Pisna poslanska pobuda mag. Radovana Žerjava v zvezi z ukrepi za zatiranje ambrozije
SLS Slovenska ljudska stranka

Četrtek, 8. Oktober 2009 ob 22:00

POSLANSKA POBUDA

VLADI RS

MINISTRSTVU ZA OKOLJE IN PROSTOR

MINISTRSTVU ZA KMETIJSTVO, GOZDARSTVO IN PREHRANO

MINISTRSTVU ZA ZDRAVSTVO

Pisna poslanska pobuda mag. Radovana Žerjava v zvezi z ukrepi za zatiranje ambrozije



Spoštovani!



V Poslanski skupini Slovenske ljudske stranke smo resno zaskrbljeni zaradi neukrepanja Ministrstva za okolje in prostor RS, Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS in Ministrstva za zdravje RS v zvezi z razširjenostjo in novim vnosom invazivnih tujerodnih rastlin na slovensko območje. Skrbi nas dejstvo, da se pristojni organi sploh ne zavedajo razsežnosti problema, ki ga lahko slovenskemu prebivalstvu in celotnemu javnozdravstvenemu sistemu povzročijo alergijske reakcije zaradi cvetnega prahu plevelov.

Kot smo že javno napovedali, Vam pošiljamo predlog ukrepov, s katerimi bi zajezili razširjanje in novi vnos invazivnih tujerodnih rastlin oziroma v tem primeru ambrozije na slovensko območje.





1. KAJ JE AMBROZIJA



Pelinolistna ambrozija ali pelinolistna žvrklja (Ambrosia artemisifolia L.), je ena najbolj alergenih rastlin. Domovina te enoletne rastline je severna Amerika. Po Evropi se je začela širiti šele v začetku 19. stoletja. Danes je ambrozija najbolj razširjena v vzhodni Evropi, pojavlja pa se tudi v zahodni Evropi. V Evropi poznamo vsaj 20 vrst ambrozije, pri čemer je najbolj razširjena pelinolistna ali kratka ambrozija.



Ambrozija cveti od konca julija do konca septembra, odvisno od vremenskih razmer. Vlogo opraševalca opravlja veter. Ena rastlina proizvede več kot 60.000 semen ter nekaj milijonov, po nekaterih podatkih pa tudi do nekaj milijard, pelodnih zrn. Količina pelodnih zrn je odvisna od vremenskih razmer v posameznem letu, v suhih letih jih je več in obratno. Pelodna zrna lahko s pomočjo vetra prepotujejo razdalje tudi nad 100 km. Največja koncentracija pelodnih zrn je v krogu 1 km okrog rastline. Seme ambrozije ostane kaljivo v tleh tudi več kot 30 let. Hitrost širjenja rastline je med 6 in 20 km na leto.



Ambrozija je predvsem plevel zapuščenih, neobdelanih površin. Največ je najdemo ob cestah, železniških progah, ob bregovih rek in potokov, na zapuščenih njivah itd. V zadnjem času se pojavlja tudi pri nas v Sloveniji kot plevel v okopavinah (sladkorna pesa, krompir, koruza). Največje potencialno žarišče ambrozije so zapuščene njive in travniki. Tako ni nič presenetljivega, da so v Evropi največja žarišča ambrozije v vzhodni Evropi, kjer je zaradi opuščanja kmetijske pridelave (Madžarska) ter vojn (Hrvaška, Bosna in Hercegovina) veliko zapuščenih polj, kjer se ambrozija nenadzorovano razmnožuje.



Pelod ambrozije je eden najmočnejših znanih alergenov. Osebe, občutljive na cvetni prah ambrozije, velikokrat obolevajo za alergijskim rinitisom in astmo. Prag, ki izzove reakcijo, je zelo nizek, in je v nekaterih primerih tudi pri manj kot 20 pelodnih zrnih/m3 zraka.

V povprečju pa se prve reakcije pojavijo, ko je v kubičnem metru zraka vsaj 200 ali več pelodnih zrn ambrozije.



Glede na to, da je ambrozija ena najbolj alergenih rastlin in hkrati trdovraten plevel na obdelanih površinah, bi bilo rastline nujno sistematično uničevati. Za uspešen boj je treba uničiti rastline pred cvetenjem. Na vrtovih jih uničujemo z ruvanjem, na neobdelanih površinah s košnjo, na obdelanih površinah pa z uporabo ustreznih herbicidov.





2. REŠEVANJE PROBLEMATIKE V TUJINI



Uničevanje ambrozije je zakonsko urejeno na Madžarskem, Hrvaškem, v Švici, Italiji in Kanadi. Zakonsko podlago pripravlja tudi Avstrija.



Na Madžarskem so se začele kampanje boja proti ambroziji že pred nekaj leti. Organizirali so celo tekmovanje za otroke, kjer je tisti, ki je nabral največ ambrozije, dobil posebno nagrado. Natisnili in razdelili so na tisoče zgibank in slik z ambrozijo.



Na Hrvaškem izvajajo vsako leto različne projekte uničevanja ambrozije v več mestih (Zagreb, Osijek in Varaždin), kjer s pomočjo letakov in drugih aktivnosti opozarjajo ljudi na problem ambrozije. Določena mesta sprejmejo tudi posebne plane aktivnosti (za zatiranje plevelov s poudarkom na ambroziji), v katerih podrobneje določijo roke za izvajanje posameznih aktivnosti; pripravijo celostno medijsko kampanjo; organizirajo posebno telefonsko številko, na katero lahko občani javljajo, kje so zasledili površine zaraščene z ambrozijo in podobno.



V Kanadi obstaja zakonska obveza za uničevanje ambrozije na vrtovih. Izvajanje zakona nadzirajo tudi poštarji, ki javljajo policiji, kdo ne izvaja uredbe. Kazni za neupoštevanje te uredbe lahko znašajo tudi več kot 1.000 kanadskih dolarjev.



V EU se še pogovarjajo o sprejemu posebne zakonodaje za področje tujerodnih invazivnih vrst, kamor sodi tudi ambrozija.





3. (NE)REŠEVANJE PROBLEMATIKE V SLOVENIJI



o Nimamo strokovnega podatka o razširjenosti ambrozije v Sloveniji, saj prijavljene raziskave na to temo niso bile odobrene.



o Poslansko vprašanje - seja Državnega zbora RS z dne 2. 3. 2009_



- izvleček iz odgovora MKGP_

"Dogovorili smo se tudi, da bi ta medresorska delovna skupina, sestavljena iz predstavnikov MOP-a, MKGP-ja in tudi Ministrstva za zdravje, tako kot ste predlagali, pričela z delom 31. 3. 2009 in da bi te strokovne podlage za izvajanje ukrepov za preprečevanje širjenja, v tem primeru pelinolistne ambrozije, pripravili nekako do 30. 6. 2009."



- izvleček iz odgovora MOP_

"Naj povem, da v zvezi s tem ustanavljamo posebno medresorsko komisijo, kjer bosta sodelovala poleg Ministrstva za okolje tudi Ministrstvo za kmetijstvo in Ministrstvo za zdravje.

Moram reči, da tukaj ni kakšne posebne strategije ne v okviru EU, in ne tukaj pri nas; da se je v okviru EU začela razprava o tem; da tudi načrtujemo, da bi v okviru te medresorske skupine tudi izdelali slovensko strategijo za reševanje te problematike. Ne gre pa samo za ambrozijo, ampak gre tudi za druge invazivne tujerodne vrste, ki se širijo ne samo v Sloveniji, ampak tudi po Evropi in povzročajo težave, razne alergije, da ne govorim še o drugih škodah za zdravje ljudi."



o Zadnjih nekaj let se na FURS-u vrstijo novinarska in poslanska vprašanja glede ukrepov države na to temo.





4. PREDLOGI ZA REŠITEV



Menimo, da se problematika lahko reši le ob sodelovanju MOP in MKGP ter posredno tudi MZ, saj urejanje področja tujerodnih invazivnih vrst pokriva MOP. Do danes smo slišali le obljube o strategiji za preprečevanje in zatiranje invazivnih rastlinskih vrst, konkretnih predpisov pa še kar ni. Ničesar ni znanega tudi o medresorski delovni skupini in o strokovnih podlagah, ki naj bi bile pripravljene do 30. 6. 2009.



Zato v Poslanski skupini SLS predlagamo, da pristojno ministrstvo pripravi in nato Vlada RS sprejme Uredbo, ki bo določala ukrepe za zatiranje ambrozije; zavezance za izvajanje ukrepov; in kazni oz. globe za neizvajanje oziroma nespoštovanje Uredbe.



Predlagamo, da se v  Uredbi predpiše, da so zavezanci za izvajanje ukrepov zatiranja ambrozije_

• lastniki in uporabniki obdelanih in neobdelanih kmetijskih zemljišč, gozdov in lovišč;

• odgovorni za upravljanje z vodotoki in kanali;

• odgovorni za upravljanje in vzdrževanje površin ob javnih prometnicah in železniških progah;

• odgovorni za upravljanje s parkovnimi in drugimi javnimi zelenimi površinami.

Po presoji Vlade RS oziroma strokovnih služb se seveda lahko ta seznam razširi.



Ukrepi naj se nanašajo na to, da morajo vsi zavezanci s svojih površin oziroma površin, za vzdrževanje katerih so pristojni (odgovorni), tekom vegetacijske dobe tekočega leta redno in večkrat odstranjevati in zatirati ambrozijo z raznimi agrotehničnimi (kolobarjenje, primerna obdelava tal, pravočasna setev ... ), mehanskimi (okopavanje, pletje, ruvanje, košnja ... ) in kemijskimi (dovoljeni herbicidi ... ) ukrepi, ki jih določi stroka.



Potrebno je tudi določiti, kdo naj nosi stroške za izvajanje ukrepov.

 

Kazni za neizvajanje Uredbe naj bodo denarne in predpisane posebej za pravne in fizične osebe in za odgovorno osebo pravne osebe. Predlagamo, da je višina denarnih kazni skladna z namenom, da se čim več zaveznikov čim prej loti izvajanja Uredbe.





Zakonska podlaga za izdajo predlagane Uredbe se nahaja v Zakonu o zdravstvenem varstvu rastlin (Uradni list RS, št. 62/2007): 12. a člen, 72. a člen, 73. člen. V tem zakonu so tudi kazenske določbe, ki bi se seveda lahko razširile.





12.a člen ZZVR



(posebno nadzorovano območje množičnega izbruha)

Ne glede na določbe prejšnjega člena se za posebno nadzorovano območje šteje tudi območje, na katerem se ugotovi množični izbruh škodljivih organizmov.



Če se na ozemlju Republike Slovenije pojavi množični izbruh škodljivih organizmov, morajo izvajalci zdravstvenega varstva rastlin o tem na predpisan način obvestiti Upravo.

Na ozemlju iz prvega odstavka tega člena pristojni inšpektor oziroma druga uradna oseba po tem zakonu odvzame uradni vzorec in ga pošlje v laboratorij, ki opravlja diagnostične preiskave. Ta določi vrsto škodljivega organizma.



Na podlagi laboratorijskega izvida v skladu s 6. točko 76. člena tega zakona Uprava naredi oceno tveganja. Če se na podlagi ocene tveganja ugotovi, da je treba uvesti ukrepe za nadzor nad škodljivimi organizmi, Uprava predlaga ministru ukrepe za preprečevanje širjenja in zatiranje škodljivih organizmov.



Vlada na predlog ministra določi meje posebno nadzorovanega območja, ukrepe za preprečevanje širjenja in zatiranje škodljivih organizmov, stroške izvedbe predpisanih ukrepov ter potrdi program izvedbe ukrepov za preprečevanje širjenja in zatiranje škodljivih organizmov.



Ocena tveganja in program ukrepov iz prejšnjega odstavka se upoštevata kot strokovna podlaga v vseh nadaljnjih postopkih ocene škode zaradi rastlinskih škodljivih organizmov v kmetijstvu.





72.a člen ZZVR



(Vlada)

Vlada Republike Slovenije lahko v primeru množičnega izbruha rastlinskih škodljivih organizmov iz 12.a člena tega zakona naloži posebne naloge in izvedbo ukrepov izvajalcem javnih pooblastil zdravstvenega varstva rastlin, javni službi zdravstvenega varstva rastlin in drugim izvajalcem zdravstvenega varstva rastlin zaradi izvedbe predpisanih ukrepov na posebno nadzorovanem območju.



Vlada Republike Slovenije lahko za preprečevanje širjenja in zatiranje škodljivih organizmov v primerih iz prejšnjega odstavka, če gre za naravne ali druge nesreče, odredi tudi obvezno sodelovanje Civilne zaščite, gasilcev in drugih sil za zaščito, reševanje in pomoč, policije ter drugih pristojnih institucij v državi.





73. člen

(ukrepi ministra)



Minister za izvajanje tega zakona lahko odredi naslednje ukrepe;

- na določenem območju odredi prepoved gojenja posameznih vrst, sort ali klonov rastlin;

- omeji ali prepove trgovanje s posameznimi vrstami rastlin;

- odredi obvezno sodelovanje imetnikov pri zatiranju škodljivih organizmov ter uporabo njihove opreme za ta namen;

- odreja vse druge ukrepe, potrebne za izvajanje tega zakona.





V upanju, da boste našo pobudo vzeli resno in čim prej pripravili predlagane ukrepe, vas lepo pozdravljam.





         mag. Radovan Žerjav

                poslanec SLS

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1338 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2281 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1718 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1623 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2574 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2067 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
arhiv

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

Pisna poslanska pobuda mag. Radovana Žerjava v zvezi z ukrepi za zatiranje ambrozije