Ljubljana, 11. september 2009 – »Slovenija z današnjim dogovorom predsednikov vlad Slovenije in Hrvaške ni iztržila popolnoma ničesar. Potreben in nujen pogoj za deblokado pristopnih pogajanj Hrvaške je umik fizičnih prejudicev oz. umik Hrvaške z zasedenega dela slovenskega ozemlja in vzpostavitev stanja 25. 6. 1991,« opozarja predsednik SLS mag. Radovan Žerjav. V SLS smo zaskrbljeni, da bi med pogovori, ki potekajo za strogo zaprtimi vrati in prav kičastih nastopih za javnost tako z ene in druge strani, v ozadju prišlo do hude kršitve Sklepa Državnega zbora RS o zaščiti slovenskih interesov pri vključevanju Hrvaške v NATO, ki ga je na pobudo SLS 18. februarja 2009 sprejel Državni zbor RS, ki jasno opredeljuje pogajalska izhodišča za pogajanja o problematiki meje, ki so hkrati zavezujoča za vse slovenske politike.
SLS bo zaradi očitnih prizadevanj Vlade RS, da se v čim krajšem času omogoči vključitev Hrvaške v EU, ne da bi se prej Hrvaška umaknila z zasedenih delov slovenskega ozemlja in morja, začela z organizacijskimi in vsebinskimi pripravami za zbiranje podpisov za izvedbo naknadnega zakonodajnega referenduma. SLS ob tem še enkrat poudarja, da podpira vstop Hrvaške v EU, vendar vztraja, da v EU ne more vstopiti s slovenskim ozemljem. Po oceni SLS preti prevelika nevarnost, da bo Slovenija izgubila teritorialni stik z mednarodnimi vodami, zato bomo v SLS začeli z vsebinskimi in organizacijskimi pripravami za izvedbo naknadnega zakonodajnega referenduma.
SLS si že skoraj petnajst let sistematično prizadeva za pravično rešitev mejnih vprašanj s Hrvaško. V teh letih je bila SLS zaradi svojih prizadevanj pogosto deležna kritik in obtoževanj, da je nedržavotvorna stranka in ne deluje v prid dobrim sosedskim odnosom. Po večkratnih poskusih je SLS letos vendarle uspelo v Državnem zboru RS uveljaviti najpomembnejši del predloga Resolucije o meji s Hrvaško, s katerim je Državni zbor RS zavezal vso slovensko politiko k dosledni zaščiti ozemlja in morja, nad katerim je Slovenija ob osamosvojitvi izvajala suverenost. Državni zbor RS je s sklepom potrdil, da je Slovenija ob osamosvojitvi imela teritorialni stik z mednarodnimi vodami in je med drugim nadzirala celoten Piranski zaliv, zaselke na levem bregu Dragonje in zaselke na levem bregu Mure pri Hotizi.
Izpeljava današnjega dogovora predsednikov vlad Republike Slovenije in Republike Hrvaške po prepričanju SLS pomeni grobo kršitev sklepa Državnega zbora RS o zaščiti slovenskih interesov pri vključevanju Hrvaške v NATO, ki ga je na pobudo SLS 18. februarja 2009 sprejel Državni zbor RS, saj Hrvaška ob pripravljenosti za umik dokumentov, ki prejudicirajo mejo, ni pripravljena na umik z zasedenih delov slovenskega ozemlja in morja, niti se ni pripravljena zavezati, da bo pred njenim vstopom v EU prišlo do dokončne rešitve mejnih vprašanj.
Pristajanje na reševanje mejnega vprašanja v neki nedorečeni prihodnosti v praksi pomeni, da po današnjem dogovoru Slovenija pristaja na vstop Hrvaške v EU navkljub dejstvu, da deli slovenskega ozemlja in morja ostajajo pod hrvaško zasedbo in da Hrvaška prek tega poskuša Sloveniji odvzeti teritorialni stik z mednarodnimi vodami, torej status pomorske države.
Za SLS je nesprejemljivo, da bi Slovenija sprostila hrvaška pogajanja z EU, dokler se le ta ne umakne z zasedenih delov ozemlja in morja in se ne odreče poskusom, da Sloveniji odvzame status pomorske države.
SLS bo uporabila vse legalne vzvode za zaščito najvitalnejšega slovenskega interesa, to je ohranitev statusa pomorske države. V primeru, da slovenska vlada in parlament ne bosta sprejela sklepa, da se od Hrvaške zahteva umik z zasedenih delov slovenskega ozemlja in morja, ter sklepa, da pred dokončno pravično rešitvijo mejnih vprašanj Hrvaška ne bo mogla stopiti v EU, bo SLS sprožila aktivnosti za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma, na katerem se bo ob ratifikaciji hrvaškega pridružitvenega sporazuma k EU, vprašalo slovenske državljane, ali naj se v primeru, da se Hrvaška ne umakne z zasedenih delov slovenskega ozemlja in morja ter ne preneha s poskusom zaprtja slovenskega dostopa na odprto morje, podpre vstop Hrvaške v EU.