Ljubljana 8. oktober 2009 – Za 19. oktobra je predvidena seja nadzornega odbora NLB, na kateri naj bi imenovali člane nove uprave, ki bi skupaj z že imenovanim predsednikom uprave Božo Jašovičem vodili največjo slovensko banko. Glede na to, da so se v času od odločitve Vlade RS za zamenjavo uprave zaradi podaljševanja tako imenovanih tajkunskih posojil izvajali različni pritiski in lobiranje s ciljem, da se vsaj na ravni članov uprave ali nižjih ravneh ohrani ljudi, ki so odgovorni za preteklo bančno politiko, v SLS ocenjujemo, da bi še pred sejo nadzornega odbora NLB o tej problematiki moral razpravljati Državni zbor RS ali pa vsaj odbor DZ RS, pristojen za finance. Cilj predlagane razprave v DZ RS je, da se novemu vodstvu banke omogoči, da bo začelo delovati na novih temeljih, brez bremen preteklosti in brez bremen preteklega načina poslovanja.
Po neuradnih informacijah prav nekatere stranke in posamezniki, ki so se najbolj javno izpostavljali v borbi proti tajkunom, skušajo z delovanjem iz ozadja doseči, da novi predsednik uprave NLB ne bi imel prostih rok za nov začetek, ampak bi ob njem ostali v najožjem vodstvu tudi posamezniki, ki so najodgovornejši za preteklo, tajkunom prijazno, bančno politiko. Že na prvi pogled je mogoče ugotoviti, da je pretekla politika vodstva NLB odločilno pripomogla h krepitvi tako imenovanih tajkunov, saj je banka namesto prednostnega kreditiranja gospodarstva, obrti in podjetništva pomemben del svojih razpoložljivih potencialov namenjala kreditiranju tako imenovane lastniške konsolidacije, katere rezultat je bilo ustvarjanje tajkunov z vsemi negativnimi posledicami, ki smo jim priča.
V SLS smo zaskrbljeni zaradi utemeljenega suma, da do imenovanja ostalih članov uprave doslej ni prišlo zaradi prej omenjenih pritiskov na nadzornike in še posebno novega predsednika uprave. Zato smo v SLS prepričani, da s ciljem vzpostavitve novega načina delovanja nove uprave še pred dokončnim imenovanjem ostalih članov uprave NLB Državni zbor RS opravi predlagano razpravo. V nasprotnem primeru se lahko zgodi, da si bo nekaj posameznikov prizadevalo za nujne spremembe, ostali pa bodo delovali v smeri tiste kontinuitete, ki je prav s pomočjo takega delovanja bank iz Slovenije naredila tajkunsko državo. Brez detajkunizacije bank ne more biti uspešna detajkunizacija Slovenije. Z drugimi besedami – SLS pričakuje, da se generalno zamenja vse ljudi v upravi NLB.