Ljubljana, 11. september 2009 – Poslanec SLS Gvido Kres je ob svetovnem dnevu prve pomoči izrazil vso podporo projektom, ki podpirajo izobraževanje ljudi za dajanje prve pomoči, ki lahko reši življenje ali pa je, če je človek ni vešč, za ponesrečenca tudi usodna. »Še bolj kot nepoznavanje dajanja prve pomoči pa je gotovo problematično tudi dejstvo, da se ljudje mnogokrat izognejo nudenju prve pomoči, bodisi zaradi neznanja bodisi zaradi prepričanja, da jim ni treba pomagati, češ bo že kdo drug priskočil na pomoč,« poudarja Kres in nadaljuje_ »Zato se mi zdijo izrednega pomena projekti, kot je akcija »Prva pomoč – pomagam prvi«, s katero Rdeči križ Slovenije obeležuje današnji svetovni dan prve pomoči.« Ob tem poslanec SLS Gvido Kres spomni tudi na nezanemarljiv pomen civilne zaščite – reševalcev prostovoljcev, predvsem prostovoljnih gasilskih društev, saj so gasilci navadno tisti, ki prvi priskočijo na pomoč na kraj nesrečnega dogodka, pa najsi gre za prometno nesrečo, požar ali poplavo … »Reševalci prostovoljci nesebično in prizadevno pomagajo ob naravnih in drugih nesrečah, pravi Kres in opozarja, da mora na tem področju država še narediti velik korak, da jim stopi nasproti, in da prostovoljci v svojih službah ne bodo imeli težav, ko zaradi neke nesreče nepričakovano zapustijo delovno mesto, za to vzamejo svoj dopust, in gredo reševat človeška življenja.
SLS pozdravlja tudi tradicionalni teden Rdečega Križa Slovenije, ki se začenja z današnjim svetovnim dnevom prve pomoči in v katerem lahko ljudje z nakupom doplačilnih poštnih znamk ter avtobusnih in železniških vozovnic prispevajo v humanitarne namene.
Poslanec SLS Gvido Kres opozarja, da status reševalcev – prostovoljcev trenutno ni ustrezno urejen, saj je treba rešitve prenove in posodobitve na normativni ter organizacijski ravni v naslednjem obdobju uresničiti in uveljaviti tudi v praksi. »Država se lahko pri tem zgleduje po uspešnih javnih in specializiranih reševalnih službah, kot so slovenska gorska, jamarska ter podvodna reševalna služba,« predlaga Kres. Po njegovih besedah je treba reševalcem kljub njihovemu statusu prostovoljcev zagotoviti kakovostno opremo, pogoje za delo in stalno usposabljanje. Z različnimi mehanizmi pa moramo spodbujati tudi stalno usposabljanje oz. obnavljanje znanja iz nudenja prve pomoči za prebivalstvo, saj ni dovolj zgolj kratek tečaj ob opravljanju vozniškega izpita, pač pa je moralna dolžnost vsakega posameznika, da svoje znanje na tem področju redno obnavlja. »Razočaran sem nad dejstvom,« še pravi Kres, »da je v procesu usposabljanja bodočih voznikov motornih vozil obvezen zgolj izpit iz prve pomoči, ne pa tudi tečaj. Tu so nujne spremembe.«