Ljubljana, 14. avgust 2009 - Na današnji novinarski konferenci je poslanec SLS Gvido Kres v luči aktualne javne razprave o delu policistov, predvsem primera nedavnega streljanja v Ljubljani, v katerem je 69-letni upokojeni univerzitetni profesor umrl zaradi strelov policistov, dva policista pa sta pristala v bolnišnici, in vseh vprašanj, ki jih tudi ta tragični dogodek odpira v zvezi policijskim delom tako na ravni slovenske policije, policijskega sindikata in javnosti, podal nekaj opozoril in pobud. Poslanec SLS Gvido Kres je poudaril, da SLS podpira reorganizacijo slovenske policije, predvsem v smeri večje učinkovitosti že razpoložljivega kadra in zmanjšanja birokratskega dela, kjer je to smiselno. Ob tem je Kres izpostavil nujnost, da policija postane prijazna in učinkovita, ne pa učinkovita in groba.
Kres je opozoril, da se prepogosto dogaja, da policisti preveč "bomabastično, grobo" in odločno nastopajo v "popolnoma normalnih postopkih, ko se državljani srečajo s preprostim prometnim prekrškom" in ob tem spomnil na nedavni primer na portoroški plaži, ko je policija dramatično legitimirala in odpeljala na policijsko postaja nedolžnega državljana, ki je prišel v Portorož na dopust. V takšnih postopkih bi morali policisti po prepričanju poslanca SLS Gvida Kresa pri opravljanju svojega dela ravnati bolj diskretno, spoštljivo, z umirjeno ter prijazno komunikacijo, kajti ni vsak državljan, ki se sreča s policistom ali se znajde v policijskem postopku kar nek kriminalec.
Poslanec SLS Gvido Kres je zato predlagal Ministrstvu za notranje zadeve RS in Slovenski policiji, da usposobi svoje kadre tudi na področju prijaznega in spoštljivega komuniciranja z ljudmi in podal konkretne pobude_
- izobraževanje policistov v komunikacijskih veščinah
- izobraževanje policistov v psihologiji
- kakovosten izbor policijskih kadrov, ki bodo imeli sposobnost delati z ljudmi.
“Kajti Slovenija je dežela prijaznih ljudi in turistično prijazna dežela. To moramo ostati in temu mora slediti tudi policija s kakovostnim izborom kadra, ki bo imel sposobnost delati z ljudmi,” je dejal Kres.
Poslanec SLS Gvido Kres je predstavil tudi predlog SLS, da se organizira delo policije na način, da bi bil konkreten policist zadolžen za konkretno lokalno območje, na katerem bi deloval. Posledice takšne organiziranosti se po njegovem mnenju ne bi odražale v večjem nadziranju državljanov, temveč bi lahko policisti lažje zaznali »utrip terena« ter tako lažje tudi prepoznali, preprečili in rešili morebitne težave.
Kres je izpostavil tudi pomisleke ustrezni razporeditvi že obstoječega policijskega kadra. »Pretirana birokratizacija na vseh ravneh v državi, tudi v policiji, zagotovo pripomore k temu, da ljudje preveč presedijo v pisarnah, namesto da bi izvajali delo na terenu«, je dejal poslanec SLS Gvido Kres. Pobude o bolj prijazni policiji izpostavlja SLS sedaj, ker ob napovedani reorganizaciji policije želi stranka glasno opozoriti na vse dele reorganizacije, ne samo na številčnost kadra.
Kres je izrazil tudi svoje strinjanje z oceno dr. Alenke Šelih, priznane strokovnjakinje s področja kriminologije, kazenskega prava in človekovih pravic, ki jo je podala v intervjuju v današnji izdaji časopisa Dnevnik, kjer pravi, »da postajamo bolj represivna družba« in da »tudi diskurz, ki se pojavlja v javnosti in parlamentu, je vse bolj represiven, veliko je zagovornikov trde roke«. Ob tem je Kres spomnil, da je prav predsednik SLS mag. Radovan Žerjav spomladi pisal pismo predsedniku Državnega zbora RS dr. Pavlu Gantarju, v katerem je opozoril na nizko raven političnega komuniciranja v Državnem zboru RS in pozval k bolj odgovorni javni besedi in dialogu na parlamentarnih sejah in odborih, saj morajo poslanci biti za zgled.
Na novinarsko vprašanje, ali je policija postala bolj represivna pod trenutno vlado, je poslanec SLS Gvido Kres dejal, da takšno stanje v policiji "ni delo te vlade", ampak se je to razvijalo vse od osamosvojitve naprej. Takoj po osamosvojitvi je bila slovenska policija poznana kot prijazna policija, je poudaril in dodal, da ne ve, kaj je botrovalo k nastanku takšne klime med policisti, meni pa, da je ta klima prisotna tudi drugje po Sloveniji. Glede zaščitne opreme za policiste je Kres predlagal, da bi policija zaščitne jopiče in tudi nekatero drugo zaščitno opremo lahko delila s civilno zaščito, vojsko, s čimer bi omogočili racionalnejšo porabo sredstev.
Ob razpravi o delu policistov pa je poslanec SLS Gvido Kres še izpostavil zavzemanje SLS za enako obravnavanje vseh državljanov, ne glede na njihove osebne okoliščine. Poudaril je tudi, da še zdaleč ni pomembno pozornost usmerjati le v delo policistov na splošnih policijskih postajah, temveč na vseh ravneh – tudi na področju gospodarskega in drugega kriminala. Nedopustno namreč je, da policist v nekem predalu za daljše obdobje pozabi neko Interpolovo depešo, in da zadeve, ki jih policija preiskuje in opravi postopke v predkazenskih postopkih, potem ne dobijo nikakršnega epiloga in zadeve vse po vrsti zastarajo. Spomnil je, da je SLS ves čas z zaskrbljenostjo spremljala dogodke v zadevi Patria, in zahtevala odgovore ter hitro zaključeno preiskavo te zadeve.