Ljubljana, 5. oktober 2009 – Poslanec SLS in član Odbora Državnega zbora RS za notranjo politiko in pravosodje Gvido Kres je danes v odzivu na poziv sindikata policistov k opozorilnemu protestu poudaril, da morajo tudi policisti razumeti, da mora v času gospodarsko-finančne krize javni sektor deliti usodo z gospodarskim in zategniti pas. »V SLS se zavedamo posebnih okoliščin, v katerih delajo policisti in zato tudi podpiramo reorganizacijo slovenske policije. Ta naj gre predvsem v smeri večje učinkovitosti že razpoložljivega kadra, kar bi zagotovo pripomoglo tudi k racionalizaciji delovanja in stroškov,« je ob tem povedal Kres in še poudaril, da ob zavedanju, kako specifične so okoliščine dela policistov, to vendarle ne more biti razlog, da bi bil ta poklic izločen iz sistema plač javnih uslužbencev, kot je danes predlagalo vodstvo Sindikata policistov Slovenije. »Ob tej predpostavki se namreč takoj pojavi kup problemov in nerešenih vprašanj. Namreč, javni uslužbenci so vsi, ki so plačani iz javnih financ – in od kod torej bi potem bili financirani policisti – iz zasebnega sektorja? In če bi temu bilo tako, kako bi potem zagotavljali neodvisnost in preglednost policijskega dela? Tudi zaradi tega v SLS take predloge zavračamo.«
»K boljšemu položaju policijskega poklica bi gotovo pripomogla tudi enotnost v sindikalnih vrstah policistov, ki sedaj z dvema delujočima policijskima sindikatoma gotovo ne dosega ciljev tako učinkovito, kot bi si želeli policisti,« je še prepričan Gvido Kres.
Sicer pa v SLS menimo, da je v današnjih razmerah seveda pričakovati plaz stavk, do česar imajo pravico predstavniki vseh poklicev, a se je obenem vendarle treba zavedati, da v času recesije manevrskega prostora ni veliko. »Tu Vlada RS ni znala na pravi način predstaviti razmer, ki vladajo v gospodarstvu in posledično seveda tudi v javnem sektorju. V teh okoliščinah ne sme prihajati do nikakršnega selekcionizma – ko je kriza, je kriza za vse,« je še povedal poslanec SLS Gvido Kres. »Vlada bi morala najprej imeti jasno strategijo ukrepanja – predvsem v smislu, kot že ves čas poudarjamo v SLS, racionalizacije javnih odhodkov, nato pa seveda tudi pojasniti, da so nekateri ukrepi in rešitve zgolj začasni, zgolj do umiritve in izboljšanja gospodarskih razmer,« je še predlagal Kres.