Spoštovani predsednik vlade!
Socialni položaj slovenskih državljank in državljanov se slabša iz dneva v dan, kar potrjujejo tudi nekateri statistični podatki. Brezposelnost npr. se je konec septembra povišala na 9,4 % in se bo po napovedih UMAR-ja v letu 2010 dvignila na 10,9 %, to je na 105.000 brezposelnih v Republiki Sloveniji.
Obeti gospodarske rasti in okrevanja niso najboljši, posledično lahko poglabljanje oz. vsaj podaljševanje agonije najbolj prizadetih slojev prebivalstva pričakujemo tudi v prihodnjih nekaj letih.
Kako se odziva slovensko prebivalstvo? Z varčevanjem. Podatki UMAR-ja pravijo, da bodo gospodinjstva znižala svoje izdatke za potrošnjo za 2 %, in sicer kot odgovor na povečano tveganje za izgubo zaposlitve in posledično dohodkov.
In kako se odziva slovenska vlada? Z nerazumnim razsipništvom in neverjetnim sprenevedanjem ter brezbrižnostjo do njenih državljank in državljanov!
Predlog zakona o interventnih ukrepih zaradi gospodarske krize predlaga nekatere varčevalne ukrepe. Katere oz. kam posega ta interventni zakon, kot ga predlaga vaša vlada? Kot prvo_ na področje usklajevanja transferov posameznikom in gospodinjstvom - to pomeni na področje socialno najšibkejšega sloja prebivalstva. Torej, državni proračun bomo očitno reševali z neusklajevanjem socialnih transferjev. Naj za boljšo predstavo naštejem nekaj teh_ otroški dodatek, dodatek za veliko družino, starševski dodatek, socialna pomoč, nadomestilo brezposelnim, nadomestilo za invalidnost, štipendije itd ...
Drugo področje, kot ga predlagate in na katerem bomo reševali državni proračun, so mlade družine in otroci. Ukrep sofinanciranja plačila vrtca v višini 50 % za otroka, ki je dopolnil 5 let, se namreč prelaga za eno leto.
To sta dva izmed ukrepov, ki naj bi kratkoročno pripomogla k zmanjšanju tveganja za stabilnost javnih financ in bi v primeru, če ne bi bila uveljavljena, to pomenilo resne motnje pri zagotavljanju vzdržnosti javnih financ - citirano iz obrazložitve predloga zakona.
Razumljivo je, spoštovani predsednik vlade, da če je vreča prazna, pač ni kje za vzet, kot pravite. Ampak v Slovenski ljudski stranki vas sprašujemo, zakaj je prazna vedno le za nekatere, za druge pa je ta ista vreča vedno in vsakič dovolj polna? Dvigujete plače sodnikom, proračunsko postavko Izdatki za blago in storitve povečujete za 5 % - na 914 milijonov evrov, podpostavko Pisarniški in splošni material celo za 20 % - iz 115 milijonov EUR na 139 milijonov!!! In kje vaša vlada varčuje? Seveda tam, kjer je najlažje: na družinah, otrocih in socialno ogroženih slojih prebivalstva, torej tistih, ki se najtežje sami branijo.
Spoštovani predsednik vlade, sprašujem vas, zakaj se je vlada odločila stabilizirati javne finance na račun in v breme socialno najbolj ogroženih in prizadetih slojev prebivalstva?