Poziv k aktivnemu vključevanju v reševanje meddržavnega vprašanja gradnje plinskega terminala pri Žavljah
Spoštovani!
V luči trenutnega aktualnega dogajanja v zvezi z gradnjo plinskega terminala pri Žavljah se v SLS obračamo na vas kot na izvoljene predstavnike Slovenije v najpomembnejši evropski instituciji – Evropskem parlamentu. Pričakujemo namreč, da se kot evropski poslanci aktivno vključite v problematiko načrtovane gradnje plinskega terminala v neposredni bližini slovenske meje. Načrtovani terminal bi po našem mnenju imel katastrofalne posledice tako za občutljivi ekosistem Tržaškega zaliva kot tudi za zdravje priobalnih prebivalcev, da škodljivih vplivov za turistični razvoj Obale niti ne omenjamo. Še posebej se nam zdi pomembno izpostaviti povečan tovorni promet po zalivu in manevriranje ogromnih plinskih tankerjev, kar bo znatno povečalo izpostavljenost naftnim derivatom in biocidom. Že temeljno načelo Frankfurtske listine o okolju in zdravju iz leta 1989 pravi, da gospodarski interesi ne smejo imeti prednosti pred zdravjem ljudi in okolja.
Medtem ko so italijanske oblasti projekt že potrdile, pa se je izkazalo, da je v zvezi s čezmejnimi ekološkimi vplivi še precej spornega. Trenutno je sicer veliko govora o ponarejenih dokumentih, toda zaskrbljujoče je že dejstvo, da Vlada RS ustrezne dokumentacije o čezmejnih vplivih sploh ni prejela. Slovenija je namreč prejela le povzetek dodatnih študij, ki naj bi zajemale tudi vplive na zdravje ljudi, ne pa tudi tehnične dokumentacije v zvezi s tem. Že sedaj pa vemo za mnoge škodljive posledice gradnje terminala in plinovoda, ki bo povezoval terminal s kopnim, ne le, da bo ogroženo zdravje ljudi, pač pa tudi že tako šibek ekosistem v Tržaškem zalivu, ki je že zdaj ogrožen zaradi prekomerne onesnaženosti.
Ena izmed najbolj aktivnih organizacij na področju zaščite Tržaškega zaliva je mednarodna okoljska organizacija Alpe Adria Green, ki že dalj časa argumentirano prikazuje nepotrebnost in škodljivost plinskega terminala v Tržaškem zalivu. Pričakujemo, da bo omenjeno organizacijo podprla tudi Mestna občina Koper kot predstavnik lokalih prebivalcev in v tem trenutku priskočila na pomoč okoljevarstvenikom, ki se z vsemi pravnimi sredstvi borijo tako proti italijanskim oblastem kot tudi proti investitorju - veliki multinacionalki Gas Natural; prav tako pričakujemo, da boste vi kot pomembni predstavniki evropskega političnega življenja tudi finančno pomagali tej pomembni organizaciji.
Ob tem vas pozivamo, spoštovane poslanke in poslanci, da s svojim položajem v Evropskem parlamentu ne le opozorite na arogantno in nedopustno obnašanje naše zahodne sosede, pač pa tudi zahtevate dogovor o tako pomembnih stvareh v evropskem duhu meddržavnega soglasja. To ni le občutljiva okoljevarstvena tematika, ki bi ji Evropska unija morala prisluhniti, pač pa tudi notranjepolitična problematika, ki zadeva širšo notranjo politiko Evropske unije, ne zgolj dveh sosed – članic EU. Pričakujemo pa tudi, da boste o svojih aktivnostih s tem v zvezi kot predstavniki Republike Slovenije v Evropskem parlamentu sprotno obveščali slovenske državljanke in državljane.
Za vašo vključitev v reševanje problematike ter hiter odgovor se vam že vnaprej zahvaljujemo.
S spoštovanjem,
Olga Franca
podpredsednica SLS