Ljubljana 3. september 2009 - Poslanska skupina SLS je v petek, 28. avgusta 2009, v Državni zbor RS vložila amandma k predlogu Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o visokem šolstvu (ZViS-G). Amandma na dananšnji seji Odbora za visoko šolstvo, znanost in tehnološki razvoj na žalost ni prejel zadostne podpore, kljub temu, da bi bilo po mnenju Poslanske skupine SLS pri Zakonu o visokem šolstvu potrebno izvesti več popravkov v odnosu država - visoko šolstvo, kot so na primer_ ukiniti določilo, da so univerzitetni profesorji javni uslužbenci; uveljaviti pojme poslanstvo, avtonomija, akademska svoboda in jih smiselno povezati v celoto; uvesti smiselno razlikovanje med državnimi in zasebnimi univerzami in podobno.
Predsednik SLS mag. Radovan Žerjav se je omejil na najbolj kritičen vidik financiranja visokega šolstva. Skromno financiranje so zaostrili še bolonjski programi, ki enostavno stanejo več. Neprimerno je v ciljih predlaganega zakona govoriti o primerljivosti slovenskega visokošolskega prostora z evropskim, če nimamo primerljivega financiranja. Kot primer lahko navedemo, da Fakulteta za gradbeništvo Univerze v MB dobi na študenta v utečenih programih z diplomanti in "doto" 3.200 evrov letno, v novih programih pa le 30 odstotkov tega. Sosednja fakulteta v Grazu dobi letno 12.000 - 15.000 evrov na študenta. Ob tej razliki je nesmiselno govoriti o primerljivi kakovosti, še opozarja mag. Žerjav.
SLS meni, da je treba vzpostaviti ravnotežje med nalogami in za njih predvidenimi finančnimi sredstvi. Svet za visoko šolstvo, ki predpisuje kvaliteto visokošolskega izobraževanja in jo preverja, je najprimernejši organ, ki bo s strokovnega stališča tudi ocenil, kakšna sredstva so za to potrebna in podal ustrezna priporočila pristojnemu ministrstvu in Državnemu zboru RS. Sprejetje predlaganega amandmaja bi v odnos kakovost - cena vneslo več jasnosti in preglednosti, kar je v interesu vseh vključenih, tako Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo kot Državnega zbora RS, slovenskih univerz in študentov.
Upoštevati bi bilo treba, da je slovensko visoko šolstvo pred bankrotom in se tega vprašanja resno lotiti. Amandma, ki so ga predlagali v SLS, je veliko premalo, da bi celovito rešil to situacijo, bi jo pa vsaj malo omilil.
V Poslanski skupini SLS obžalujejo, da dobronamerni predlog ni bil sprejet, saj gre za občutljivo področje visokega šolstva, ki se tiče vseh državljank in državljanov Republike Slovenije. PS SLS bo tudi v bodoče nadaljevala s podporo predlogom, za katere bo ocenila, da so dobri za napredek države, in kritizirala nepopolne in neustrezne, ne glede na to, iz katere politične opcije predlogi prihajajo.