Ljubljana, 18. september 2009 – V Ljubljani je včeraj potekala 1. nujna seja GO SLS, na kateri so člani in članice med drugim razpravljali o aktualnih dogodkih v zvezi z nerazrešenimi mejnimi vprašanji s Hrvaško ter po razpravi soglasno, brez glasu proti, sprejeli sklepe v zvezi s Hrvaško. Predsednik SLS mag. Radovan Žerjav je ob tem poudaril_ »Slovenija je prost dostop na odprto morje vedno imela, ga ima danes in ni razloga, da ga ne bi imela tudi jutri. Slovenke in Slovenci se moramo zavedati nečesa: Evropska unija je danes resda živo politično telo z določenimi mejami in delovanjem, zelo pomembna za današnji in verjetno tudi prihodnji čas. A nič ni gotovo za vedno, meje EU se lahko spreminjajo na zunaj, kdo ve, kaj bo z EU njo čez 10, 20, 50 ali 100 let. Slovenija pa je naša država, na točno tem koščku planeta, edino, s čimer slovenski narod zares razpolaga in s čimer ima pravico razpolagati. Se res želimo odreči tej pravici?«
SLS se zaveda usodnosti morebitnih napačnih odločitev o načinu določanja meje med Slovenijo in Hrvaško, katerih posledica je lahko tudi izguba statusa Slovenije kot pomorske države. SLS se zato kot stoletna, zgodovinsko daleč najpomembnejša slovenska politična stranka, v odnosu do premalo premišljenih in zato neodgovornih odločitev slovenske večinske politike, odkrito postavlja kot branik najvitalnejšega slovenskega interesa, to pa je ohranitev teritorialnega stika Slovenije z odprtim morjem, ki ga nam Hrvaška oporeka in skuša odvzeti. Ohranitev teritorialnega stika z odprtim morjem je za Slovenijo strateškega gospodarskega pomena, saj je od tega odvisna prihodnost Luke Koper in pomembnega dela primorskega in slovenskega gospodarstva. Prav tako velik je politični in varnostni pomen ohranitve statusa Slovenije kot pomorske države.
Za dosego tega cilja bo SLS uporabila vsa legalna, s slovensko ustavo predvidena sredstva, vključno z referendumsko pobudo.
Izhajajoč iz ugotovitve o pomenu ohranitve teritorialnega stika Slovenije z odprtim morjem in ohranitve celotnega ozemlja in morja, ki je bil ob osamosvojitvi 25. 6. 1991 pod slovensko suverenostjo, GO SLS sprejema naslednje sklepe in stališča:
1. SLS vztraja, da se mejno vprašanje med Slovenijo in Hrvaško reši pred vstopom Hrvaške v EU, zato mora biti arbitraža zaključena pred zaključkom pogajanj o vstopu Hrvaške v EU.
2. SLS vztraja, da se Hrvaška skladno z izjavo o ničnosti dokumentov in dejanj po 25. 6. 1991 umakne s kontrolnih točk v Sečovljah in na Hotizi na lokacije, kjer je bila pred osamosvojitvijo, in da Hrvaška odstrani školjčišča v Piranskem zalivu ter odstrani znamenja za označitev meje, ki jih je po osamosvojitvi postavila na različnih delih slovenskega ozemlja.
3. SLS nasprotuje takemu arbitražnemu sporazumu, ki bi razveljavil sklep DZ RS o zaščiti slovenskih interesov. Ta ugotovitveni sklep DZ RS med drugim izpostavlja, da je Slovenija ob osamosvojitvi imela teritorialni stik z odprtim morjem in je med drugim nadzirala celoten Piranski zaliv, zaselke na levem bregu Dragonje in ozemlje na levem bregu Mure pri Hotizi.
4. SLS nasprotuje sprejetju arbitražnega sporazuma, dokler se Hrvaška ne umakne z zasedenih delov slovenskega ozemlja in morja.
5. SLS vztraja, da Slovenija v predmetu spora, kar je eden od elementov arbitraže, kot svoje izhodišče določi območje cone B Svobodnega Tržaškega ozemlja (STO) in še posebno izpostavi dejstvo, da sta bili katastrski občini Savudrija in Kaštel v nasprotju z londonskim memorandumom izločeni iz občine Piran in priključeni občini Buje, zato gre za mednarodnopravno nično dejanje. To je toliko pomembneje zato, ker Hrvaška kot izhodišče postavlja polovico Piranskega zaliva, ki ga do osamosvojitve nikoli ni nadzirala niti v najmanjšem delu.
6. V primeru, da navedeni sklepi ne bodo uresničeni, bo SLS zbrala potrebnih 40.000 podpisov za izvedbo referenduma že o ratifikaciji arbitražnega sporazuma, saj bi neustrezna vsebina arbitraže ali nedoločen rok lahko že imela nepopravljive posledice, ko gre za temeljni cilj, ohranitev teritorialnega stika Slovenije z odprtim morjem.
7. Zaradi pričakovanega hitrega postopka dogovarjanja o arbitraži GO SLS danes sprejema odločitev o takojšnjem začetku priprav na referendum, kar vključuje tudi takojšen začetek zbiranja izjav podpore ljudi za izvedbo referenduma s ciljem, da bomo ob začetku uradnega roka za zbiranje podpisov že razpolagali s podatki o državljankah in državljanih Republike Slovenije, ki bodo prispevali svoj podpis.