Maribor, 16. oktober 2009 – Včeraj je v Mariboru potekalo 11. srečanje vodstva SLS s predstavniki Regionalnega odbora SLS Maribor. Poleg pregleda dela in splošnega stanja regije so preučili tudi aktualno dogajanje. Predsednik SLS mag. Radovan Žerjav je izrazil zaskrbljenost nad trenutnim zastojem projekta regionalizacije Slovenije in posledičnim pomanjkanjem regionalnih razvojnih spodbud v zadnjem letu. Tako se je odzval na izjave nekaterih vladnih predstavnikov, da je eden izmed razlogov za nedavni odstop ministrice brez resorja, odgovorne za lokalno samoupravo in regionalni razvoj, tudi slaba zapuščina prejšnje vlade in neurejenost v tem resorju. »Slovenija je bila konec lanskega leta ena najuspešnejših držav pri črpanju sredstev iz Evropskega sklada za regionalni razvoj po vseh konkretnih in preverljivih podatkih, kar priča tudi izjava komisarke Evropske komisije, odgovorne za regionalno politiko, Danute Hubner. »Sistemski postopki na področju črpanja so bili ustrezni in dokazljivo tudi uspešni, zato ne vidim razloga za posege v sistem implementacije, temveč samo pričakujem izboljšanje in odgovorno delo na področju regionalnega razvoja,« je poudaril mag. Žerjav.
Na srečanju je bil prisoten tudi župan Mestne občine Maribor Franc Kangler, ki je v razpravi opozoril na perečo problematiko ne-črpanja evropskih sredstev. Ob tem je predsednik SLS mag. Radovan Žerjav še opozoril, da je razpisov za regionalne razvojne spodbude v okviru razvoja regij izredno malo oziroma so nekateri vsebinsko identični že starim razpisom. »V občinah imajo veliko projektov že pripravljenih in čakajo na ustrezne razpise. Minimalen čas za realizacijo tudi najmanjšega projekta, financiranega z evropskimi sredstvi, je vsaj leto in pol, zato se v teh primerih veliko izgublja, tudi mesto Maribor,« je še povedal mag. Žerjav.
SLS opozarja, da obstaja tveganje, da bomo z neodločno politiko in brez jasnih usmeritev in ukrepov izgubili 1,1 milijarde evrov sredstev, kar je četrtina sredstev, ki si jih je Slovenija izpogajala za programsko obdobje 2007 – 2013. Zato si nikakor ne smemo dovoliti, da bi zapostavili tako pomemben sektor, kot je Služba Vlade RS za lokalno samoupravo in regionalno politiko, še posebno v obdobju, ko gospodarska situacija nikakor ni rožnata.
SLS še vedno močno spodbuja uvedbo pokrajin, ki bi gotovo pripomogla k veliko večji realizaciji zastavljenih projektov, saj bi s tem prenesli odgovornost za realizacijo teh projektov nivo nižje. Že kar nekaj časa se pojavljajo obtožbe, ki poskušajo prikazati, kako neuspešna je bila Slovenija pri črpanju evropskih sredstev v preteklosti ter da zato tudi danes stanje ne more biti veliko boljše. »To nikakor ni res, obstaja pa ta strah za prihodnost, saj je bil sistem črpanja evropskih spodbud ustrezno akreditiran, vsake bistvene spremembe pa zahtevajo spremembo operativnih programov in nova pogajanja z Evropsko komisijo. Praktično pa to pomeni ustavitev vseh postopkov črpanja sredstev v naslednjem letu, česar si v trenutnem položaju preprosto ne moremo privoščiti,« je še zaključil predsednik SLS mag. Radovan Žerjav.