SKLEP Republika Hrvaška je, kljub zavezi obeh strani, da bosta do dokončne in sporazumne rešitve mejnega vprašanja spoštovali stanje na dan osamosvojitve, storila številna enostranska dejanja in sprejela pravne akte, s katerimi spreminja ozemeljski status quo na dan osamosvojitve ter s tem poskuša prejudicirati rešitev mejnega vprašanja. Zaradi zaščite slovenskih interesov ob pristopanju Republike Hrvaške k Severnoatlantski pogodbi Republika Slovenija opozarja, da zavrača poskuse kršitve ozemeljske celovitosti Republike Slovenije ter spreminjanje stanja na kopnem in na morju na dan 25. 6. 1991, ko so slovenski organi izvajali pristojnosti, med drugim tudi v zaselkih na levem bregu Dragonje, na ozemljih na levem bregu Mure pri Hotizi, ter ko je Republika Slovenija imela teritorialni stik z odprtim morjem in je izvajala jurisdikcijo nad celotnim Piranskim zalivom.
O ZAŠČITI SLOVENSKIH INTERESOV OB PRISTOPANJU REPUBLIKE HRVAŠKE K SEVERNOATLANTSKI POGODBI, sprejet 18. februarja 2009
Republika Slovenija ugotavlja, da meja na kopnem in na morju med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško, kljub vztrajnim naporom, ki jih je Republika Slovenija vlagala za rešitev tega vprašanja, še ni dokončno in sporazumno ugotovljena oziroma določena. K spoštovanju stanja na meji med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško na dan 25. 6. 1991 sta se vladi obeh držav zavezali tudi s skupno Brionsko izjavo, ki je bila podpisana 10. junija 2005.
Ljubljana, 15. september 2009 – Namesto, da bi Vlada RS zahtevala, da se Hrvaška umakne z nezakonito zasedenih delov slovenskega ozemlja in morja, bo očitno naredila vse, da razveljavi sklep najvišjega zakonodajnega organa Republike Slovenije o zaščiti slovenskih nacionalnih interesov, ki zavezuje vse slovenske politike, vključno s predsednikom vlade. Predsednik SLS mag. Radovan Žerjav opozarja, da je na osnovi vseh dejanj v zadnjih dneh in izrečenih besed s strani predstavnikov vlade razumeti, da bo Vlada RS v svojih prihodnjih korakih poskušala razveljaviti Sklep o zaščiti slovenskih interesov pri vključevanju Hrvaške v NATO, ki ga je Državni zbor RS na pobudo SLS sprejel 18. 2. 2009, in s tem naknadno legalizirati delo tihe diplomacije in Vlade RS kot take v primeru dogovora Pahor – Kosor. V SLS pozdravljamo, da tako predsednik države dr. Danilo Türk kot nekateri visoki predstavniki vlade pozitivno ocenjujejo pobude za referendum o vprašanju slovensko-hrvaške meje, vendar v SLS ne glede na razmišljanja Vlade RS, da morebiti sama razpiše referendum v okviru ratifikacije pristopne pogodbe za vstop Hrvaške v EU, v teh dneh nadaljujemo z zbiranjem izjav podpore za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma.