Ljubljana 8. oktober 2009 – SLS pozdravlja, da bo Vlada RS na današnji seji obravnavala predlog zakona za razvojno pomoč Pomurju za obdobje 2010 – 2015. SLS upa, da predlog zakona vsebuje vse temeljne strateške vidike, ki bi Pomurju resnično zagotovili trdne temelje za možnost razvojnega potenciala in bolj optimistično prihodnost regije.
»SLS bo predlog zakona za razvojno pomoč v Pomurju, v kolikor bo dober, zagotovo podprla, saj so ukrepi za blažitev socialne stiske v Pomurju nujni,« pravi predsednik SLS mag. Radovan Žerjav in hkrati napoveduje, da v kolikor zakonski predlog ne bo vseboval jasnih kontrolnih mehanizmov o porabi sredstev, bo SLS sama predlagala ustrezne amandmaje, s katerimi bo omogočena natančna in pregledna poraba sredstev ter tudi druge morebitna potrebna vsebinska dopolnila. SLS ob tem še izraža pričakovanje, da bo predlog zakona vseboval čim več novih rešitev in ne bo le zbir raznovrstnih ukrepov in projektov, ki so v preteklosti že bili načrtovani ali predvideni. Predvsem pa SLS pričakuje, da Vlada RS ne bo uresničila razmišljanj, da v predlog zakona za razvojno pomoč Pomurju vključi ukrepe za infrastrukturo oskrbe s pitno vodo. Nerazumljivo se nam zdi, da je ta življenjsko pomemben projekt za Pomurje kljub temu, da je bil ves čas to ključen projekt v vseh proračunih, preprosto izginili iz predlogov v zadnjih proračunih za 2010. To je projekt, ki je življenjsko pomemben za to pokrajino, vendar je nekorektno, da se s tem projektom zamegljuje zakon, ki ima popolnoma drug namen. Ti dve zadevi je treba ločiti, saj sta namensko popolnoma različni.«
Ob tem SLS upa, da se bo Vlada RS v predlogu zakona izognila rešitvam, kot so odpiranje raznih projektnih pisarn za domnevne projektne ekipe svetovalcev za razvoj Pomurja. Po prepričanju SLS bi takšne rešitve pomenile le nepotreben strošek države ob dejstvu, da v Pomurju že obstaja pristojna pisarna za takšen namen – to je Regionalna razvojna agencija Mura (RRA Mura), ki je tudi edina prisojna za prihodnje izvajanje in koordiniranje regionalnega razvoja v praksi. V kolikor pa Vlada RS ocenjuje, da RRA Mura tega ni sposobna, naj poskrbi za zamenjavo kadrov ali pa naj jo ukine, če ima namen ustanavljati druge za ta namen projekte pisarne. Kajti podvajanje pisarn in organizacij za isti namen je po prepričanju SLS neracionalno trošenje davkoplačevalskega denarja, ki bi ga najprej morala Vlada RS nameniti neposredno tistim podjetjem in ljudem, ki to pomoč danes najbolj potrebujejo.