, ko je učinek povečevanja javnofinančnih izdatkov relativno majhen in postaja edini učinek teh večjih izdatkov povečanje javnofinančnega primanjkljaja in s tem dolga? Na to občutljivo mejo opozarja tudi UMAR v svojih ocenah ukrepov za blaženje posledic krize.
Takšna razvojna naravnanost bi tudi z naše strani požela pohvale in dobila podporo, če bi vladi ne uspelo ohranjati oz. povečevati nivo investicij na račun zadolževanja oz. večanja javnega dolga!
Obrazložitev Rebalansa vsebuje tudi del, ki govori o znižanju proračunskih odhodkov na račun varčevalnih ukrepov. V obeh dveh rebalansih proračuna skupaj se izdatki za blago in storitve zmanjšujejo za 8,37 %, kar je po naši oceni bistveno premalo.
Spoštovani predsednik vlade, kdaj se boste resno polotili zniževanja stroškov javne uprave in tako najprej pometli pred svojim pragom ter tako dali pozitivni zgled slovenski javnosti? Ni namreč zadosti, da kabinet predsednika vlade zniža materialne stroške za pol milijona evrov, nekateri drugi proračunski porabniki, ki nimajo niti približne povezave z reševanjem gospodarske krize, pa si z vašim privoljenjem, povišujejo obseg sredstev.
Ter na koncu, kako komentirate stavek, ki je bil zapisan v gradivu za 2. razvojno konferenco_ "Javnofinančno porabo bomo optimizirali s povečanjem skupne fiskalne discipline, s povečanjem alokacijske in tehnološke učinkovitosti.".