Vodstvo SLS pred delovnim srečanjem z lokalnimi goriškimi odbori SLS v Novi Gorici obiskalo še črpalno hidroelektrarno Avče
Avče, Nova Gorica, 2. september 2009 - Ob robu delovnega srečanja delegacije SLS s predstavniki Mestnega odbora SLS Nova Gorica in Regionalnega odbora SLS Ajdovsko-Goriške regije je predsednik SLS mag. Radovan Žerjav obiskal tudi najnovejši slovenski energetski projekt – Črpalno hidroelektrarno Avče. Skupaj s podpredsednico SLS Olgo Franca sta se na območju hidroelektrarne srečala z investitorji projekta in se seznanila o poteku skorajšnjega vključevanja hidroelektrarne v slovenski elektroenergetski sistem. »SLS pozdravlja projekt izgradnje ČHE Avče, ki je prva tovrstna elektrarna pri nas in pomembno izboljšuje strukturo proizvodnih zmogljivosti električne energije v Sloveniji, poleg tega pa gre za okolju prijazen in ekološko nesporen projekt. V SLS se namreč zavzemamo za čim bolj dosledno in pospešeno izvajanje Nacionalnega energetskega programa RS, ki nalaga povečanje obsega pridobivanja energije iz obnovljivih virov, izgradnja takšne hidroelektrarne pa je tudi velik korak k večji energetski samooskrbi,« je ob robu obiska ČHE Avče povedal mag. Žerjav.
Predsednik SLS mag. Radovan Žerjav je ČHE Avče obiskal le nekaj dni pred napovedanim začetkom polnjenja akumulacijskega jezera in obratovanja, ki bo izrednega pomena predvsem v času visokih cen električne energije ob konicah in delovnikih.
Na delovnem sestanku z odbori SLS Ajdovsko-Goriške regije se je mag. Žerjav seznanil tudi z aktualnim dogajanjem na tem območju. V tej smeri je bil tudi opozorjen na problematiko izvajanja Občinskih prostorskih načrtov (OPN), s katero se srečujejo občinske oblasti v tej regiji. Občine morajo namreč po Zakonu o prostorskem načrtovanju do konca leta 2009 pripraviti vse OPN na novo, zato vlagajo vloge za te načrte na pristojno Ministrstvo za okolje in prostor (MOP), ta pa načrte v delu, ki se nanaša na kmetijska zemljišča, posreduje naprej tudi na kmetijsko ministrstvo. »Največja ovira pri izvajanju Zakona o prostorskem načrtu je, da si pristojni ministrstvi vzameta občutno preveč časa za izdajo ustreznih mnenj, kar popolnoma ohromi potek postopkov vlaganja prostorskih načrtov,« opozarja mag. Žerjav in zaključi: »Pričakujem, da se bosta resorni ministrstvi držali zakonsko predpisanega roka za odgovore na vloge, ki je 30 dni, in ne bosta po nepotrebnem zadrževali teh postopkov.«
Poglavitni razlogi za dolgotrajne postopke priprave in sprejemanja prostorskih aktov so postopek celovite presoje vplivov na okolje, slaba koordinacija med resorji, ki v tem postopku sodelujejo in njihova počasnost, zaradi česar se lahko dogodi, da ne bo možno doseči terminskega plana po Zakonu o prostorskem načrtovanju.
»Glede na to, da so občine zavezane k spoštovanju zakonodaje, v SLS pričakujemo, da se bodo tudi pristojna ministrstva držala zakonsko določenih rokov za izdajo mnenj, ki trenutno trajajo nerazumno dolgo! Želeli bi, da bi bila tako MOP kakor MKGP na tem področju veliko bolj odzivna!« ob zaključku delovnega srečanja še dodaja predsednik SLS mag. Radovan Žerjav.