Ljubljana, 17. oktober 2009 – Včeraj popoldne je potekalo že 12. srečanje vodstva SLS s predstavniki Občinskih in Mestnih odborov SLS, tokrat v okviru Regionalnega odbora SLS Prekmurje, ki ga sestavlja devetnajst občin. Poleg pregleda tekočega delovanja odborov so nekaj pozornosti namenili tudi aktualnim temam, še posebno predlogu novega Zakona o razvojni podpori Pomurju. »Vsekakor podpiram vsako neposredno pomoč pomurski regiji, saj jo je v tako slab položaj privedla ravno dolgoletna zapostavljenost s strani oblasti. Je pa pomembno, da predlog vsebuje tudi ustrezne in jasne kontrolne mehanizme o porabi teh namenskih sredstev,« meni predsednik SLS mag. Radovan Žerjav. »Čeprav se obeta nekaj novosti, pa nikakor ne moremo reči, da je to izključno krizni zakon, saj vsebuje kopico projektov, ki so bili že prej načrtovani za to regijo, kot je na primer gradnja infrastrukture za oskrbo s pitno vodo. Seveda upamo, da jih bo ista zakonska podlaga kar se da pospešila,« še dodaja mag. Žerjav.
V SLS se zavedamo, da je temeljni problem Pomurja prav brezposelnost, zato bi pričakovali čim bolj aktivno spodbudo zaposlovanja. Ker ima več kot petdeset odstotkov brezposelnih v regiji samo prvo ali drugo stopnjo izobrazbe, bo vložek v dodatno izobraževanje neizbežen. Upamo tudi na učinke davčnih olajšav. »Res pa je, da je predlog Zakona o razvojni pomoči Pomurju finančno zelo napihnjen in je ovrednoten na okoli 260 milijonov evrov. To se sicer lepo sliši, vendar je številka posledica tega, da je predlagatelj v skupno maso vključil veliko tekočih projektov, ki že tečejo oz. so bili predvideni že prej. Za neposredne spodbude konkurenčnosti, zaposlovanja, prestrukturiranja in vzpostavitvi gospodarskih središč je namenjena samo približna tretjina te vsote,« je še opozoril predsednik SLS mag. Radovan Žerjav.
Še vedno pa je vprašljiva ustanovitev posebne projektne pisarne za Pomurje, ki bi nadzirala izvajanje zakona. To namreč kaže na nezaupanje pomurskim institucijam, poleg tega pa prinese še kar nekaj dodatnih birokratskih stroškov.