Poziv Vladi RS in MKGP k čimprejšnjemu izplačilu subvencij
Ljubljana, 28. avgust 2009 – »V SLS nas preseneča, da v napovedi predstavitve Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS (MKGP) na že skoraj pol stoletja starem radgonskem kmetijsko–živilskem sejmu AGRA ni navedenega ničesar, kar bi omogočilo blaženje posledic gospodarsko–finančne krize v kmetijstvu, ki je dosegla dno ravno v času poletja,« pravi podpredsednik SLS in predsednik Odbora Državnega zbora RS za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franc Bogovič in opozarja na dramatičen padec odkupnih cen npr. pri pšenici, mleku in tudi grozdju, kjer mnogo vinskim kletem grozi z zelo nizkimi odkupnimi cenami grozdja oz. celo ne-odkupom. »Zato Vlado RS in MKGP v SLS pozivamo, da letošnje subvencije v kmetijstvu končno tudi že pravi čas izplača, in zanje najde še tisto četrtino za to potrebnih nacionalnih sredstev, glede na to, da ima 3/4 tega denarja že na voljo iz evropskih sredstev,« poziva resorno ministrstvo za kmetijstvo podpredsednik SLS Franc Bogovič. Ob tem Vlado RS Bogovič še poziva, da naj bo ustvarjalna, hitra in učinkovita tudi pri iskanju in sprejemanju drugih ukrepov za pomoč slovenskemu poljedelstvu, govedoreji, prašičereji, vinogradništvu, sadjarstvu …
»V SLS smo že večkrat opozorili na težko situacijo te panoge in tudi, da bi tako MKGP kakor Vlada RS morala več narediti za preprečevanje in odpravljanje posledic naravnih neurij,« dodaja Bogovič. SLS je med drugim že naredila korake v smeri pomoči za kmetijske delavce in vložila predlog Zakona o jamstveni shemi Republike Slovenije za fizične osebe, ki opravljajo gospodarsko in kmetijsko dejavnost in predlog Zakona o dopolnitvah Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb. »V SLS smo prepričani, da oba naša predloga zakonov blažita posledice finančno-gospodarske krize. V kolikor bi želeli, da gre sejem AGRA v korak s časom in da predstavi tudi sodobne izzive za ohranjanje razvoja podeželja, bi tudi razstavljavci, predvsem pa MKGP moral storiti več,« opozarja podpredsednik SLS.
Ob vsem leporečenju na odprtjih radgonskega kmetijsko–živilskega sejma bodo verjetno odmevale besede slovenskih politikov kot hvalnice kmetijstvu ter dejavnosti v povezavi s kmetijstvom, kot so »kmetijstvo - temeljni pomen za naše bivanje«, »kmetijska kultura, ena najstarejših vrst kulture«, obujali se bodo spomini na za slovensko kmetijstvo katastrofalne posledice naravnih ujm in že v istem stavku sledile hvalnice Vladi RS za odpravo posledic. »Podatki statističnega urada, nevladnih organizacij na področju kmetijstva in kmečkega sindikata pa nakazujejo smernice, da so posledice krize v tej gospodarski panogi že presegle prag vzdržljivosti,« poudarja predsednik Odbora DZ RS za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franc Bogovič. Ob tej zadevi se v SLS upravičeno sprašujemo: »Ali je mednarodni sejem AGRA tudi priložnost za udejanjenje besed politike za preživetje slovenskega kmeta, predelovalne industrije in ali je MKGP sposoben še zlasti ob tej priložnosti aktivno izvajati promocijo blaga slovenskega porekla v času globalizacije, podnebnih sprememb in gospodarske krize?« Nadalje se postavlja vprašanje, ali bo MKGP na sejmu znal in imel interes prikazati, izvajati promocijo in tržiti vrednosti kakovosti varne hrane, uporabe domačega znanja in ali stoji MKGP za neodvisnimi in uradnimi kontrolami, ki so za varno hrano nujne. V SLS se tudi sprašujemo, ali politika MKGP morda le ne sloni predvsem na sistemu subvencioniranja celotne panoge? In kje v tej zadevi MKGP sploh vključuje trajnostni razvoj? »Skratka, v SLS menimo, da bi predstavitev MKGP na mednarodnem sejmu AGRA morala biti osnovana na predstavitvi pravih rešitev in ukrepov za omilitev težkega položaja, v katerem je slovensko kmetijstvo danes,« zaključuje podpredsednik SLS Franc Bogovič.