Ljudje naj na referendumu povedo, kakšno rešitev podpirajo.
Ljubljana, 2. oktober 2009 – SLS predlaga, da se ob referendumu o arbitražnem sporazumu o meji s Hrvaško državljanom zastavi tudi vprašanje: »Ali ste za to, da Slovenija podpre vstop Hrvaške v EU pod pogojem, da se Hrvaška umakne s slovenskega ozemlja in morja, in da Slovenija ohrani teritorialni stik z odprtim morjem?«.
SLS z zadovoljstvom ugotavlja, da se krepi podpora za referendumsko zavrnitev škodljivega arbitražnega sporazuma. Ob podpori poslancev SDS bi imeli okoli 40 poslanskih podpisov in bi tako več kot zadostili pogojem za razpis referenduma, to je trideset podpisov poslancev. Zbiranje 40.000 podpisov državljanov v tem primeru ne bi bilo potrebno. SLS upa, da bo do dogovora prišlo že v prihodnjih dneh, saj bi v tem primeru vsa opozicija lahko svojo energijo enotno usmerila v pripravo na referendum in seznanjanje javnosti o škodljivosti ter usodnih posledicah sprejetja arbitražnega sporazuma o meji s Hrvaško v sedanji obliki.
SLS želi, da poleg zavrnitve sedanjega predloga arbitražnega sporazuma o meji s Hrvaško ljudje na referendumu tudi povedo, kakšno rešitev podpirajo. Zato SLS predlaga, da bi hkrati z naknadnim zakonodajnim referendumom potekal še posvetovali referendum z vprašanjem: »Ali ste za to, da Slovenija podpre vstop Hrvaške v EU pod pogojem, da se Hrvaška umakne s slovenskega ozemlja in morja, in da Slovenija ohrani teritorialni stik z odprtim morjem?«. Po slovenski zakonodaji tak referendum lahko zahteva le Državni zbor RS z večino poslancev, zato bo Poslanska skupina SLS vložila ustrezno pobudo v Državni zbor RS. Ta posvetovalni referendum, ki bi potekal skupaj z naknadnim zakonodajnim referendumom o arbitražnem sporazumu o meji s Hrvaško, bi slovenski volilni upravičenci pravočasno dali jasno sporočilo tako slovenski, kot hrvaški, evropski in svetovni politiki ter javnosti, pod kakšnimi pogoji bo Slovenija ob koncu hrvaških pristopnih pogajanj podprla vstop Hrvaške v EU.
Ob zavračanju sedanjega predloga arbitražnega sporazuma o meji s Hrvaško s strani celotne opozicije in večine strokovne javnosti SLS poziva slovensko vlado, naj razmisli o smiselnosti nadaljnjega vztrajanja pri takem sporazumu. Obenem SLS predlaga, da se na pogovoru predsednikov vseh parlamentarnih političnih strank ob prisotnosti zainteresirane strokovne javnosti poskuša doseči dogovor o obeh referendumskih vsebinah, torej o arbitražnem sporazumu o meji s Hrvaško ter o slovenskih pogojih za podporo hrvaškemu vstopu v EU. Tak predlog SLS daje v prepričanju, da bi moral biti skupni cilj odgovorne slovenske politike, da se o tako pomembnem vprašanju, kot je ohranitev celovitosti slovenskega ozemlja tako na kopnem kot na morju in ohranitev teritorialnega stika Slovenije z odprtim morjem oz. mednarodnimi vodami, lahko vsi slovenski državljani, in to pravočasno, izjasnijo na referendumu.