Ljubljana, 14. oktober 2009 – Poslanec v Državnem zboru RS iz vrst SLS Janez Ribič, je zopet izrazil zaskrbljenost nad trenutno ureditvijo slovenske zakonodaje, ki zakonsko opredeljuje pojem »nevarni psi«, ne opredeljuje pa odgovornost lastnika živali, ki je povzročila napad kot »nevarnega lastnika. Skoraj vsak teden v medijih beremo o novih napadih psov na človeka ali žival. »V SLS že nekaj mesecev opozarjamo na to, da se pri tej problematiki občutno premalo poudarja odgovornost lastnika. S psi, ki lahko hipotetično ogrožajo ljudi, je treba ravnati odgovorno – in družba bi se morala zavedati, da je to tako odgovornost lastnika, ki bi moral biti kazensko odgovoren, kot tudi odgovornost države za varnost ljudi,« je danes ob novici o včerajšnjem še enem napadu dveh psov na mimoidočega v Krškem izpostavil poslanec SLS Janez Ribič. Prav je, da Zakon o zaščiti živali opredeljuje ustrezno ravnanje z psi, vendar pa potrebujemo drugačno in boljšo zakonodajno podlago za sankcioniranje lastnikov, ki s svojim neodgovornim in brezvestnim ravnanjem posredno ogrožajo varnost prebivalstva. »Napad psa pusti na žrtvi v večini primerov nepopravljive posledice in lahko povzroči težko posttravmatsko motnjo, zato je skrajni čas, da začnemo to sistematsko preprečevati,« je prepričan Ribič.
Poslanec SLS Janez Ribič je v začetku poletja in nato tudi na septembrski seji Državnega zbora RS zastavil kar nekaj poslanskih vprašanj dr. Pogačniku, ministru za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, z namenom dobiti pojasnila in odgovore na bistvena vprašanja glede zaščite državljanov pred napadi psov nevarnih pasem. Ob tem smo v SLS ugotovili, da s strani resornega ministrstva kakor državnega pravobranilstva in drugih pravosodnih organov še vedno ni razvidna pravica do zaščite ustavne kategorije javnega interesa pred ustavno kategorijo zasebne lastnine. »Nevarni psi ostajajo v domeni lastnika, kljub njegovemu neodgovornemu ravnanju, kar se nam zdi nedopustno,« ugotavlja poslanec Ribič.
Tako pes kot lastnik oz. tisti, ki se s psom ukvarjajo, že od začetka potrebujejo učenje - pes potrebuje šolanje, lastniki oz. skrbniki pa se morajo seznaniti, kako ravnati s psom, kako ravnati v določenih situacijah in kako v teh situacijah reagirati - konec koncev sta vzgoja in obnašanje psa v veliki meri odvisna od lastnika oz. skrbnika psa. Ob napadu policijskega psa na osnovnošolko prejšnji teden ob prikazu policijskih nalog je bilo jasno vidno, kako nepredvidljive živali so psi in da tudi resno in dolgoletno šolanje psov ni nikakršno zagotovilo, da gre psu popolnoma zaupati. Prav zato v SLS pozivamo k resnemu pristopu izboljševanja trenutnega stanja. Področje nevarnih psov namreč po mnenju SLS ne spada v Zakon o zaščiti živali, ampak v kak drug zakon, kot na primer Zakon o javnem redu in miru, saj ni prav, da isti zakon ureja tako zaščito živali kot sankcioniranje njihovih lastnikov.