Ljubljana, 5. oktober 2009 – Danes je na 14. izredni seji Državnega zbora RS poslanec SLS Gvido Kres predstavil mnenje PS SLS glede predloga Sklepa o zahtevi Državnega zbora RS, da Ustavno sodišče RS presodi, ali bi z odložitvijo uveljavitve Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o sistemu plač v javnem sektorju in Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o sodniški službi ali zaradi njune zavrnitve na referendumih lahko nastale protiustavne posledice.
V Poslanski skupini SLS smo že ob obravnavi Zakona o sistemu plač v javnem sektorju podali mnenje, da bi dvig plač razmerja v plačnem sistemu javnega sektorja poslabšal in ne uskladil, kot naroča ustavna odločba. Razmerja bi se torej še dodatno poslabšala ob dejstvu, da namerava vlada dodatno znižati druge plače v javnem sektorju, predvsem uslužbencev, ki ob tem nimajo zagotovljenih trajnih mandatov kot sodniki. Strinjamo se s predlagateljem zahteve za razpis referenduma, da bo prišlo do drastičnih nesorazmerij med sodniškimi plačami, zdravniškimi plačami in plačami univerzitetnih profesorjev. Povzročeno bo torej veliko nezadovoljstvo pri drugih poklicnih skupinah v javnem sektorju in posledično se lahko vsuje plaz upravičenih zahtev v javnem sektorju.
Sindikati javnega sektorja celo trdijo, da se vlada z njimi ni posvetovala o predlaganih rešitvah, in da se z nekaterimi sploh ne strinjajo. Na drugi strani pa sodni svet podpira predlog sprememb, kar potrjuje, da se je Vlada RS glede uvajanja dinamike sprememb posvetovala s pravosodnimi funkcionarji. Sprašujemo se, ali so pravosodni funkcionarji več vredni kot ostali v javnem sektorju, ki prav tako delajo pošteno, njihovih zahtev pa ni javno slišati. Zadnje dni pa so v javnost prišle novice, da številni sodniki celo tožijo državo za prenizka izplačila plač. Vse skupaj je precej nenavadno, in očitno nekateri pozabljajo, da smo v tem času globoko v krizi, da se gospodarstvo bori za preživetje in da se prilivi v proračun enormno manjšajo.
Je že res, da je treba spoštovati in izvrševati odločbe ustavnega sodišča. Ampak, naj poudarim - vse odločbe Ustavnega sodišča RS!
Je pa res tudi to, da so sodniki že tako v privilegiranem položaju in praktično edini, ki imajo trajni mandat in tako tudi trajno zagotovljeno službo in socialno varnost. In res je tudi to, kar sem že povedal, da časi pač niso primerni za zviševanje plač, medtem ko tisoči po državi izgubljajo službe in živijo na robu obupa in socialne varnosti.
V Poslanski skupini SLS se zavedamo tudi, da je treba spoštovati ustavno načelo neodvisnosti sodne veje oblasti, zato smo vedno prisluhnili predlogom za njihovo bolj učinkovito delo, po načelu: za pošteno delo pošteno plačilo! Vendar po naše zakon, ki je bil sprejet na zadnji seji, te garancije ne daje. Menimo, da rešitve ne bodo izboljšale učinkovitosti dela sodišč, saj se stimulacijski dejavniki za opravljeno delo, uvedeni v prejšnjem sistemu plač, prelivajo v višje fiksne plače. Zaradi teh sprememb ni nobene garancije, da bo manj korupcije in da bo zato kakšen zločinec bolj hitro odšel v zapor.
Kar se tiče referenduma, smo v Poslanski skupini SLS sicer mnenja, da bi moral ta biti rezerviran za izjemno pomembne, državotvorne teme in teme, ki vplivajo na suverenost in celovitost države. Sodniške plače to zagotovo niso. Menimo pa tudi, da bi se morale zadeve prej urediti tako, da zahteva za razpis referenduma sploh ne bi bila potrebna.
Predlaganega sklepa zagotovo ne bomo podprli, saj ne moremo podpirati omejevanja pravice do referenduma oziroma do tega, da se o neki temi izjasni celotno ljudstvo.