Politična in kapitalska instrumentalizacija sindikatov?
Ljubljana, 17. september 2009 – »Javno sprašujem slovenske sindikalne funkcionarje, za koliko so v času finančne-gospodarske krize znižali članarine za člane – delavce, in za koliko so si v času finančno-gospodarske krize znižali svoje sindikalne funkcionarske plače?«, je javno pozvala sindikalne funkcionarje podpredsednica SLS Olga Franca. V trenutnih zaskrbljujočih aktivnostih nekaterih slovenskih sindikatov, ki očitno ne delujejo usklajeno z interesi svojih članov, je po njenih besedah prav, da delavci in slovenska javnost dobijo te odgovore.
Olga Franca opozarja, da so slovenski delavci danes ne le zaskrbljeni zaradi negotovosti svojih zaposlitev, v stiski so tudi zato, ker ne vedo več, kdo dejansko zastopa njihove pravice. Zato Franca sindikalne funkcionarje tudi poziva, da javnosti povedo, v čigavi funkciji dejansko delujejo_ politike, kapitala ali delavcev?
Po njenih besedah vse bolj postaja jasno, da so nekateri sindikalni zastopniki v gospodarskih družbah in reprezentativnih sindikatih predvsem instrument politike ali kapitala.
Olga Franca ugotavlja, da delavsko soupravljanje v slovenskih podjetjih žal še ni dovolj razvito, prav tako ni bilo še v podjetjih dovolj uveljavljeno sodelovanje delavcev pri dobičku podjetij, za kar so bile ustvarjene zakonske podlage v mandatu prejšnje vlade. »Na splošno pa slovenski menedžerji in člani uprav premalo komunicirajo s sindikalnimi predstavniki in tudi neposredno ljudmi, ta odtujenost pa ima negativne posledice za vse,« še dodaja podpredsednica SLS Olga Franca.