Ljubljana 21. septembra 2009 - Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani je pred kratkim predstavila raziskavo z naslovom Analiza slovenskih diplomantov generacije 2007, kjer so prikazane verjetnosti zaposlitve po diplomi na posameznih področjih izobraževanja. Po treh mesecih naj bi se zaposlitev obetala več kot polovici diplomantov s področij računalništva, tehnike, proizvodnih in predelovalnih tehnologij in gradbeništva. Na dnu te lestvice so diplomanti družbenih ved ter umetniških in humanističnih študijev, ki jim po treh mesecih napovedujejo komaj 25-odstotne ali manjše možnosti zaposlitve
Predstavljeno je tudi, da se je v prvih treh mesecih po diplomi zaposlilo skoraj 16% diplomantov Univerze v Ljubljani, 14% diplomantov Univerze v Novi Gorici, skoraj 10% diplomantov Univerze v Mariboru in dobrih 6% diplomantov Univerze na Primorskem. V naslednjih treh mesecih so deleži različno narasli - na Univerzi v Ljubljani na 26%, na Univerzi v Novi Gorici čez 23%, na Univerzi v Mariboru blizu 18% in na Univerzi na Primorskem čez 11%. Sodeč po zbranih podatkih, imajo torej največ možnosti, za hitro zaposlitev po diplomi, diplomanti Univerze v Ljubljani.
Zanima me spoštovani gospod Minister, kako na vašem ministrstvu ocenjujete te rezultate. Očitno je, da med poklicnimi željami mlade generacije in zaposlitvenimi možnostmi obstaja velik prepad. Leta 2004 se je sicer omenjalo preusmerjanje v tehniške študije, zanima me ali ministrstvo tudi sedaj dela na tem. Predvsem pa me zanima zakaj ministrstvo ne uvede sistema, da bi vsakoletni razpis študijskih programov vseboval tudi informacijo o zaposljivosti diplomantov? Prepričan sem namreč, da ste vsem, ki se vpisujejo na terciarno izobraževanje, njihovim staršem in celotni slovenski javnosti dolžni posredovati popolno in korektno informacijo. Informacija o študijskem programu brez informacije o možnosti zaposlitve pa sigurno ni popolna.
S spoštovanjem!
Gvido Kres
Poslanec SLS v DZ RS