Ljubljana, 21. september 2009 – »Dogajanje v Muri je resno opozorilo obstoječim lastnikom, upravi in sindikatu tega podjetja, da delavci drugega izhoda več ne vidijo – niti ga pravzaprav nimajo,« je ob dogodkih pred Murino tovarno v Murski Soboti povedal predsednik SLS mag. Radovan Žerjav.
»Delavci, sedaj opogumljeni z nedavnimi dogodki v Gorenju, bi morali tak protest izvesti pred kakim letom in na tak način strezniti upravo in nadzorni svet podjetja, pa tudi svoj sindikat, ki svoje osnovne funkcije – zastopanje in delovanje v interesu delavcev, ni opravil. Vsi ti namreč več kot očitno niso bili kos svoji nalogi, pripeljati Murino zgodbo do take stopnje, ki bi še predvidevala uspešno nadaljevanje poslovanja,« je še poudaril mag. Žerjav. »Verjamem, da delavcem ni lahko pri takih dejanjih, da se za njih stežka odločijo in da bi raje delali kot protestirali. A očitno drugih mehanizmov več nimajo – in sam jim pri teh protestih dajem vso podporo,« je še odločen predsednik SLS mag. Radovan Žerjav.
SLS opozarja na očitno prepogosto prakso, da sindikalni zastopniki v podjetjih delujejo bolj kot instrument kapitala in politike, ne pa v imenu ljudi, delavcev – kar je in bi moralo biti – njihovo temeljno poslanstvo.
Ob tem mag. Radovan Žerjav ponavlja nedaven poziv Vladi RS, naj čim hitreje pripravi poseben zakon o Pomurju, ki ga je v predvolilnem boju obljubljal kandidat za poslanca politične stranke SD. »Še vedno velja tudi moja ponudba za pomoč pri pripravi tega programa. Želim si namreč, da bi v tej regiji ustvarili priložnost za iskanje ustreznih zaposlitev in dvignili kakovost življenja delavk in delavcev, ki so dolga leta trdo in težko delali,« je ponovno poudaril mag. Radovan Žerjav in obenem izrazil tudi pričakovanje SLS, da bo Vlada RS z mehanizmi, ki jih ima na voljo, nemudoma priskočila na pomoč delavcem v gospodarstvu. »Še vedno tudi čakamo na paket protikriznih ukrepov za vse slovensko gospodarstvo, sicer bodo taki dogodki postali del vsakdana. Delavci so ljudje, ne stroji z neomejenim rokom trajanja, in čas je, da se tega zave tudi aktualna slovenska vlada, ki očitno misli, da lahko na delavcih preizkuša takšne in drugačne bolj ali manj učinkovite ukrepe za blaženje gospodarsko-finančne krize,« zaključi mag. Radovan Žerjav.