Ljubljana, 16. oktober 2009 – Ob jutrišnjem mednarodnem dnevu boja proti revščini je prav, da ob tem pomislimo tudi na 30.000 ljudi, ki so v letošnjem letu ob izgubi službe izgubili edini vir dohodka. V SLS se zavedamo, da kljub tranzicijskim časom takšnega gospodarskega šoka nihče ni pričakoval, zato je brezposelnim ljudem dandanes še težje. Slovenija še vedno ostaja socialna država, vendar se poraja vprašanje, kako dolgo bodo naša proračunska sredstva še dopuščala vzdrževanje ustreznih socialnih pomoči. »Obžalujem, da zopet poteka medijska bitka, v kateri se izpostavlja dvig minimalne plače. Kmalu pa bomo imeli 100.000 brezposelnih, katerim nimamo česa dvigniti,« je zaskrbljen vodja Poslanske skupine SLS Jakob Presečnik.
»Država naj vse svoje sile usmeri v zagotavljanje novih delovnih mest. Najprej moramo ljudi zaposliti, potem lahko sledijo pogajanja o plačah. V trenutnih razmerah ima lahko uzakonjeno povišanje plač povsem nasproten učinek - dodatna odpuščanja. Začasni in primernejši ukrep je popolna davčna razbremenitev najnižjih plač in dodatno spodbujanje podjetij k zaposlovanju, vendar se mora to zgoditi takoj, kajti čez pol leta tudi to ne bo imelo nobenega učinka,« še meni Presečnik.
Institut minimalne plače pri nas sindikati radi zlorabljajo v povsem napačne namene. Da v Evropi ta ne igra kakšne posebne vloge, kažejo že podatki, da ima kar veliko držav to omejitev še krepko nižje kot pri nas, nekatere uspešne države pa tega sploh nimajo. Treba je ustvarjati konkurenčne pogoje na trgu dela, kjer je možen čim večji pretok delovne sile med delovnimi mesti in sistematično spodbujati konkurenčnost na trgu blaga in storitev. Samo to lahko privede do izboljšanja gospodarskega stanja. Seveda so resnične trditve, da veliko podjetij zna rezati stroške samo pri delu, vendar našim slabim zgledom ne smemo slediti še s slabšimi odgovori na to. »Tudi pri nas so podjetja, ki plačujejo pošteno, ki cenijo dobrega delavca in ga tudi ustrezno nagradijo. Do boljših zaslužkov nas bo pripeljal gospodarski razvoj in ne zakonske omejitve. Seveda pa je v tem primeru nujno treba optimizirati in reformirati plačno politiko javnega sektorja, na način, da bo ta sledilec rasti realnega gospodarstva, ne pa da ga večno prehiteva,« še zaključuje vodja Poslanske skupine SLS Jakob Presečnik.