Ljubljana, 14. oktober 2009 – Ob 15. oktobru, svetovnem dnevu kmetic, ki ga je Organizacija združenih narodov razglasila leta 1995 z namenom, da bi izpostavila vlogo žensk v podeželskem okolju, poslanec SLS Janez Ribič poudarja veliko delo, ki so ga v preteklosti in ga še vedno opravljajo ženske na kmetijah. Ob tem opozarja na zaskrbljujoča dejstva_ »Po podatkih Statističnega urada RS v Sloveniji skoraj 70 % kmečkih žensk za svoje delo ne dobi plačila, ker delajo na domači kmetiji kot pomagajoči družinski člani, in to je nedopustno. Tu je tudi problem plačevanja pokojninskega zavarovanja, predvsem v primerih manjših kmetij, ko je velikokrat denarja dovolj le za moževo pokojninsko zavarovanje. V SLS smo tudi že opozarjali na problem kmečkih žena – vdov, ki po moževi smrti padejo na socialno dno.« Janez Ribič je ob tem poudaril, da je sploh zdaj, v času gospodarsko-finančne krize, treba poskrbeti za položaj kmetic in jim, če že ne boljšega plačila, zagotoviti vsaj možnosti za boljšo izobrazbo in ustrezen socialni status po moževi smrti, če niso same nosilke kmetijske dejavnosti – kar največkrat niso.
V SLS pozdravljamo, da slovenske kmetice tako same kakor preko svojih združenj skrbijo za lastno izobraževanje in so edini porok za ohranjanje tradicionalnih običajev in kuhinje. V njihovi domeni je v veliki meri promocija tradicionalnih izdelkov, skrb za varno hrano in ohranjanje naravnih virov. V SLS se zavedamo pomena vloge kmetic z njihovim zavzemanjem za pravice podeželskih žena, skrbjo za preprečevanje nasilja nad ženskami, otroci in mladoletniki in še posebej za razvoj podeželja.
»Prav je, da opozarjamo na probleme kmetic in na njihov pomemben delež v opravljanju kmetijske dejavnosti, in to ne le na svetovni dan kmetic, pač pa vsak dan,« je še poudaril Ribič in nadaljeval_ »Samo tako je kaj možnosti, da se njihov položaj izboljša. Seveda pa so najpomembnejši ukrepi tako z njihove strani kot s strani države, predvsem v smislu poenostavitve birokratskih postopkov za ukvarjanje z dopolnilnimi dejavnostmi in tudi večje vloge kmečkih žensk pri odločanju o njihovem položaju v družbi.« Janez Ribič pa ob vseh naštetih težavah kmetic pohvali tudi njihovo delo in prizadevnost_ »Čestitam tem pridnim ženskam, ki poleg vsega dela, ki ga opravljajo na kmetijah, vseeno še najdejo čas tudi za združevanje v društva kmečkih žena in podobne organizacije. V okviru teh organizirajo predavanja, izobraževanja, družabna srečanja, kjer si izmenjujejo koristne izkušnje tudi o vpeljavi dopolnilnih dejavnosti, skratka, so aktivne na vseh področjih. Zato jim ob njihovem jutrišnjem prazniku želim, da se jih tudi na državni ravni sliši bolje in jim ob tem dajem zagotovilo, da smo jim v SLS pripravljeni pomagati pri njihovih prizadevanjih za boljši položaj.«